Historia
Turystyka
Przyroda
Miasto
Wokół miasta
Biblioteka
MKS Sprotavia

Charakterystyka


Szprotawa to miasteczko położone na malowniczej Równinie Szprotawskiej w bliskim sąsiedztwie Borów Dolnośląskich. Przez miasto przepływają dwie rzeki (Bóbr i Szprotawa) przecinane wieloma zabytkowymi i współczesnymi mostami. Ziemia Szprotawska jest miejscem niezwykle atrakcyjnym turystyczne, gdyż każdy z gości znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki bogatej ofercie miasta i okolicy ciekawie spędzą swój czas turyści szukający spokoju, odkrywcy, badacze, przyrodnicy, a także osoby chcące spędzić urlop aktywnie.

Ziemia Szprotawska to bogactwo zabytków. Do najcenniejszych możemy zaliczyć: jeden z nielicznych w Polsce dwuwieżowy ratusz, z wieży którego dwa razy w ciągu doby można usłyszeć miejski hejnał; dobrze zachowane fragmenty kamiennych fortyfikacji, z dwoma basztami oraz Bramą Żagańską; liczne zabytki sakralne, np. XIII - wieczny kościółek ¦w. Andrzeja lub kościółek w Witkowie (zabytek klasy '0'); najstarszy kamień nagrobny Śląska i wiele innych. Bliskie położenie zabytków daje możliwość ciekawego spaceru po pełnym zieleni mieście.


Mocnym argumentem turystycznym Szprotawy jest przyroda. Zarówno w mieście jak i w okolicy występują rzadkie okazy drzew i liczne pomniki przyrody, z których najcenniejszym jest liczący blisko 730 lat dąb 'Chrobry' w Piotrowicach. Specjalnie przygotowane miejsca biwakowe, bliskość przyrody, liczne gatunki fauny i flory gwarantują Bory Dolnośląskie, rezerwat 'Buczyna Szprotawska' oraz pobliskie Stawy Przemkowskie. Tworzą one bezcenny mikroklimat korzystnie wpływający na zdrowie i kondycję człowieka. Pobliskie lasy są także źródłem wielu smakołyków - jagód i grzybów.


Wielbicieli historii i odkryć na pewno zachęcą do odwiedzenia Szprotawy kryjące tajemnice miejsca związane ze spotkaniem w 1000 roku Bolesława Chrobrego i Ottona III; Wały Śląskie, domniemane grodziska i przejścia podziemne. Wielkie zainteresowanie wzbudzają także obiekty militarne, użytkowane wcześniej przez Niemców i Rosjan. Poradzieckie koszary, lotnisko, obiekt specjalny oraz inne obiekty w mieście i okolicy czekają na zainteresowanych wycieczkowiczów.


Liczne szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, pełne grzybów i zwierzyny lasy, stawy pełne ryb, a także basen i boiska czekają na wszystkich wypoczywających aktywnie. Nie lada gratką jest odbywający się corocznie w maju spływ kajakowy na rzece Bóbr. Ponadto w mieście odbywają się imprezy kulturalne i koncerty (np. festiwal 'Ziemia i Pieśń'). Funkcjonują także biblioteki, muzea i inne placówki kultury. Możliwość spędzenia noclegów na polach biwakowych, w gospodarstwach agroturystycznych lub wygodnych hotelach. Jednym zdaniem: dla każdego coś miłego.

Serdecznie zapraszamy do Szprotawy


Serwis miejski www.szprotawa.org.pl & www.szprotawa.org
ZESPÓŁ SZPROTAWA.ORG.PL 2005-2015
Wykorzystywanie materiałów za zgoda autorów strony!!!