Z parafiny zrobią wszystko

dodano: 2006-11-04 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Są w stanie wykonać każdą świecę, bo mają odpowiednie maszyny. Jednak z produkcji taśmowej zrezygnowali na rzecz pracy ręcznej. I dobrze, bo dzięki temu ich wyroby są jedyne w swoim rodzaju.W ciągu dniówki jeden pracownik może zrobić nawet 80 świec. Galanteryjne, płaszczowe, liturgiczne, ozdobne, prasowane, ciągnione, odlewane... Hitem są świece z orłem, które zamawiają urzędy przy okazji oficjalnych wizyt. W zakładzie pracy chronionej w Szprotawie można sobie zamówić świece z dedykacją albo określonym wzorem.

Kiedyś wiedli prym

Przemysł związany ze świecami istnieje w Szprotawie od 260 lat. Początek dali mu pszczelarze, których na tych terenach nie brakowało. A wiadomo, że jednym ze składników potrzebnym do produkcji świec jest wosk, może być też pszczeli. Podstawowym surowcem jest jednak parafina. Rocznie przerabia jej się 200 ton. Świeca nie może też obyć się bez bawełnianego knota. By uzyskać piękne kolory, dodaje się barwniki. Załoga zakładu doszła do takiej wprawy, że mimo iż produkty powstają ręcznie, za każdym razem mogą mieć ten sam wzór i kolor.
Lata świetności fabryka świec przeżywała w 1979 r. Wtedy pracę miało tu 287 osób. - Produkowaliśmy cztery tysiące wyrobów rocznie - wspomina ówczesny prezes Jan Kubera. Dziś pełnomocnik zarządu i doradca finansowy. - Byliśmy wiodącym zakładem w Polsce. Spółdzielnie inwalidów miały wtedy wyłączność na robienie świec i zniczy.
Zakład pracuje nieprzerwanie od 1946 r. W jego historii robiono tu pasty do butów, naprawiano rowery. Dziś tylko świece, a w małych ilościach znicze. W związku z tym w halach produkcyjnych nie było ruchu przed dniem Wszystkich Świętych.

Robione ręcznie

Szprotawskie świece trafiają głównie na rynek niemiecki. Tam popularne są te ozdobne, wymyślne i bardzo kolorowe. Niemcy zapalają je do posiłku, lub by nadać pomieszczeniu odpowiedni nastrój. Inaczej niż u nas. Danuta Szozda z Małomic, która w zakładzie pracuje od 27 lat kupuje świece tylko wtedy, gdy zapowiadane są przerwy w dopływie prądu. Choć o świecach wie wszystko, w jej domu rzadko się je zapala.
Teraz zaczyna się gorący okres dla fabryki. Najwyższa sprzedaż ich wyrobów jest bowiem w miesiącach jesienno-zimowych. Martwy sezon to lato.
Wśród pracowników zakładu, który zatrudnia 54 osoby przeważają właśnie kobiety. Być może to wynik specyfiki pracy i tego, że wszystko robi się tu ręcznie. Mężczyźni żartują, że mają za grube palce do świec. - 100 procent naszej załogi to osoby niepełnosprawne - zdradza obecna prezes Grażyna Bator. - Praca jest dla nich najlepszą rehabilitacją. Przy kłopotach z zatrudnieniem nawet dla osób pełnosprawnych, zależy nam na tym, by utrzymać ten zakład.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili robiącego zakupy mężczyznę

dodano: 2024-05-29 15:11:40, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

W ręce szprotawskich policjantów wpadło dwóch mężczyzn, w jednym ze sklepów na terenie miasta pobili robiącego zakupy 59-latka. Teraz grozi im do 3 lat odsiadki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

To już dziś! Mecz Polska - Szwajcaria

dodano: 2024-05-27 15:21:27, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Już za niespełna dwie godziny na szprotawskim stadionie rozpocznie się towarzyskie spotkanie Polska - Szwajcaria reprezentaji U15!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Postępy prac drogowych na Mickiewicza

dodano: 2024-05-26 22:10:08, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Poraz kolejny podglądamy najważniejsze inwestycje drogowe w naszym mieście. Tym razem wybraliśmy się na remontowany odcinek ulicy Mickiewicza wraz ze skrzyżowaniem z Basztową i Katedralną. Jak posunęły się prace przez ostatnie dwa tygodnie?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Motocykl uderzył w osobówkę

dodano: 2024-05-25 13:19:34, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w dniu dzisiejszym (25.05.2024) w Szprotawie na ul. Bronka Kozaka, gdzie motocykl zderzył się z samochodem osobowym.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.