Załóż firmę, dostaniesz dotację

dodano: 2010-01-29 16:48:38, autor: Redakcja, źródło: Gazeta Lubuska

Starostwo powiatowe w Żaganiu rozpoczyna projekt pod nazwą „Moja firma”. Można w nim uzyskać 40 tysięcy złotych dotacji i po tysiąc złotych miesięcznie na prowadzenie działalności. Ale droga do własnego biznesu jest długa i wyboista.



Nabór do projektu rozpoczyna się 8 lutego i potrwa do kwietnia. W pierwszym etapie zostanie przyjętych 60 podań. Po formalnej weryfikacji zostanie ich 30. Po etapie weryfikacji psychologicznych i rozmów kwalifikacyjnych zostanie 15 szczęśliwców, którzy pod koniec roku mogą otrzymać pieniądze na prowadzenie wymarzonej działalności. – W projekcie weźmie udział 20 bezrobotnych – informuje Krzysztof Jarosz, żagański starosta. – Będziemy preferować albo osoby bardzo młode, albo te, po 50 roku życia. O dotację może się też starać 5 pracujących osób. Jednak pod warunkiem, że są w okresie wypowiedzenia lub pracują w przedsiębiorstwie zatrudniającym do 9 pracowników.

Kolejne 5 miejsc przeznaczono dla osób nieaktywnych zawodowo, które na przykład przez kilka lat pracowały za granicą, a teraz mają problemy z odnalezieniem się na rynku pracy.

Po sprawdzeniu formalnym, kandydaci zostaną poddani psychotestom, które mają określić, czy nadają się do prowadzenia własnej firmy. Najlepsza 30-tka przez kilka miesięcy będzie się szkolić m.in. w pisaniu biznesplanów.

Szkolenie obejmuje blok wyjazdowy, którego koszty pokryją projektodawcy. Na sam koniec odbędą się rozmowy kwalifikacyjne, podczas których zostaną wyłonieni finaliści. Jednak to nie wszystko. Żeby otrzymać bezzwrotna dotację, trzeba jeszcze mieć dwóch żyrantów, zarabiających po 2 tys. zł brutto, którzy zagwarantują zwrot dotacji, jeśli nowa firma nie poradzi sobie przez rok.

Jest o co walczyć, bo oprócz pieniędzy będzie można liczyć na pokrycie opłat za telefon, czynszu itp., w wysokości nawet 1,2 tys. zł miesięcznie. Jednak wymogi, które trzeba spełnić są mocno wyśrubowane. – Jestem kierowcą – opowiada Paweł Wyrwiński ze Szprotawy, bezrobotny od 3 lat. – Na początku, w urzędzie pracy zaproponowano mi szkolenie na prawo jazdy kategorii E. Po czasie mogę powiedzieć, że to tylko następny papier. Nie pomógł mi w żaden sposób w znalezieniu pracy.

Pan Paweł myślał o założeniu firmy, ale wymagania postawione przed nim były zbyt wygórowane. – 40 tys. zł bezzwrotnej dotacji brzmi zachęcająco – stwierdza. – Ale to pewnie tak obwarowane, że jej otrzymanie będzie niemożliwe.

Z czego mają się utrzymywać bezrobotni podczas szkoleń? – Projekt nie przewiduje stypendiów – odpowiada starosta. – Chcemy, żeby pieniądze otrzymali najlepsi, dający największe gwarancje powodzenia własnej firmy. Myślę, że korzyści będą również dla piętnastki, która odpadnie w trakcie.

Były już przypadki, gdy bezrobotni, zachęceni dotacjami z Unii Europejskiej, otwierali własne firmy, a dotacje spływały dopiero po kilku miesiącach.– Liczymy, że w tym przypadku nie będzie opóźnień – zaznacza K. Jarosz. – Na dotacje będzie można liczyć dopiero w listopadzie lub grudniu.

Po co tak długi cykl szkoleń, jeśli firmę chce założyć np. dobry murarz lub ślusarz? – To program skierowany do bardziej innowacyjnych firm – tłumaczy starosta. – Murarz ma zazwyczaj narzędzia pracy w domu. Na założenie takich firm są mniej wymagające programy.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wybory samorządowe 2024

dodano: 2024-02-25 10:54:36, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Tegoroczne Wyobory Samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku w godzinach 7:00-21:00. Oznacza to, że do otwarcia lokali wyborczych pozostało 41 dni.



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Niespodziewani goście na bezpłatnym badaniu wzroku

dodano: 2024-02-19 19:27:52, autor: Redakcja, źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp.

Żagańscy Policjanci wraz z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów po raz kolejny wybrali się na "bezpłatne badanie wzroku" dla seniorów, które odbyło się w Szprotawie. Na miejscu sprawdzali czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem.



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dziury po zimie dały o sobie znać

dodano: 2024-02-19 18:51:55, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Przy ulicy Kolejowej i Kopernika pojawiły się tablice informujące o drodze w złym stanie technicznym. Kolejny raz w okresie zimowym kierowcy mają darmowy test zawieszenia, który przez nieuwagę może się skończyć większymi kosztami.



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Sklep z facetami już dzisiaj w Szprotawie!

dodano: 2024-02-17 13:51:40, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

Nie masz planów na dzisiejszy wieczór? Wybierz się do Szprotawskiego Domu Kultury na komedię teatraną z serialową obsadą. O godz. 19:00 w Szprotawie otworzy się SKLEP Z FACETAMI!



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.