Badania cytologiczne

dodano: 2007-07-19 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Wyborcza - Zielona Góra

Z bezpłatnych badań cytologicznych, na które zapraszał Narodowy Fundusz Zdrowia, skorzystało jedynie 2,5 proc. kobiet w woj. lubuskim. Lekarze przekonują, że to wielki sukces.



Darmowe badania były głównym punktem programu profilaktycznego w zwalczaniu raka szyjki macicy. Imienne zaproszenia dostało 5,6 mln Polek w wieku 25-59 lat. W Lubuskiem list od NFZ dotarł do 156 tys. pań. Koszt akcji w skali całego kraju to 7,1 mln zł.

W zaproszeniu podano adresy najbliższych przychodni, gdzie można się zbadać za darmo. Listy rozsyłano przez trzy miesiące. W kraju na zaproszenie zareagowało jedynie niecałe 190 tys. kobiet. W woj. lubuskim do ginekologa poszło 3,8 tys. pań, czyli 2,5 proc.

Taki wynik daje nam trzecie miejsce w kraju. Od końca. Gorzej jest tylko w woj. podkarpackim (1,3 proc.) i w Wielkopolsce (1,5 proc.). Najlepiej wypada woj. warmińsko-mazurskie. Tam z bezpłatnych badań cytologicznych po otrzymaniu zaproszenia skorzystało 6,7 proc. kobiet.

Sauter: Do kobiet pójdę z batem

Rak szyjki macicy należy do najczęstszych kobiecych chorób nowotworowych. Umiera na niego 5 proc. chorujących Polek (dane z 2005 r.). W Zielonej Górze ten wskaźnik jest dwukrotnie wyższy. Dotyczy to kobiet, które zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Tymczasem choroba wcześnie wykryta jest całkowicie wyleczalna.

Raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV. - Kobiety powinny zgłaszać się na cytologię przynajmniej raz na trzy lata. Rak szyjki macicy rozwija się nawet 14 lat. Więc przy regularnych badaniach na pewno zostanie wykryty i wyleczony - przekonuje prof. Marek Spaczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Badanie cytologiczne jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że białą plamą na profilaktycznej mapie Polski są przede wszystkim wsie i małe miasteczka. W Siedlisku pod Nową Solą listonosz przyniósł zaproszenia ok. 760 kobietom. Na badania poszło sześć. W Bytomiu Odrzańskim na ok. 980 zaproszonych, do ginekologa zgłosiło się 13 pań. - NFZ nie poinformował mnie wcześniej o akcji. O słabych wynikach badań dowiedziałem się niedawno z telewizji. Gdyby ktoś z Funduszu zechciał chociaż zadzwonić i powiedzieć, że trzeba namówić kobiety, to zapewniam panią, że w Bytomiu wynik byłby dziś zupełnie inny. Porozmawiam na ten temat z proboszczem, osobiście będę chodził od domu do domu. Nawet z batem. Proszę zadzwonić do mnie za pół roku, a zobaczy pani, ile kobiet będzie już po badaniach - zapewnia Jacek Sauter, burmistrz Bytomia.

- O akcjach profilaktycznych mówimy od kilku lat. Cieszymy się, że będziemy mieć wsparcie pana burmistrza. Bo przecież kobiety mogą się zgłaszać do lekarza w dowolnym terminie - odpowiada Jolanta Krug, rzecznik prasowy NFZ.

Jednym z lepszych wyników w regionie może się pochwalić Bernard Radny, burmistrz Babimostu, gdzie na prawie 3 tys. kobiet, przebadało się 200 (6 proc.). - Od niedawna gabinet ginekologiczny z gminnym ośrodku zdrowia jest czynny nie raz w tygodniu, tylko dwa razy. Kolejki są mniejsze. W przychodni panie zawsze dostają informację o bezpłatnych badaniach. Zastanawiam się już nad inną formą informowania, na przykład na niedzielnej mszy w kościele - mówi Radny.

Jest fatalnie, ale dobrze

Mimo że na cytologię zgłasza się mało kobiet, specjaliści uważają akcję za wielki sukces. Dlaczego? Ilość przebadanych kobiet w pierwszym półroczu 2007 r. jest dwukrotnie wyższa niż w pierwszym półroczu 2006 r. - To ogromne osiągnięcie. Nikt przecież nie spodziewał, że na badania od razu zgłosi się 5 mln kobiet - mówi prof. Spaczyński. Dodaje, że dzięki zaproszeniom zaczyna wzrastać świadomość kobiet. Z wizyty u ginekologa nie trzeba przecież korzystać od razu. Można za rok, za dwa. Prof. Spaczyński uważa również, że dane NFZ co do przebadanych już pań nie są pełne. - Jest przecież mnóstwo kobiet, które chodzą do ginekologa prywatnie. NFZ tego nie rejestruje - mówi. Dodaje, że akcja z zaproszeniami nie jest jednorazowa. Będą one rozsyłane do Polek przez kilka lat. Wówczas dopiero będzie można mówić o sukcesie lub porażce.

O pozytywnych skutkach imiennych zaproszeń jest też przekonana Helena Hatka, dyrektor lubuskiego oddziału NFZ. - Mamy dwa razy więcej zgłoszeń niż rok temu. Ale to i tak za mało. Dlatego będziemy ściślej współpracować z wójtami i burmistrzami. Ważne jest też wsparcie lekarzy rodzinnych - mówi Hatka.

1 lipca lubuski NFZ podpisał kontrakt z kolejnymi sześcioma placówkami w województwie, które będą wykonywać darmową cytologię.

W Szprotawie: Miejski Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Henrykowska 1, tel. 068 376 27 11

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyjazd z Targowej jest już otwarty

dodano: 2024-04-27 10:59:03, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku zniknęły barierki zamykające wyjazd z ulicy Targowej w kierunku Głogowskiej. Samochody mogą więc już przejeżdzać nowowybudowanym odcinkiem jednak są pewne utrudnienia.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Dmuchańce znów staną na Błoniach

dodano: 2024-04-26 07:57:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Już w tę niedzielę 28 kwietnia 2024 roku na szprotawskich Błoniach ku uciesze dzieciaków po raz drugi staną dmuchańce. Prognozy pogody są optymistyczne podpowiadamy więc jak urozmaicić czas Waszym Pociechom.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd z ronda w ul. Młynarską

dodano: 2024-04-24 12:44:14, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W związku z przebudową ronda zamknięty został zjazd w ulicę Młynarską. Kierowcy muszą kierować się na objazdy zamkniętego odcinka, na którym trwają prace przy demontażu betonowych prefabrykatów, które do tej pory wyznaczały rondo.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Z wielkiej dziury wyrośnie nowoczesna szeregówka

dodano: 2024-04-24 07:14:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Wielka dziura przy ulicy Chrobrego w Szprotawie już wkrótce przestanie straszyć, a miejsce aktualnie rozbieranych hal magazynowych zmieni się nie do poznania!




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.