W Wiechlicach przyłączenie się do wodociągu zadeklarowali właściciele 50 gospodarstw. W Cieciszowie planowanych jest 39 przyłączy.
- Budujemy od listopada ubiegłego roku - wyjaśnia Franciszek Pawlaczyk z firmy EROWA Polska. - Pogoda dopisuje i wyjątkowo pracujemy zimą. Wystarczy że ziemia nie jest zmarznięta, a robota idzie szybko. Chociaż grunt tutaj gliniasty i woda gruntowa jest na wysokim poziomie.
Ile za przyłączenie?
Za podłączenie się do wodociągu trzeba zapłacić 900 złotych. W tę sumę jest wliczony koszt wodomierza i doprowadzenie wody do budynku. Instalatorzy inwestycję w Wiechlicach mają zakończyć do maja. Potem woda popłynie ze studni głębinowych, które znajdują się w Szprotawie.
W Wiechlicach zostanie położonych pięć kilometrów plastikowych rur, a w Cieciszowie 3 kilometry. Wodociąg w pierwszej z tych wsi ma kosztować 524 tysiące złotych.
- Jest finansowany z pieniędzy własnych gminy i gminnego funduszu ochrony środowiska - tłumaczy Marek Rzeszutek, podinspektor ds. zamówień publicznych szprotawskiego magistratu.
- Obecnie przygotowujemy się do zorganizowania przetargu na odcinek wodociągu prowadzący do Cieciszowa. Zostanie on ogłoszony za około dwa tygodnie. A prace powinny zakończyć się w ciągu 3-4 miesięcy.
reklama
Ze studni za darmo
Jednak półki co trwają prace w Wiechlicach. Robotnicy tworzą wykopy głębokie na 170 cm. - Rury będą leżały 1,5 metra pod ziemią. Tak musi być, by woda nie przemarzała - stwierdza Pawlaczyk.
Obecnie część mieszkańców Wiechlic jest zaopatrywana z ujęcia wody znajdującego się na terenie byłego PGR-u. Inni czerpią ją ze studni. - Cieszę się z wodociągu - mówi mieszkaniec wsi. - Jednak studni nie zlikwiduję. Wodę z niej będę używał do podlewania ogrodu. Ta jest za darmo, a za tę z wodociągu trzeba płacić.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.