Zostanie jeden szpital

dodano: 2007-01-27 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Szpitalne w powiecie czeka łączenie. Zanim do tego dojdzie komornik może ograniczyć funkcjonowanie żagańskiej lecznicy. Mieszkańcy organizują protesty.



- Czuję się bezpieczniej mając szpital pod ręką. Ale dziś cała moja rodzina obawia się, że zniknięcie jednego oddziału doprowadzi do całkowitej likwidacji szprotawskiej placówki - denerwuje się Jarosław ze Szprotawy.

Dziś szpital w Żaganiu ma 93 łóżka, a szaprotawski dysponuje 120 miejscami. NFZ zaczął wymuszać zmiany w tych placówkach pod koniec ubiegłego roku, nie podpisując umowy na usługi oddziału dziecięcego w Żaganiu i oddziału ginekologiczno-położniczego w Szprotawie.

- Sto pięćdziesiąt łóżek, usługi na określonym poziomie, wysokiej klasy sprzęt, kadra o dużych umiejętnościach i dobra sytuacja finansowa. Tego będzie wymagać ministerstwo od szpitali powiatowych. - stwierdza Edward Migniewicz, dyrektor placówki w Szprotawie. - Jeśli zaś lecznica nie spełni tych wymagań, mała jest szansa by NFZ podpisał z nią umowę.

Wzmocnić oddziały

- Dziś nasz oddział dziecięcy się rozrasta - tłumaczy Wojciech Bobiński, ordynator oddziału dziecięcego w Szprotawie. - A szprotawianki korzystają z żagańskiej ginekologii.
Zdaniem Migniewicza w powiecie żagańskim wystarczy jeden solidny oddział danej specjalności.

- Choć zmiany są negatywnie przyjmowane przez społeczeństwo, z czasem mieszkańcy regionu przekonają się, że większy oddział jest po prostu lepszy, może więcej - tłumaczy dyrektor.
Migmiewicz nie obawia się likwidacji szpitala w Szprotawie: - Należy skupić obie placówki pod jedną administracją i zadbać o to, by oddziały nie dublowały się - mówi.
Jednak innego zdania jest dr Robert Mycek ze szpitala w Żaganiu. - W powiecie liczącym 87 tysięcy pacjentów jest miejsce dla jednego szpitala, a ten powinien zostać ulokowany w jednym mieście - stwierdza. - Moim zdaniem w Żaganiu. Budynek jest co prawda za mały, ale można go rozbudować.

Mycek mówi o względach praktycznych: - Kiedy wszystkie oddziały znajdą się w jednym miejscu łatwiej będzie przeprowadzać konsultacje i badania. Wystarczy jedno zaplecze i jedna kuchnia.

Czerpać z doświadczeń

W 2001 roku doszło do połączenia szpitali w Krośnie Odrzańskim i Gubinie. Była to pierwsza tego rodzaju operacja w kraju.

- Zachowaliśmy placówki w obu miastach - chwali się dr Wojciech Rutkowski. - I szpital funkcjonuje bez problemu. Przewiezienie pacjenta nie jest w dzisiejszych czasach żadnym problemem. Jeśli jest coś dobrego w jednym mieście, to po co to likwidować? A gdy mówimy o względach praktycznych, to radzę, by w jednym miejscu ulokować oddziały chirurgii oraz ginekologiczno-położniczy, a więc te wymagające bloku operacyjnego.
Rutkowski mówi, że służy radą, jak przeprowadzić operację połączenia szpitali.

- Skłócić społeczeństwo powiatu bardzo łatwo - zauważa. - U nas rok trwały negocjacje. W końcu starosta uderzył pięścią w stół i znaleźliśmy kompromisowe rozwiązanie.
Jednym z czynników, który zdecydował o połączeniu szpitali w Gubinie i Krośnie Odrzańskim były względy ekonomiczne, a konkretnie - zadłużenie placówek.

Czas pokaże

Dziś szprotawska lecznica jest wolna od długów, a zadłużenie żagańskiej sięga 16 milionów. 16 stycznia Trybunał Konstytucyjny uznał, że komornik może zająć wszystko, co wpłynie na konto zadłużonych placówek służby zdrowia. Dotychczas egzekucji podlegało tylko 25 procent sumy kontraktu przekazywanej co mieniąc przez NFZ.
- Jak komornik raz zdecyduje się zabrać wszystkie środki, to automatycznie pozbawi się odzyskania reszty należności - stwierdza Mycek.

We wtorek w starostwie powiatowym w Żaganiu odbyła się narada poświęcona sytuacji szpitala.
- Najważniejsze o czym zdecydowano, to to że niedługo starosta spotka się z dyrektorem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Żarach, by omówić formę spłaty zadłużenia lecznicy - stwierdza Iwona Hryniewiecka, rzeczniczka starostwa.

Miejmy nadzieje, że starostwo, które jest organem założycielskim lecznicy dogada się z dyrekcją ZUS, który jest największym wierzycielem szpitala. Jednak czy władza decydując o restrukturyzacji szpitali weźmie pod uwagę dobro pacjenta, dowiemy się w ciągu najbliższych miesięcy.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale ponownie w akcji

dodano: 2024-11-05 07:52:41, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Wandale w Szprotawie po raz kolejny pokazali swoją moc. Tym razem na ich drodze stanęły betonowe ławki w zrewitaliwoanym parku Geopperta. Niestety to nie jedyne takie zdarzenie w ostatnim czasie...




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zamknięty zjazd w ulicę Kochanowskiego

dodano: 2024-11-04 07:45:11, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Od dzisiaj (4 listopada 2024 roku) zostanie zamknięty zjazd z przebudowywanego ronda obok Poczty w ulicę Kochanowskiego. Wszystko wskazuje, że to ostatnie tego typu zamknięcie podczas tej inwestycji.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandalizm to nie halloweenowy psikus

dodano: 2024-11-02 08:08:05, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Obchodzenie Halloween już na dobre zagościło w naszym kraju, a popularne hasło "cukierek albo psikus" słyszał już chyba każdy. Niestety w tym roku nie wszystkie dzieci zrozumiały ideę Halloweenowej maskarady.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kolejna interwencja policjanta po służbie

dodano: 2024-10-23 08:55:05, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Po raz Kolejny szprotawski Policjant w czasie wolnym od służby wykazał się wzorową postawą. Dzięki jego działaniom ujęty został 35-letni meżczyzna, który jeszcze ponad rok powinien spędzić w zakładzie karnym.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.