Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował, że od 1 stycznia nie będzie w lecznicy w Szprotawie oddziału ginekologiczno-położniczego. Rodzące będą jeździć do Żagania.
Do Szprotawy z kolei trafią dzieci chore z powiatu żagańskiego, ponieważ w szpitalu w Żaganiu zamknięto oddział pediatryczny.- Nie spodziewamy się, by leczyło się u nas 100 procent dzieci - mówi dyrektor placówki Edward Migniewicz. - Tym, którym bliżej do Żar, pojadą tam.
Przed zmianami
W związku z tym, że oddział dziecięcy ma teoretycznie służyć dzieciom z całego powiatu, czekają go pewne zmiany.- Zostanie przeniesiony na miejsce, gdzie dotychczas był odział ginekologiczno-położniczy - mówi dyrektor. - Nie stanie się to od razu, bo musimy przystosować pomieszczenia. Najpierw przeniesiemy duże dzieci i wyremontujemy część oddziału. Potem młodsze.
Rocznie w Szprotawie na leczy się ponad 600 dzieci.- Zdarza się, że leży u nas 17 małych pacjentów - zdradza ordynator oddziału Wojciech Bobkiewicz. - Mamy trzy grupy wiekowe i sale dla matek z pociechami.
Mamy z gminy Szprotawa za całodobowe wyżywienie i łóżko płacą 15 zł, pozostałe - 30 zł.- Już dawno odeszliśmy od modelu, kiedy to rodzic spędzał przy łóżku dziecka dnie i noce na stołeczku. Zależy nam na tym, by leczyć szybko i sprawnie i by matka po dyżurach w szpitalu była w stanie zaopiekować się dzieckiem w domu.
Mieli wszystko, co potrzebne
Mali pacjenci, którzy trafiają na oddział cierpią na typowe choroby pediatryczne: układu oddechowego, pokarmowego, moczowego. Szpital jest w stałym kontakcie z oddziałami specjalistycznymi.
- Przypadki neurologiczne kierujemy do Nowej Soli, cięższe do Zielonej Góry - tłumaczy ordynator Bobkiewicz. - To czym będziemy dysponować na oddziale, będzie wiadome po przeprowadzce. Do tej pory mieliśmy tu wszystko, co było nam potrzebne w leczeniu dzieci.
Na oddziale pracuje trzech lekarzy na pełnych etatach i dwóch na pół etatu. Jest też 11 pielęgniarek.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.