Historia
Turystyka
Przyroda
Miasto
Wokół miasta
Biblioteka
MKS Sprotavia

Muzea


Izba Historii w Szprotawie


Izba Historii istnieje od 1971 roku. Jest najciekawszym w Szprotawie zbiorem eksponatów, zdjęć i dokumentów. Założycielem i wieloletnim opiekunem tego osobliwego muzeum jest pan Mieczysław Pozaroszczyk. Dziś Izba Historii posiada kilka tysięcy eksponatów: zdjęć, map, folderów turystycznych, dokumentów dotyczących Szprotawy, Małomic, Przemkowa i okolic.

Do Izby Historii warto się wybrać , gdyż będzie to ciekawa lekcja historii wzbogacająca wiedzę dorosłych szprotawian, a dla dzieci stanie się okazją do poznania miejsca, w którym mieszkają, dzięki czemu będą mogły lepiej kształtować swoją tożsamość. Odwiedziny w Izbie to także wspaniała lekcja patriotyzmu.

Izba Historii
Al. Niepodległości 15 (I piętro)
Czynna w każdy wtorek w godz. 9 - 13,
niedzielę w godz. 14 - 16
oraz w każdy inny dzień po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym
tel. 068 376 35 47

Więcej na stronie www.izba.szprotawa.org.pl
Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. Felixa Matuszkiewicza


Muzeum Ziemi Szprotawskiej powstało 18 czerwca 2004 roku. Dla jego celów zagospodarowano pusty dotychczas budynek po miejskim archiwum (Brama Żagańska) przy ulicy Świerczewskiego 20. W Muzeum funkcjonują cztery działy: archeologiczno - historyczny, turystyczny, przyrodniczy oraz archiwum.

Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem informujemy, że muzeum czynne jest we wtorki, czwartki od 14.00 do 16.00 oraz w soboty w godz. 13-14.

Co ciekawego można zobaczyć w Muzeum Ziemi Szprotawskiej?

Większość eksponatów muzeum to dary od mieszkańców Szprotawy i okolic. Do najciekawszych eksponatów możemy zaliczyć: urny Kultury Łużyckiej pochodzące ze Szprotawy i Chich, kamienny topór z Krzywczyc (neolityczny – ok. 4 tyś. lat), miecz Landskrecht, przedmioty codziennego użytku, skamieliny, militaria i ceramikę pochodzącą ze szprotawskiego zamku. Muzeum dysponuje głównie kopiami archiwaliów, map, zdjęć i czasopism.

W muzeum znajduje się również punkt informacji turystycznej.


Serwis miejski www.szprotawa.org.pl & www.szprotawa.org
ZESPÓŁ SZPROTAWA.ORG.PL 2005-2015
Wykorzystywanie materiałów za zgoda autorów strony!!!