A jednak bez kuchni

dodano: 2006-05-27 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Pół roku toczyła się batalia o to, by szkolne obiady gotowały te same kucharki co teraz. I gdy wydawało się, że sprawa ucichła, z magistratu wyszło zarządzenie, które oddaje szkolne jadłodajnie prywatnej firmie. Dla kucharek oznacza to zwolnienia.



Zaczęło się od oszczędności. O remonty proszą się wszystkie szkolne kuchnie i stołówki. Na nowe boiska czekają uczniowie. Przydałby się autobus, który dowoziłby dzieci wiejskie na zajęcia popołudniowe do Szprotawy. W wielu szkołach trzeba naprawić to i owo. Przed gminą dwie duże inwestycje: generalny remont szkoły podstawowej nr 1 i budowa boiska przy podstawówce w Lesznie Górnym, zatrudnienie psychologów w dwóch gimnazjach. Skąd na to brać pieniądze? Pojawił się więc pomysł, by zaoszczędzić na utrzymaniu ośmiu z 12 kuchni (cztery oszczędzone należą do przedszkoli). Burmistrz Roman Rosół chciał w ten sposób tylko w tym roku zyskać 80 tys. zł. A w każdym następnym - 400 tys. zł.

Trzy pomysły

W pierwszym wariancie o pełne żołądki uczniów miała zadbać firma cateringowa. Tak jak od prawie dwóch lat dzieje się to w Siecieborzycach. Przed 10.00 do szkoły trafia w termosach 80 obiadów. Raz zupa, raz drugie danie. Tylko tak dzieci mogą zjeść w szkole ciepły posiłek. Na gotowanie w stołówce nie zgodził się bowiem sanepid.
Catering nie spodobał się jednak rodzicom i dyrektorom, którzy bali się o jakość posiłków. Burmistrz zaproponował więc, by to kucharki wzięły sprawy w swoje ręce i założyły działalność gospodarczą. Podczas ferii pojechały z miejskimi urzędnikami do jednej ze szkół w gminie Dzierżoniów. Tam kuchnią zarządza spółka rodzinna. W ten sposób chciano przekonać pracowników do pomysłu sprywatyzowania jadłodajni. Ale nic z tego nie wyszło.
I trzeci pomysł, o którym mówi wydane niedawno zarządzenie. Od 1 września dwudaniowe obiady w szkołach gotować będzie firma z zewnątrz wyłoniona w przetargu. Zmiany dotyczą czterech placówek: szkoły w Wiechlicach i szprotawskich: Zespołu Szkół przy ul. Sobieskiego, gimnazjum nr 1 i szkoły podstawowej nr 1.

Będą zwolnienia

Dyrektorzy placówek nie bardzo rozumieją treść zarządzenia. - Nie mamy wytycznych, co zrobić z pracownikami zatrudnionymi w kuchni - mówi Mariola Bajon, dyrektorka SP 1.
- Mamy ich zwolnić? - pyta inna dyrektorka, która ze względu na konflikt z burmistrzem chce pozostać anonimowa. - Nie jestem maszyną. Tu chodzi o rodziny, których żywiciele pozostaną bez pracy. Czy znajdą oni zatrudnienie w firmie z zewnątrz, która ma u nas gotować?
- Tego nie mogę zagwarantować, ale mają na to duże szanse - odpowiada burmistrz Rosół. - Z zarządzenia natomiast wynika jasno, że dyrektorzy szkół będą musieli rozwiązać umowy o pracę z personelem kuchennym.
W sumie groźba bezrobocia wisi nad 12 osobami. Ale dyrektorów męczy też inna sprawa. - Mam obawy o jakość dań przygotowywanych przez ową firmę. Boję się, że będą gorsze od tych, które teraz jedzą dzieci - mówi Stefan Gołek, który zarządza w gimnazjum nr 1.
I te wątpliwości rozwiewa burmistrz. - Przede wszystkim będą to ciepłe posiłki dwudaniowe. Tego do tej pory nie było - mówi. - Przygotowywane będą za pełną stawkę. Na razie tylko jedna szkoła wydaje na jeden posiłek trzy złote dziennie. Reszta nie. Dlatego musimy zwracać niewykorzystaną dotację z ministerstwa, co jest bardzo kłopotliwe i rzutuje na negatywną ocenę dożywiania dzieci w gminie.

Znają się

Z tym nie mogą się zgodzić dyrektorzy placówek. - Obiady są bardzo smaczne. Wiem, bo sama to sprawdzam - mówi M. Bajon.
A dzieciaki? W szkole w Wiechlicach był na obiad schabowy, ziemniaki, surówka z pomidorów i kompot. Ponad 300 dzieci zjadło go ze smakiem. Niektórzy po dwa razy. Tak samo jest w stołówce przy Sobieskiego. Kucharki mówią, że wiedzą, które dziecko w domu niedojada, które ma alergię pokarmową. Znają się. Czy nowi w szkole dadzą dzieciom dokładkę? - Poza tym wolałabym kontrolować to, co dzieje się w stołówce w mojej szkole - dodaje M. Bajon. Tego zdania są też pozostali dyrektorzy placówek.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dmuchańce znów staną na Błoniach

dodano: 2024-04-26 07:57:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Już w tę niedzielę 28 kwietnia 2024 roku na szprotawskich Błoniach ku uciesze dzieciaków po raz drugi staną dmuchańce. Prognozy pogody są optymistyczne podpowiadamy więc jak urozmaicić czas Waszym Pociechom.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd z ronda w ul. Młynarską

dodano: 2024-04-24 12:44:14, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W związku z przebudową ronda zamknięty został zjazd w ulicę Młynarską. Kierowcy muszą kierować się na objazdy zamkniętego odcinka, na którym trwają prace przy demontażu betonowych prefabrykatów, które do tej pory wyznaczały rondo.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Z wielkiej dziury wyrośnie nowoczesna szeregówka

dodano: 2024-04-24 07:14:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wielka dziura przy ulicy Chrobrego w Szprotawie już wkrótce przestanie straszyć, a miejsce aktualnie rozbieranych hal magazynowych zmieni się nie do poznania!




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowa droga połączy Sowiny z obwodnicą

dodano: 2024-04-23 09:29:58, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Urząd Miejski w Szprotawie ogłosił przetarg na wykonanie projektu oraz uzyskanie decyzji i zezwoleń na budowę drogi łączącej Sowiny z obwodnicą. Planowana inwestycja ułatwi mieszkańcom dzielnicy Iława wyjazd z miasta, a także pozwoli na przeniesienie ruchu cieżarowego zmierzającego do Małomic w wiekszości po za miasto.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.