Nie wiem, po co wywoływanie tematu z Grodem Chrobry, skoro nikt jak dotąd nie potwierdził, że na pewno pochodzi on z czasów Chrobrego.
ak jak np. Liceum im. Chrobrego, przyszywanie nazwy obiektowi ma cel upamiętniania zdarzenia w Iławie w roku 1000. Poza tym miejmy nadzieję, że wątpliwości rozwieją badania archeologiczne prof. Lodowskiego, zaplanowane na lipiec br.
A w sprawie samej górki, to już badacze niemieccy uznali ją za artefakt archeologiczny, a skoro tak to nie ma źródeł, które mówiłyby o jakiejś hałdzie z XVI-XVII wieku. A dokumentów z tych czasów nie brakuje i na pewno ktoś, np. Matuszkiewicz gdzieś by o tym wspomniał. Zresztą niby skąd ta hałda, usypały ją koparki i spychacze(?) w ramach regulacji Bobru – w tym okresie?!.
Ponadto odkrywana na górce stara ceramika pochodzi wyłącznie z warstwy powierzchniowej, a gdyby była to sztuczna hałda, to powinna leżeć i niżej. No i koronny dowód: ziemne obiekty parkowe są na niemieckiej mapie MTB oznaczone jako KD = Kulturgeshichtliche Denkmaler, czyli historyczne zabytki kulturowe. Ja na ten przykład twierdzę, że nawet, jeśli mógłby tam być gród, to nigdy go
nie ukończono, bo właśnie w górce nie ma żadnych śladów osadnictwa poza
powierzchniową ceramiką, tylko piasek i żwir.
Wszystko to nie przeszkadza jednak, by chwalić się naszą historią. Jednak chętnie zobaczyłbym wyniki tych badań z lat 70-tych i ich autoryzacje w oparciu o obecną wiedzę i technologię, jak i poznał autora tej informacji, bo anonimowość jest tutaj dla mnie, co najmniej dziwna. Dlaczego informator miałby być anonimowy. Przecież ten temat nie wymaga tajnych agentów.
Pozdrawiam Maciej Boryna
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.