Pomnika nie damy!

dodano: 2007-06-16 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Dni Szprotawy to m.in. koncerty, dyskoteki i festyny. A Muzeum Ziemi Szprotawskiej przeprowadzi akcję w obronie pomnika Braterstwa Broni.



W weekend będzie uroczyście i czasami trochę poważnie, choć mieszkańcy grodu nad Bobrem nie mają wątpliwości, że przeważy rozrywka. - W sobotę pójdziemy na koncert i zostaniemy na dyskotekę - cieszy się mieszkaniec osiedla Słonecznego. - Scenariusz powtórzymy w niedzielę. Trochę zabawy nikomu nie zaszkodzi!

Ubiorą mundury

Nietypową akcję zapowiada Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Ludzie przebrani za żołnierzy polskich i radzieckich będą rozdawać ulotki, których treść ma stanowić apel o pozostawienie pomnika Braterstwa Broni. - Obawiamy się, że w wyniku ogólnopolskiej akcji, którą zapowiada rząd, nasz pomnik zostanie zlikwidowany - mówi Maciej Boryna, pomysłodawca akcji. - Nie wiem, czy o tym, by dany pomnik zostawić w spokoju zdecyduje samorząd, czy decyzje zapadną na górze, w każdym razie nie pozwolimy na to, by go zlikwidowano, bo jest świadectwem historii.

Boryna stwierdza, że między Polakami a Rosjanami panowały naprawdę braterskie stosunki. - Podczas wojny, bo walczyli ramię w ramię - zauważa radny. - I później, gdy wojska radzieckie stacjonowały w okolicach naszego miasta, mieszkańcy wspominają ich miło!

- Z nimi można było wszystko załatwić - przyznaje Edward Skowroński, szprotawski pszczelarz, o którego jubileuszu pisaliśmy w ostatnim "Tygodniku Żarsko-Żagańskim”. - Kiedyś, gdy ugrzęzłem w lesie, w którym zostawiłem ule, wyciągnęli mnie wielką ciężarówką. Podobnych przygód i przyjacielskich rozmów odnotowałem sporo.

Zakopali wódkę

- Niech pozostaną pomniki, bo są świadectwem historii - potwierdza Wiktor Patyk, który dziś mieszka w Żarach, a w 1960 roku organizował uroczystości odsłonięcia pomnika. - W mieście równolegle prowadzono dwie spektakularne inwestycje: budowę pomnika oraz hotelu dla pielęgniarek. W powstanie rzeźby przedstawiającej żołnierzy zaangażowała się cała społeczność kombatancka.

Uroczystego odsłonięcia dokonano 12 października 1960 r. w dniu wojska polskiego. -Były armaty, które ustawiono na łące nad Bobrem - wspomina Patyk, który piastował wówczas funkcję prezesa powiatowego oddziału Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.- Żartowano nawet, że bateria strzela tylko podczas uroczystości w Warszawie i Szprotawie. Tamtego dnia nie zabrakło też kampanii honorowej wojska polskiego. Potem odbyła się zabawa, było bardzo fajnie. Pamiętam, że to była prawdziwie uroczysta niedziela.

Postaci z pomnika wykonał artysta rzeźbiarz z Poznania. - Wcześniej przywiózł makietkę, która została przez nas zaakceptowana - dodaje kombatant. - Pomnik kosztował 60 tys. zł, trochę dało starostwo, rada miasta, zbowidowcy, sporo prac wykonano w czynie społecznym.

Jeszcze wcześniej wmurowano akt erekcyjny. Odpowiednie pismo znalazło się w zalakowanej butelce a Rosjanie pod fundamentem zakopali butelkę moskowskiej wódki. - Ale głęboko - przestrzega świadek historii i dodaje: - Oni zresztą też pomagali przy tej inwestycji, służąc transportem.

W 1960 r. odsłonięcie pomnika Braterstwa Broni połączono nie tylko z dniem wojska polskiego, ale także obchodami 700-lecia Szprotawy. - Nasza akcja w obronie pomnika zorganizowana podczas dni miasta jest też takim ukłonem w kierunku historii - stwierdza Boryna. - O przeszłości trzeba po prostu pamiętać, a nie wymazywać jej ślady.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wprowadzenie ruchu wahadłowego na moście na Młynarskiej

dodano: 2024-10-11 11:39:51, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Kolejne utrudnienie czeka na kierowców poruszających się po Szprotawie. Aktualnie trwa montaż oznakowania, oraz ustawianie słupków wprowadzających ruch wahadłowy na moście na ul. Młynarskiej. Wszystko wskazuje, że nie będzie to chwilowa zmiana.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

W ciągu dwóch lat Ewangelik ożyje

dodano: 2024-10-05 09:30:17, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Od dłuższego czasu mówiło się o rewitalizacji ruin dawnego Kościoła Ewangelickiego w Szprotawie. 4 października 2024 roku podpisana została umowa na przeprowadzenie prac, które jak zapewnia wykonawca mają potrwać niecałe dwa lata.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

19-latek ujął pijanego kierowcę

dodano: 2024-09-25 07:33:03, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Poniedziałkowa przejażdzka nietrzeźwego kierowcy zakończyła się dzięki odpowiedzialnej postawie 19-latka, który kiedy zauważył dziwnie jadący przed nim samochód nie pozostał obojętny.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zderzenie ciężarówki i dwóch osobówek na Kożuchowskiej

dodano: 2024-09-22 15:05:58, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Po zderzeniu ciężarówki i dwóch samochodów osobowych zablokowana była ulica Kożuchowska w Szprotawie. Na miejscu pracowały służby.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.