Po raz kolejny przestrzegamy osoby starsze i samotne przed oszustami, którzy pod różnym pretekstem wchodzą do mieszkań i wykorzystując nieuwagę właścicieli, okradają ich z pieniędzy. Tylko wczoraj ofiarami przestępców padły dwie starsze kobiety.
25 stycznia tego roku policjanci z Komisariatu Policji w Szprotawie przyjęli zgłoszenia o dwóch kradzieżach pieniędzy z mieszkań starszych, samotnie mieszkających kobiet. Do pierwszego przestępstwa doszło w mieszkaniu 77-letniej pani, która wpuściła trzy kobiety oferujące do sprzedaży koce. Nieznane osoby, wykorzystując chwilę nieuwagi właścicielki mieszkania, w trakcie prezentowania towaru ukradły pieniądze w kwocie 7,5 tys. złotych.
Trzy godziny później do mieszkania 82-letniej, samotnie mieszkającej pani zapukała kobieta, podająca się za osobę, zbierającą oświadczenia w sprawie przekazania po śmierci organów do przeszczepu. W czasie pobytu w mieszkaniu kobieta, wykorzystując nieuwagę właścicielki mieszkania, zabrała 13 tys. złotych oraz złote obrączki i łańcuszek. Policjanci prowadzą działania zmierzające do zatrzymania złodziejek i odzyskania skradzionych pieniędzy i biżuterii.
Zwracamy się z apelem do starszych, samotnie mieszkających osób, aby do domu nie wpuszczały nieznanych im osób, które perfidnie wykorzystują ich ufność lub chęć niesienia pomocy.
Aby chronić siebie i swoje mieszkanie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku:
1. nigdy nie zostawiajmy otwartych drzwi do mieszkania, nawet gdy wychodzimy tylko na chwilę z domu np. do piwnicy lub wyrzucić śmieci
2. nie zapraszajmy do domu osób przypadkowo poznanych
3. pouczajmy dzieci i domowników w podeszłym wieku, aby nie wpuszczały do mieszkania osób nieznajomych
4. nie dajmy się skusić na kupno rzeczy po „okazyjnej” cenie, nie wpuszczajmy do mieszkań domokrążców
5. jeśli do domu zgłaszają się osoby podające się za urzędników, pracowników OPS, itp. to przed wpuszczeniem ich do domu sprawdźmy wiarygodność tych osób żądając legitymacji lub innego zaświadczenia. Pamiętajmy, że złodziej lub oszust może zapukać do mieszkania podając się za hydraulika, listonosza , pracownika gazowni, posłańca, osobę prowadzącą handel obwoźny, pracowniczkę ZUS, czy siostrę PCK – to jedynie kilka przykładów działania przestępców. Dlatego podawane przez takie osoby informacje dokładnie sprawdźmy szczególnie wtedy, gdy związane są z wypłatą tej osobie pieniędzy, lub pokazaniem osobie odcinka renty - przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumieją naszą ostrożność.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.