Treść karty do głosowania jest znana. Niewiadomy jest wynik referendum w sprawie zamiany powiatu żagańskiego na nowosolski.
Przypomnijmy, że pomysł secesji narodził się w głowie byłego sołtysa Bukowicy Jana Sawickiego. Jego argumenty są klarowne - łatwiejsza komunikacja, lepsza służba zdrowia, bardziej dynamiczny rozwój. Zgodnie z uchwałą rady referendum odbędzie się w najbliższą niedzielę.
Jak podkreślali radni podjęli decyzję o nim po dyskusji. Podczas sesji przyjrzeli się skalkulowanym kosztom całego przedsięwzięcia.
Będą to mogli także zrobić mieszkańcy. Opracowano również rozkład jazdy mówiący co należy zrobić, aby dokonać zamiany Żagania na Nową Sól.
Zdania są podzielone
Czy mieszkańcy mają zamiar potraktować referendum poważnie? Okazuje się, że jak najbardziej, chociaż argumentacja tej decyzji jest rozmaita. Mieszkańcy Wilczyc, Bukowicy, Zimnej Brzenicy nie mają w większości wątpliwości. Dla nich znacznie wygodniej by było, gdyby funkcję stolicy pełniła Nowa Sól. Przemawia za tym geografia.
- Referendum jest doskonałym pomysłem, to najbardziej demokratyczna forma zapytania mieszkańców o zdanie - uważa Czesław Towpik z Mycielina. - Oczywiście pójdę do urny, będę głosował za zmianą powiatowej przynależności i sądzę, że w Mycielinie większość będzie miała podobne zdanie. Nowa Sól jest bardziej dynamiczna.
Według Towpika o ile decyzja o referendum była jak najbardziej słuszna, o tyle termin został wskazany zbyt pochopnie. Mieszkańcy nie mają dostatecznej liczby informacji.
- Na przykład na temat finansowych skutków podobnej przeprowadzki - mówi Towpik. - To winno być przedstawione na wiejskich zebraniach. Dziś więcej jest plotek niż informacji.
Lokale bez zmian
W Suchej Dolnej pytani przez nas mieszkańcy twierdzili, że albo nie pójdą na referendum, zgodnie z zasadą, że od nich nic nie zależy, albo pójdą i będą optowali za pozostaniem przy Żaganiu. Podobnie w samych Niegosławicach. Tam mieszkańcy wyliczyli, że do Żagania jest im jeśli nie bliżej, to mniej więcej tyle samo.
Sekretarz gminy Danuta Wojtasik twierdzi, że Niegosławice do referendum są już przygotowane. Odbędzie się ono w stałych obwodach i w stałych lokalach wyborczych. W gminie wyznaczono trzy - w niegosławickim urzędzie gminy, w Gościeszowicach w Gminnym Centrum Kultury oraz w gimnazjum w Przecławiu. Kartę do głosowania można już nawet obejrzeć na stronie internetowej. Jakiej frekwencji spodziewają się urzędnicy?
- To się okaże w niedziele o godz. 20.00 - mówi Wojtasik. - Podobnie jak teraz trudno mówić o wynikach głosowania.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.