Nowe wzory recept to efekt rozporządzenia ministra zdrowia, które wchodzi w życie właśnie 1 lipca. Co to oznacza dla pacjentów? - Duże zmiany, ale na korzyść - zapewnia Helena Hatka, dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Najważniejsza zmiana jest taka, że teraz lekarze będą musieli umieszczać na receptach nr PESEL pacjenta. - O ile dla naszego województwa nie ma to większego znaczenia, bo w książeczkach Rejestru Usług Medycznych, które u nas obowiązują, i tak jest PESEL, o tyle praktycznie cała reszta kraju przestanie być anonimowymi pacjentami - mówi Hatka. Według nowych przepisów, dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku, lekarz będzie wpisywał PESEL jednego z rodziców.
Dla pacjentów duże znaczenie będzie miała również możliwość wystawienia przez lekarza od razu trzech recept na trzy kolejne miesięczne kuracje. - Spodziewamy się, ze dzięki temu zmniejszą się kolejki do specjalistów. Większość pacjentów co miesiąc chodzi do lekarza tylko po to, żeby przepisał kolejną receptę. Do tej pory była co prawda możliwość wypisywania leków od razu na trzy miesiące, ale nikt z tego nie korzystał, bo trzeba było od razu realizować receptę i płacić za wszystkie leki. Dla ludzi było to przeszkodą finansową. Teraz dostaną trzy recepty i będą mogli wykupywać leki co miesiąc - mówi Hatka.
Dużym ułatwieniem ma być również fakt, że w przypadku błędu lekarza przy wypisywaniu recepty, techniczne poprawki będą mogli nanosić aptekarze. W takich wypadkach pacjent powinien mieć dokument potwierdzający imię i nazwisko, na jakie wystawione jest recepta. - Do tej pory aptekarze z poprawkami odsyłali pacjentów do lekarza albo narażali się, że nie dostaną od nas pieniędzy za refundację leków - tłumaczy Hatka. Stare wzory recept w całym kraju będą obowiązywać do końca tego roku. Kupony RUM-owskie, na których realizują recepty Lubuszanie, będą miały ważność do końca 2008 r. Później powinien wejść w życie nowy Rejestr Usług Medycznych, a książeczki zastąpią specjalne karty elektroniczne i elektroniczne recepty.
- Pacjenci powinni pamiętać, że jeśli zapomną książeczek RUM, muszą mieć ze sobą dowód, żeby lekarz mógł wpisać PESEL. Apelujemy również do lekarzy, żeby korzystali z możliwości wypisywania trzech recept od razu - mówi dyrektor Hatka.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.