Co z naszymi lecznicami?

dodano: 2007-10-15 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Sytuacja szpitali w Żaganiu i Szprotawie jest coraz trudniejsza.- Łączenie to bardzo zły pomysł, bo pewnie będzie się wiązać z likwidacją niektórych oddziałów. Do Żagania mamy 18 km, a mieszkańcy Leszna Górnego aż 32 km. Sam dojazd na leczenie już będzie problemem - mówi Stanisław Barys, emeryt ze Szprotawy.

- Dziwnym trafem zmiany pojawiają się zawsze w okolicach wyborów. Zostawmy nasz szpital w spokoju, bo do niczego dobrego to nie prowadzi. Nasza lecznica jest dobra, byłem tu operowany na przepuklinę i bardzo sobie chwalę lekarzy.

Już nic nie zostanie

- Powinien być jeden konkretny szpital w stolicy powiatu. Jest dużo plusów funkcjonowania takiej placówki w jednym obiekcie. Nie ma dużo wydatków m.in. na administrację. Do tego pięknie wyremontowany nowoczesny budynek powinien być dobrze promowany - wylicza Grzegorz Kalisz z Żagania.

- Żeby dwa szpitale połączyć w jeden, to musi się to odbyć czyimś kosztem. Jak zwykle najbardziej ucierpią na tym chorzy. W Szprotawie trudno dostać się do specjalisty, jak jeszcze zlikwidują szpitalne oddziały, to w mieście nic już nie zostanie - martwi się Bożena Siuda ze Szprotawy.

Propozycje i wnioski

- Jeżeli zaczniemy ten proces na dniach, to do końca listopada wszystko może być gotowe - informuje dyrektor żagańskiej placówki Piotr Miadziołko, autor koncepcji łączenia lecznic.

- Na najbliższą sesję chcemy przygotować uchwałę o likwidacji naszego ZOZ i intencyjną w sprawie łączenia szpitali - zapowiada burmistrz Szprotawy Franciszek Sitko.

Dlaczego łączyć szpitale? - Gdy w życie wejdzie ustawa o sieci szpitali, te placówki oddzielnie nie spełnią wymogów - przekonuje P. Miadziołko.

Najważniejsza jest ilość łóżek, których ma być co najmniej 150 w każdej lecznicy. Obecnie w Żaganiu jest ich 88, a w Szprotawie 100. - Po połączeniu byłoby ich 171, w tym 25 na nowym oddziale rehabilitacji - zakłada żagański dyrektor.

W Żaganiu znajdowałaby się chirurgia, pulmonologia, oddział wewnętrzny, położnictwo, izba przyjęć i pogotowie. W Szprotawie - pediatria, wewnętrzny, zakład opiekuńczo-leczniczy, rehabilitacja, stanowisko laboratoryjne, RTG podstawowe i punkt druku książeczek RUM.

Wspólne byłyby - kuchnia, laboratorium, administracja, apteka, Centrum Powiadamiania Ratunkowego i RUM (wszystko w Żaganiu).

- To nasz wspólny interes. Dla dobra obu placówek musimy tak zrobić - popiera koncepcję burmistrz Sitko.

Spotkanie w przyszłym tygodniu

Równolegle z rozmowami o połączeniu szpitali, mówiło się o prywatyzacji żagańskiej lecznicy. Czy teraz ten temat jest zamknięty?

- Wręcz przeciwnie. Uważam, że połączenie tych placówek w żaden sposób nam nie przeszkadza. Powinien trwać ten proces, a jednocześnie nasze rozmowy. Bo czas jest tu najważniejszy - wyjaśnia Piotr Kołtowski, dyrektor firmy Medinet z Wrocławia, która jest zainteresowana powiatową lecznicą. Medinet obecnie inwestuje w szpitale m. in. we Wrocławiu, Nysie, czy Nowej Soli.

- Zwróciliśmy się do Medinetu o szczegółową ofertę i na pewno doprowadzimy do spotkania - zapewniał radnych starosta Jerzy Bielawski na wrześniowej sesji.
Do dziś spotkanie się nie odbyło. - Ale to z naszej winy, bo dyrektor się rozchorował - usłyszeliśmy kilka dni temu we wrocławskiej firmie.

- Sprawy są w toku. Spotkamy się w przyszłym tygodniu - zapewnia dyrektor (już zdrowy). - Muszą paść propozycje, musimy z nich wyciągać wnioski.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd z ronda w ul. Młynarską

dodano: 2024-04-24 12:44:14, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W związku z przebudową ronda zamknięty został zjazd w ulicę Młynarską. Kierowcy muszą kierować się na objazdy zamkniętego odcinka, na którym trwają prace przy demontażu betonowych prefabrykatów, które do tej pory wyznaczały rondo.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Z wielkiej dziury wyrośnie nowoczesna szeregówka

dodano: 2024-04-24 07:14:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wielka dziura przy ulicy Chrobrego w Szprotawie już wkrótce przestanie straszyć, a miejsce aktualnie rozbieranych hal magazynowych zmieni się nie do poznania!
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Nowa droga połączy Sowiny z obwodnicą

dodano: 2024-04-23 09:29:58, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Urząd Miejski w Szprotawie ogłosił przetarg na wykonanie projektu oraz uzyskanie decyzji i zezwoleń na budowę drogi łączącej Sowiny z obwodnicą. Planowana inwestycja ułatwi mieszkańcom dzielnicy Iława wyjazd z miasta, a także pozwoli na przeniesienie ruchu cieżarowego zmierzającego do Małomic w wiekszości po za miasto.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Gmina Niegosławice wybrała Wójta

dodano: 2024-04-22 07:00:18, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Druga tura wyborów Wójta Gminy Niegosławice pokazała jak ważny jest każdy głos. O zwyciestwie w wyścigu o fotel Wójta zdecydowało 17 głosów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.