Co dalej z drogą?

dodano: 2006-06-17 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Od kilku miesięcy trwają targi między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a gminą o najbardziej dziurawą ulicę. I kiedy wreszcie radni zgodzili się przejąć ul. Kościuszki, generalna dyrekcja chce miastu wcisnąć też dwie inne: Sobieskiego i Żagańską. To szantaż! - woła radny Zbigniew Teler.Ulica Kościuszki to jedna z głównych dróg w Szprotawie. Bardzo ważna, bo wylotowa na Leszno i Zieloną Górę. Co więcej jest wizytówką miasta. Koszmarnie dziurawą! Kierowcy, którzy zmuszeni są tędy przejeżdżać, poruszają się slalomem lub lewą stroną,
co grozi kolizją. Nie jeden zniszczył tu samochód. Lokatorzy kamienic usytuowanych wzdłuż Kościuszki skarżą się, że im ściany w domach pękają. Bo po dziurach jeżdżą ciężkie pojazdy. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na łamach „GL”.
Najprostszym sposobem byłoby załatanie wyrw. Tylko kto to zrobi? Nie chce gmina, bo tłumaczy się tym, że to nie jej ulica. Nie chce generalna dyrekcja, a tłumaczenie ma to samo. Do kogo więc należy Kościuszki?

Powiat nie chciał

- Nie do nas - odpowiada Robert Mikołajski, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze. - Gdy wybudowaliśmy dla miasta część obwodnicy, ulica Kościuszki, a także Sobieskiego i Żagańska straciły status dróg krajowych. Co prawda nadal leżą na naszych terenach, ale nie są nasze.
Z tym nie bardzo się zgadza burmistrz Roman Rosół.- Kościuszki nie leży w ciągu drogi krajowej numer 12, ale ma charakter krajówki - uważa włodarz.
- Dla nas straciła - odpowiada krótko dyrektor Mikołajski.
Po oddaniu obwodnicy Szprotawy generalna dyrekcja chciała przekazać felerne ulice powiatowi. Ten się jednak nie zgodził.- Póki dziury nie zostaną załatane, nie weźmiemy ich do siebie. Nie mamy pieniędzy na takie inwestycje. Jeśli generalna dyrekcja drogi naprawi, wrócimy do rozmów - powiedział nam niedawno starosta Zenon Rzyski.

Trzy zamiast jednej

Początkowo radni nie chcieli zgodzić się, by miasto przejęło Kościuszki. Trwały negocjacje z generalną dyrekcją, ale nie przyniosły skutku. Ostatecznie zdołano wypracować wspólne stanowisko.- Zaproponowaliśmy generalnej dyrekcji, że jeśli zdejmie asfalt z drogi, my weźmiemy ulice do siebie - zdradza burmistrz Rosół. - Do nas należeć będzie uzupełnienie ewentualnych ubytków, które się pokażą, wyrównanie nierówności, regulacja studzienek...
Niestety i tym razem nie doszło do zamknięcia sprawy.- Chcemy, żeby miasto przejęło oprócz Kościuszki także Sobieskiego i Żagańską - mówi dyrektor Mikołajski.
Tego z kolei nie chce zaakceptować miasto.- To próba szantażu - mówi dosadnie radny Teler. - Generalna dyrekcja widzi, że zgodziliśmy się na Kościuszki, to chce przy okazji ugrać też dwie inne drogi.
- Nie wiem, czy miasto stać na to, by wyremontować i utrzymać trzy ulice. My nie mamy pieniędzy - dodaje radny Stanisław Stambulski.
Jeżeli sprawa nie zostanie uregulowana Szprotawie grozi zamknięcie drogi ze względów bezpieczeństwa. Mówi o tym otwarcie dyrektor Mikołajski.- Trochę szacunku. A co tu konie mieszkają? - pyta burmistrz Rosół.
Kolejne spotkanie włodarza gminy z przedstawicielami generalnej dyrekcji 19 czerwca.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Festyn z okazji Dnia Dziecka przeniesiony na dziś

dodano: 2024-06-03 07:19:57, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W tym roku szprotawskie dzieci mogą mówić o wyjątkowym pechu. Pogoda pokrzyżowała plany organizatorów obu imprez, które miały odbyć się z okazji dnia dziecka. Nie wszystko jednak stracone!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.