Skazani na obwodnicę

dodano: 2007-05-12 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Wszystko wskazuje na to, że trasa zostanie zbudowana według założeń drogowców. Mimo że rada miasta i burmistrz mają swoją, odmienną koncepcję.- O przebiegu obwodnicy nie zdecyduje samorząd - zwraca uwagę Wiesław Staruch z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który uczestniczył w kwietniowej specjalnej sesji rady w Szprotawie, poświęconej planom budowy drugiego odcinka trasy wokół miasta. - Opinia samorządu w tej sprawie jest nam potrzebna, ale którędy ostatecznie będzie biegła droga zdecyduje wojewoda, na nasz wniosek.
Jeżeli głos samorządu nie będzie najważniejszy w tej sprawie, po co Szprotawie awantura na skalę chyba tutaj dotychczas niespotykaną?

Burmistrz Franciszek Sitko po wygranych jesiennych wyborach doprowadził do tego, że rada gminy zaproponowała nową koncepcję przebiegu obwodnicy. Odmienną od planów drogowców, uzgodnionych zresztą z poprzednimi władzami miasta. - Uważam, że jeśli obwodnica przetnie tereny inwestycyjne, będzie to sprzeczne z interesem gminy - stwierdza krótko burmistrz.
Radni opozycyjnego klubu "Szansa dla Szprotawy” są z kolei za planami drogowców. Andrzej Skawiński: - Wszystkie argumenty Sitki są obalane przez drogowców. Nie wierzę, że znajdzie się firma, która zechce zainwestować na całych 200 hektarach strefy inwestycyjnej. Jeżeli jednak burmistrz nie ustąpi, to w ogóle nie będziemy mieli obwodnicy.
Dorota Purzycka-Szafert ze związku pracodawców nie ukrywa swojej sympatii do "Szansy dla Szprotawy” i popiera Skawińskiego: - Tylko obwodnica, która będzie przebiegała przez tereny inwestycyjne może ożywić gminę.
GDDKiA nie znajduje argumentów przemawiających za koncepcją burmistrza i uspokaja, że nawet jeśli samorząd utrzyma swoją opinię, inwestycja nie jest zagrożona. Jednak W. Staruch nie kryje zaskoczenia: - Nie zdarzyło się, żeby samorząd sprzeciwiał się temu, by obwodnica omijała miasto szerokim łukiem. Najczęściej gminy skarżą się, że taka droga ma biec zbyt blisko osiedli.
Jeśli Szprotawa nie zmieni zdania w tej sprawie, to będzie pierwszą gminą, której koncepcja będzie różna od tej lansowanej przez lubuski oddział GDDKiA.

Na mapach które pokazał nam burmistrz są linie, które zdradzają, że była jeszcze jedna koncepcja przebiegu obwodnicy. Według niej droga nie biegłaby za Henrykowem - jak chcą drogowcy - ale w swoim pierwszym fragmencie byłaby zgodna z koncepcją burmistrza. Przecięłaby teren między szkołą a szpitalem, a następnie weszła na teren strefy inwestycyjnej.
Dziś jednak burmistrz odżegnuje się od tej koncepcji, choć jeszcze kilka tygodni temu był skłonny rozmawiać o wariancie kompromisowym.
- Może to jest jakieś wyjście - zastanawia się Maciej Boryna, radny koalicji. - Bo droga mogłaby przebiegać wzdłuż pasa startowego lotniska w Wiechlicach i w tym przypadku pieniądze za wykup gruntów otrzymałaby gmina.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zaginął 29-latek ze Szprotawy

dodano: 2024-05-16 16:46:59, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Szprotawscy policjanci prowadzą poszukiwania zaginionego 29-letniego Dariusza Stachowskiego ze Szprotawy, który ostatni raz nawiązał kontakt z rodziną wieczorem 15 maja 2024 roku.

[Aktualizacja] Zaginiony mężczyzna został już odnaleziony.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kierowcy uważajcie na Kożuchowskiej

dodano: 2024-05-15 15:39:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Dnia 15 maja 2024 roku w Szprotawie na skrzyżowaniu ulic Kożuchowskiej i Kolejowej doszło do zdarzenia z udziałem motocyklisty. Aktualnie ma miejscu pracuje ekipa pogotowia ratunkowego, policja oraz straż pożarna. Chwilogo droga jest zamknięta i tworzą się korki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mirosłąw Gąsik prawomocnie oczyszczony

dodano: 2024-05-11 06:52:13, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Można powiedzieć, że to koniec ponad czteroletniej batalii obecnego burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika o odzyskanie dobrego imienia. 22 kwietnia 2024 uprawomocnił się wyrok uniewinniający.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyjazd z Targowej jest już otwarty

dodano: 2024-04-27 10:59:03, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku zniknęły barierki zamykające wyjazd z ulicy Targowej w kierunku Głogowskiej. Samochody mogą więc już przejeżdzać nowowybudowanym odcinkiem jednak są pewne utrudnienia.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.