Dawcy potrzebni

dodano: 2006-11-21 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Nie pomagają dni wolne, bezpłatne badania, ani słodycze. Co miesiąc do stacji krwiodawstwa zgłasza się coraz mniej osób.- Nawet w niedzielę karetka musiała jechać po krew aż do Wrocławia - opowiada jeden z lekarzy. - A przecież każda sekunda jest cenna, gdy chodzi o ludzkie życie.

Okazuje się, że Wrocław to wcale nie najdalszy wyjazd w poszukiwaniu krwi. Zdarzały się już eskapady do Bydgoszczy, bo bliżej nie było potrzebnej grupy. I jak podkreślają pracownicy służby zdrowia, tu nawet nie chodzi o koszty, ale o cenny czas.

Pań coraz więcej

A liczba oddających krew systematycznie spada. - Nie mówimy nawet o lecie, bo wtedy zawsze jest u nas mniejszy ruch. Wiadomo, wczasy, wolne w szkole - mówi Maria Iliw pielęgniarka koordynująca z żagańskiego oddziału centrum krwiodawstwa. - Ale jesienią, czy zimą zawsze mieliśmy ruch. Tymczasem teraz przychodzi do nas po 100-120 osób miesięcznie, przy dwustu w takim samym okresie ubiegłego roku - dodaje.

W tej grupie większość stanowią mężczyźni. - Choć pań jest u nas coraz więcej. Ale panowie bywają częściej, choćby dlatego, że pozwala im na to organizm. Mogą oddawać krew raz na dwa miesiące, kobiety raz na trzy - informuje pracująca w żagańskim oddziale Mirosława Fitzner.

Coraz więcej w krwiodawstwie pojawia się uczniów. - Robią nawet specjalne rankingi w swoich szkołach, a jedna z uczennic zrobiła nam ścienną gazetkę - pokazuje M. Fitzner. - Szczególnie dziękujemy Renacie Dawidów z żagańskiego "mechanika”, która współpracuje z nami dwa lata. Ale przyjeżdżają także inne szkoły, ze Szprotawy, czy Iłowej - dodaje.

Czekają na żołnierzy

Bo żagańska stacja jest jedyną w powiecie. - Dlatego szkoda, że tak rzadko odwiedzają nas żołnierze. Im za oddanie krwi należą się nawet dwa dni wolnego. Tu chyba jednak pokutuje stare przyzwyczajenie, gdy jeździli do wojskowego szpitala w Żarach, a tam już nie ma branżowego punktu, tyko cywilny - tłumaczy M. Iliw.

Wolne to tylko jeden z przywilejów, którzy mają dawcy. Jeden dzień płatnego wolnego w pracy, zwrot kosztów dojazdu do stacji krwiodawstwa, 10 tabliczek czekolady, kawa i przede wszystkim bezpłatne badania. - Zarówno na AIDS, jak i żółtaczkę oraz inne choroby zakaźne - wylicza M. Iliw.

Żagański punkt przy ul. Szprotawskiej (budynek Sanepidu) jest czynny od poniedziałku do piątku, rejestracja w godz. 8.30 - 10.30, tel. 068 477 69 09. Tam też informacje o tym, kto może zostać dawcą.


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Skradziony skuter, lewe tablice i 4 sądowe zakazy

dodano: 2024-06-18 07:26:42, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

"Pechowym" okazał się ubiegły czwartek 13 czerwca 2024 roku dla 42-letniego mieszkańca gminy Niegosławice, którego jazdę skuterem przez Gościeszowice przerwali policjanci z żagańskiej drogówki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.