Dojenie przepisowe

dodano: 2006-11-03 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Unijna polityka jest nawet w krowich wymionach, bo dyktuje, ile zwierzę może dać mleka w ciągu roku. Jeśli da za mało, rolnik daje ogłoszenie "sprzedam kwotę mleczną”.Do końca lutego gospodarze, którzy mają mleczne stada mogą handlować kwotami, czyli ilością mleka. Zrobił tak na przykład Mieczysław Hałabura, rolnik ze wsi Długie. - Jeszcze zanim Polska weszła do Unii urzędnicy przyznali mi kwotę w wysokości 117 tys. litrów mleka na rok. Produkowałem go znacznie więcej, bo mam medalowe stado. By nie płacić kar za przekroczenie limitu, kupiłem kwotę, czyli w moim przypadku ponad 30 tys. litrów. Teraz sprzedawać mogę 150 tys. litrów mleka rocznie.

Ogłoszenia, telefony

Na rynku kwot, tak jak na każdym innym, obowiązują pewne zasady. Można ją kupić lub wydzierżawić tylko w obrębie województwa i od rolnika, który ma gospodarstwo. - To dlatego, żeby mleko pochodziło z pewnego źródła i żeby w naszym regionie ktoś np. z Wielkopolski go nie wykupił - tłumaczy Ryszard Kołodziej, zastępca dyr. oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp.
Ogłoszenia "kupię kwotę” (nie krowę) pojawiają się w lokalnej prasie. Do Hałabury dzwonią rolnicy, czy nie chciałby dokupić trochę mleka do limitu. - Chyba tak zrobię, może nawet jeszcze w tym roku - zdradza rolnik, który dostosowuje swoje gospodarstwo do wymogów Unii Europejskiej. Już wkrótce jego krowy będą dojone w specjalnej hali wyłożonej łatwozmywalnymi kafelkami. On i żona mają badania lekarskie jakie wymagane są w handlu żywnością, a stado jest pod stałą opieką weterynarza.

Kary za kilogramy

Gdy rolnik, a raczej jego krowy, wyprodukują więcej mleka niż zezwala kwota, trzeba zapłacić karę. Wynosi ona 39 gr za każdy nadprogramowy... kilogram mleka. - Unia mówiąc o handlu mlekiem posługuje się kilogramami, więc my też - tłumaczy Kołodziej.
Wśród krajów, które nie dbają o kwoty jest i Polska. W tym roku przekroczyliśmy limit o ok. 280 mln kg mleka. Zapłacić nam przyjdzie 64 mln euro. Co na to rolnicy?
- Kwoty to nie jest dobre rozwiązanie, bo strasznie trudno je utrzymać - odpowiada Hałabura. - Wpływa na to wiele czynników. Choćby pogoda, a w tym roku mieliśmy suszę. Jeśli krowy w 70 proc. nie wykonają limitu, zabiorą mi kwotę. Na szczęście mleka mają pod dostatkiem.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Skradziony skuter, lewe tablice i 4 sądowe zakazy

dodano: 2024-06-18 07:26:42, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

"Pechowym" okazał się ubiegły czwartek 13 czerwca 2024 roku dla 42-letniego mieszkańca gminy Niegosławice, którego jazdę skuterem przez Gościeszowice przerwali policjanci z żagańskiej drogówki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.