Wieś bez wyjścia

dodano: 2006-08-19 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

- Chyba przyjdzie nam tu umierać. Most z Lesznem Górnym zamknięty, ten na Bobrowicach może być zalany. Zabrano nam jedyną drogę na świat! - żalą się starzy i młodzi z Sierakowa.O Sierakowie mówi się, że to wieś emerytów, ale że rozwojowa. 46 numerów i będzie więcej.- Budują się tu ludzie z Wrocławia, Lubinia - chwali Krystyna Matczak, dyrektorka szkoły podstawowej w Lesznie Górnym i pyta:- Jak można było zostawić nas bez niczego? Nikt nie przejmuje się naszym losem. Zamknięto nam most i tyle! Co stanie się jesienią? Droga do Bobrowic będzie nieprzejezdna i się stąd nie wydostaniemy.

Brakuje objazdów

Tydzień temu w czwartek Sieraków odcięto od świata czyli od Leszna Górnego (jest tu szkoła, kościół, przychodnia, sklepy, przystanki autobusowe). Burmistrz Roman Rosół podpierał się ekspertyzą techniczną, z której wynikało, że most trzeba natychmiast wyłączyć z użytkowania. Powód? Stara, zniszczona konstrukcja, która w każdej chwili może się zawalić. Do Leszna z Sierakowa są dwa kilometry. Do Leszna z Sierakowa przez Bobrowice dwa razy tyle. Tam też pokonać trzeba kolejny most. Stary, drewniany i co jakiś czas zalewany przez Bóbr.- W czwartek wieczorem, w ten sam dzień, gdy zamknięto przeprawę w Lesznie, wracałem z Niemiec - wspomina Stanisław Kubisiak. - Choć w Sierakowie mieszkam od urodzenia, nie mogłem trafić do domu. Most w Bobrowicach odcięła woda. O mało co nie władowałem się do Bobru! Brakowało znaków o objazdach. Na szczęście strażacy powiedzieli mi, żebym kierował się na Nową Kopernię.
Czyli drogą leśną, dziurawą jak szwajcarski ser.- Jak nie zależy pani na samochodzie, niech pani próbuje. Tylko potem radzę jechać do mechanika i na myjnię - dodaje pani Krystyna.

Jeden dowozi drugi odbiera

Młodzi z Sierakowa mówią: jakoś sobie poradzimy, bo pieszo lub na rowerze można most pokonać, ale dlaczego mają cierpieć starsi?- W październiku mam operację w Szprotawie i już się boję - żali się Aniela Cebula. - O tej porze roku droga do Bobrowic zwykle jest nieprzejezdna. Karetka nie dojedzie.
Pani Aniela ma dobrze, bo ma wnuków i dwa samochody.- Jeden dowozi mnie do mostu, a drugi odbiera w Lesznie Górnym - zdradza kobieta. - Moja sąsiadka jednak codziennie musi brać zastrzyki. Przyjeżdża do niej pielęgniarka. A jeśli któregoś dnia się tu nie dostanie?
- Strasznie nam się żyje - dodaje Łucja Białkowska, mama pani Anieli. - Zgadzamy się z tym, że most trzeba remontować, ale o tym wiadomo od kilku lat. Czemu dopiero teraz burmistrz się za to bierze?
Gdy dzwoniliśmy do Romana Rosoła w tej sprawie, odmówił nam komentarza z braku czasu. Wcześniej powiedział, że most remontowany byłby szybciej, tylko że radni nie zgodzili się na zaciągnięcie 2,5 mln kredytu na tę i inne inwestycje, mimo iż zapisane były w budżecie. Jednym z radnych głosujących przeciw był Waldemar Panasewicz z Leszna Górnego.- Gmina jest zadłużona i na tak wysoki kredyt nie mogliśmy się zgodzić - tłumaczył "GL”.
Sołtys Leszna Górnego Władysław Sobczak podsumował to krótko:- Nasi radni są chorzy!
A pani Krystyna dodała:- Tak to jest jak polityka jest ważniejsza od dobra ludzi.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Festyn z okazji Dnia Dziecka przeniesiony na dziś

dodano: 2024-06-03 07:19:57, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W tym roku szprotawskie dzieci mogą mówić o wyjątkowym pechu. Pogoda pokrzyżowała plany organizatorów obu imprez, które miały odbyć się z okazji dnia dziecka. Nie wszystko jednak stracone!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.