Polski Deutsch Francais
Książki o Szprotawie

Poniżej prezentujemy ciekawe pozycje książkowe dotyczące Szprotawy i okolic. Wszystkich zainteresowanych historią miasta zachęcamy do lektury.

M. Pozaroszczyk „Szprotawa w swym 750 - leciu”, 2007Na kredowych 192 stronach formatu A4, w pełnym kolorze ukazano stare i nowe widoki Szprotawy, dokumenty, mapy, a także szprotawskie kalendarium od 1000 roku.

W zebranych przez Mieczysława Pozaroszczyka zbiorach dominują widokówki, z których najstarsze sięgają końca XIX w. Ukazują one najciekawsze obiekty jak i widoki miasta z pierwszej połowy XX wieku. Ciekawym uzupełnieniem najstarszych widokówek jest zestaw 26 fotografii z 1904. Jest to unikalny zestaw profesjonalnych fotografii ukazujących miasto u progu XX wieku.

Zbiór widokówek „niemieckiego” Sprottau uzupełniają zdjęcia i widoki Szprotawy po przejściu nawałnicy wojennej. Prezentują one obraz Szprotawy, jaki zastali pierwsi polscy osiedleńcy latem 1945 roku.

Wreszcie trzeci wymiar zbioru widoków Szprotawy, to obraz miasta po odbudowie.

Prezentowana publikacja zawiera dla jednych sentymentalny obraz przeszłości, dla innych jest dokumentacją barbarzyństwa wojny i trudów odbudowy.

Zawartość albumu:

- Wykaz burmistrzów i stanowisk równorzędnych 1289 - 2006.
- Szprotawa do 1945 roku.
- Szprotawa w 1945 roku i dalszych latach.
- Szprotawa dzisiaj.
- Honorowi obywatele miasta Szprotawy i Niegosławic.
- Kalendarium szprotawskie (1000 - 2007 r.).


J.P. Majchrzak „Civitas Sprotavia”, 1994Opowieści o dawnej Szprotawie. Pozycja zawiera wiele ciekawych faktów, które wcześniej nie były publikowane, jest cennym zbiorem wiedzy na temat wydarzeń z najdawniejszych czasów istnienia Szprotawy. Autor wspomina także historie okolicznych miast np. Przemkowa, Żagania.

Hieronim Szczegóła „Z przeszłości Szprotawy”, 1961 Rocznik Lubuski, tom II

H.Szczegóła & Z.Misiołek „Szprotawa i okolice”, 1962

H.Szczegóła „Szprotawa w Polsce Ludowej”, 1967

pod red. H.Szczegóły „Szprotawski epizod Zjazdu Gnieźnieńskiego”, 2000
Książka w ciekawy sposób opisuje tytułowy epizod zjazdu gnieĽnieńskiego i jego związki ze Szprotawą.

Zawartość książki:
Historyczna Ilua najstarszą częścią Szprotawy - H. Szczegóła
Stosunki polsko - niemieckie do 1000 roku - A. Wałkówski
Wały Śląskie. Z zagadnień obrony stałej ziem polskich we wczesnym średniowieczu - E. Kowalczyk
Zjazd gnieźnieński 1000 roku jako wyraz realizacji polityki cesarstwa Ottonów wobec Europy Środkowo - Wschodniej - J. Dudek
Thietmar jako polityk i kronikarz - A. Wałkówski
Spotkanie Ottona III z Bolesławem Chrobrym w Iławie w 1000 roku - H. Szczegóła

pod red. H.Szczegóły „Szprotawa w kręgu europejskich idei zjednoczeniowych”, 2000.Pozycja wydana pod redakcją prof. Szczególy, ukazała się z okazji 1000 rocznicy spotkania Bolesława Chrobrego z Ottonem III w grodzie Iława.


Maciej Boryna „Sensacje Ziemi Szprotawskiej”, 2000Książka zajmuje się tematyką, która po części nie była wcześniej opisywana. Dotyczy to np. historii lotniska koło Szprotawy, poligonu ¦więtoszów wraz zgarnizonem, strzelnicy Komarowo, koszar w Szprotawie i innych. Oprócz materiałów oraz rejestrów czytelnik odnajdzie tam także przedwojenne i obecne zdjęcia miasta i okolic.

Maciej Boryna „Tajemnice Szprotawy i okolic”, 2001Lektura,której autor stara się rozwikłać szprotawskie zagadki i przytacza różne fakty historyczne. Próbuje odpowiedzieć na nurtujące Szprotawian pytania. Ponadto książka zawiera opisy „martwych wsi”, informacje o znaleziskach i biografię Felixa Matuszkiewicza.


Ewa i Ryszard Janowscy „Szprotawa i okolice dawniej i dziś”, 2000Książka jest zbiorem starych i nowych zdjęć Szprotawy, głównie panoram. Zawiera również napisany w ciekawy sposób rys historyczny autorstwa Jerzego Piotra Majchrzaka.

pod red. Marii Dec „Szprotawa i okolice w zadaniach matematycznych”, 2000Książeczka opracowana przez uczniów Gimnazjum nr 1 (klasa II d - rok szkolny 2000/2001) w Szprotawie pod kierunkiem mgr Marii Dec. Treść zadań matematycznych dotyczy historii miasta i okolic. Skierowana jest do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.


Dział opracowany przy współpracy z Biblioteką Miejską w Szprotawie. Dziękujemy.


Niezależny Serwis Miejski www.szprotawa.org.pl
© 2005-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone.
GFX © 2009 - Tomek.
Partner serwisu: www.szprotawa.info
Wykorzystywanie materiałów wyłącznie za zgoda autorów strony.
Niezależny Serwis Miejski nie jest związany finansowo ani organizacyjnie z żadną organizacją miejską, samorządową czy inną.