Lubuskie rozwija się za wolno

dodano: 2006-07-09 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Wyborcza - Zielona Góra

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ogłosił raport o województwach.Badanie regionów przeprowadzono na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. - Od reformy administracyjnej, która powołała do życia nowe województwa, minęło już kilka lat, ale nikt nie podjął się całościowej oceny ich rozwoju. W tym roku czekają nas wybory samorządowe i na ten temat wypowiadać się będzie wielu polityków. Być może walkę wyborczą zastąpi teraz rzetelna analiza - mówi współautor opracowania Tomasz Kalinowski.

Ranking pokazuje skalę zmian, jakie nastąpiły w regionach w latach 1999 - 2004, ale nie bierze pod uwagę ich wyjściowej sytuacji. - Ocenialiśmy sukces rozwojowy województw, czyli kto był liderem transformacji, robił największe postępy. Opracowanie obejmuje jedynie kilka miesięcy członkostwa Polski w UE, bo ostatnie dostępne dla nas statystyki dotyczą 2004 r. - dodaje Kalinowski.

Województwo lubuskie na tle innych wypada słabo, w rankingu zajmuje trzecie miejsce od końca. O takim wyniku zdecydowało w dużej mierze niewielkie tempo rozwoju gospodarczego i infrastruktury technicznej. Zbyt wolno poprawiała się jakość życia mieszkańców i powoli rosła wydajność pracy. Niewielki był też napływ zagranicznego kapitału. Wolniej niż w innych regionach rozwijała się sieć kanalizacyjna.

Atutem województwa okazało się działanie samorządu, który dużo wydawał na inwestycje oraz ograniczał wydatki na administrację publiczną. W tej kategorii dało to naszemu województwu czwarte miejsce w Polsce.

Lubuskie podzielono na dwa podregiony, które znalazły się na przeciwległych biegunach. Różnice widać najbardziej na mapie samorządowej. Podczas gdy w podregionie gorzowskim wydatki samorządów na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca rosły, w zielonogórskim malały. Inaczej jest w gospodarce. Pod względem dynamiki napływu zagranicznego kapitału, wydajności i warunków pracy lepiej wypada podregion zielonogórski. Zmiany następowały w nim szybciej niż w podregionie gorzowskim. Podobnie było w przypadku rozwoju infrastruktury drogowej. W obu podregionach podobnie wyglądają zmiany warunków życia.

Mimo tych różnic Lubuskie jest drugim po woj. kujawsko-pomorskim regionem o najmniejszych w kraju zróżnicowaniach wewnątrzregionalnych.

Wicemarszałek województwa Edward Fedko nie chciał komentować wyników rankingu, bo jeszcze się z nim nie zapoznał. Zadeklarował jednak, że zarząd województwa będzie nad raportem dyskutował.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Skradziony skuter, lewe tablice i 4 sądowe zakazy

dodano: 2024-06-18 07:26:42, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

"Pechowym" okazał się ubiegły czwartek 13 czerwca 2024 roku dla 42-letniego mieszkańca gminy Niegosławice, którego jazdę skuterem przez Gościeszowice przerwali policjanci z żagańskiej drogówki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.