Fałszywy urzędnik ukradł pieniądze

dodano: 2014-09-24 19:44:35, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Policjanci z Komisariatu Policji w Szprotawie przyjęli wczoraj zgłoszenie o kradzieży dużej ilości pieniędzy na szkodę starszego mężczyzny, który wpuścił do domu obcą osobę podającą się za urzędnika. Po raz kolejny apelujemy do seniorów o rozsądek i rozwagę.23 września tego roku, przed południem do mieszkania starszej osoby w Szprotawie zapukał mężczyzna, podający się za pracownika urzędu miasta. Podszywany urzędnik poinformował, że miasto pozyskało z Unii Europejskiej środki finansowe na rzecz starszych osób, które skończyły 80 lat. Wg mężczyzny podającego się za urzędnika wynikało, że warunkiem wypłaty świadczeń było posiadanie 6,5 tysiąca złotych. W związku z tym właściciel mieszkania zaprowadził mężczyznę do pokoju, z szafki w meblach wyciągnął pieniądze, przeliczył je i okazał 6,5 tys. złotych. Po okazaniu pieniędzy schował je w to samo miejsce. Wówczas oszust powiedział, aby od razu starszy mężczyzna poszedł z nim do urzędu wypełnić wniosek o dofinansowanie. Wtedy właściciel mieszkania wyszedł z pokoju aby się ubrać. Kiedy obaj byli już na zewnątrz budynku, mężczyzna podszywający się pod urzędnika powiedział, aby 91-latek wrócił się do mieszkania po potrzebną legitymację kombatanta. Kiedy senior wrócił z mieszkania z legitymacją, na ulicy mężczyzny już nie było. Pieniędzy w mieszkaniu także. Niestety, starszy mężczyzna stracił kilkanaście tysięcy złotych, które miał schowane w szafce.
Szprotawscy policjanci prowadzą teraz intensywne działania śledcze mające na celu ustalenie sprawcy kradzieży i odzyskanie utraconych pieniędzy.
Po raz kolejny apelujemy do seniorów o ostrożność i rozwagę! Aby chronić siebie i swoje mieszkanie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku:
1. nigdy nie zostawiajmy otwartych drzwi domu lub mieszkania, nawet gdy wychodzimy tylko na chwilę np. do piwnicy lub wyrzucić śmieci
2. nie zapraszajmy do domu osób przypadkowo poznanych
3. pouczajmy dzieci i domowników w podeszłym wieku, aby nie wpuszczały do mieszkania osób nieznajomych
4. jeśli do domu zgłaszają się osoby podające się za urzędników, pracowników OPS, itp. to przed wpuszczeniem ich do domu sprawdźmy wiarygodność tych osób. Pamiętajmy, że złodziej lub oszust może zapukać do mieszkania podając się za hydraulika, listonosza , pracownika gazowni, posłańca, osobę prowadzącą handel obwoźny, pracowniczkę ZUS, czy siostrę PCK – to jedynie kilka przykładów działania przestępców.
5. Pamiętajmy również, aby nie pokazywać obcej osobie gdzie trzymamy pieniądze, nie pokazujmy i nie dajmy obcym osobom swoich dokumentów tożsamości, nie podpisujmy żadnych dokumentów, jeśli nie wiemy co one zawierają!
6. Dlatego podawane przez takie osoby informacje dokładnie sprawdźmy szczególnie wtedy, gdy związane są z wypłatą tej osobie pieniędzy, lub pokazaniem osobie dowodu osobistego czy odcinka renty . Poprośmy o pomoc kogoś z rodziny lub sąsiada. Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumieją naszą ostrożność.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Powyborczy wywiad z Mirosławem Gąsikiem

dodano: 2024-04-10 09:09:38, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Rozmawiamy z Mirosławem Gąsikiem, który w niedzielnych wyborach samorządowych już w pierwszej turze zwyciężył w rywalizacji o fotel Burmistrza.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Poznaliśmy radnych Powiatu żagańskiego

dodano: 2024-04-08 13:20:43, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Mieszkańcy gmin Szprotawa, Małomice i Niegosławice wybrali 7 przedstawicieli do Rady Powiatu Żagańskiego. Oto lista reprezentantów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wybory w sąsiednich gminach

dodano: 2024-04-08 09:13:06, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W Małmicach o wygranej Burmistrza zadecydowało dokładnie 100 głosów. W gminie Niegosławice zaś o tym kto zasiądzie w fotelu wójta zadecyduje druga tura, w której zmierzy się dwóch doświadczonych już włodarzy.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mirosław Gąsik ponownie Burmistrzem

dodano: 2024-04-08 06:50:48, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Mieszkańcy miasta i gminy Szprotawa ponownie zaufali Mirosławowi Gąsikowi. Obecny Burmistrz będzie nadal pełnił swoją fukncję bowiem uzyskał 4858 głosów co stanowiło 72,25% ogólnej liczby głosów. Oznacza to, że w Szprotawie nie będzie drugiej tury wyborów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.