Informacje ogólne

Gmina Szprotawa jest miejscem atrakcyjnym przyrodniczo. Atrakcyjność tą zawdzięcza ona głównie gęstym lasom okalającym miasto z każdej strony, które w gminie zajmują powierzchnię 7826 ha i należą do formacji leśnej Bory Dolnośląskie.


Najgęstsze lasy leżą na południe i wschód od miasta. Dominują w nich drzewa iglaste z przewagą sosny 72% drzewostanu, następnie drzewa liściaste dąb 9%, brzoza 7%, olcha 4%, pozostałe gatunki drzew 1%. Są one starsze wiekowo od pozostałych formacji leśnych w województwie lubuskim. Lato i jesień to okres wysypu grzybów i jagód, z czego chętnie korzystają nie tylko mieszkańcy, ale i turyści odwiedzający miasto i gminę.


Lasy stały się szansą rozwoju ruchu turystycznego zarówno tego w skali makro jak i gospodarstw agroturystycznych. Na turystów czekają także liczne zabytki przyrody, stawy, wrzosowiska, szlaki turystyczne i wiele ciekawych gatunków zwierząt.

Tutaj naprawdę można odpocząć i zrelaksować się na łonie natury, w bliskim kontakcie z przyrodą. Szprotawskimi lasami gospodaruje już od wielu lat Nadleśnictwo Szprotawa.