Utrzymywanie dwóch bibliotek pedagogicznych w powiecie nie opłaca się urzędowi marszałkowskiemu. Zastanawia się więc nad likwidacją żagańskiej placówki.
Ze względu na rosnące koszta utrzymania i mniejszą dotację filia biblioteki pedagogicznej w Żaganiu ma ulec likwidacji. Nie chce tego nikt w mieście, ani władze, ani radni, ani nauczyciele.
- Opłaty ciągle rosną, dotacje spadają i nie stać nas na utrzymanie dwóch bibliotek w powiecie. Myślimy nad zlikwidowaniem jednej – tłumaczy Barbara Kuraszkiewicz-Machniak z biura prasowego urzędu marszałkowskiego, który zarządza tego typu bibliotekami. – Nie ma jednak ostatecznej decyzji.
Więksi od Szprotawy
Departament spraw społecznych urzędu marszałkowskiego zaproponował starostwu przejęcie tych placówek. Jednak odpowiedź była negatywna. – Nie mogliśmy sobie na to pozwolić ze względu na sytuację finansową – tłumaczy rzeczniczka prasowa starosty Iwona Hryniewiecka. – Mamy sporo zadań związanych ze służbą zdrowia, remontujemy drogi i ciężko nam znaleźć pieniądze.
Plany likwidacji biblioteki oburzyły całe środowisko nauczycielskie i uczniowskie, nie tylko w Żaganiu. – Ze zbiorów naszej filii korzystają ludzie z Żagania, Iłowej, Gozdnicy, Wymiarek, Brzeźnicy, czy nawet Świętoszowa – wylicza prezeska żagańskiego koła Związku Nauczycielstwa Polskiego Zofia Zawadzka. – Nie mówiąc już o tym, że dysponujemy większym księgozbiorem niż w Szprotawie, mamy lepszą czytelnię i więcej miejsca.
Okazuje się jednak, że głównym powodem likwidacji żagańskiej filii jest droższe utrzymanie. – My płacimy 200 zł miesięcznie, a urząd marszałkowski musi do tego dopłacać 1.700 zł – wyjaśnia Z. Zawadzka. – Ale nie można patrzeć tylko na pieniądze. Z naszych zbiorów korzystają uczniowie, studenci, a także nauczyciele.
Zbierają podpisy
W obronie biblioteki stanęło nawet dowództwo 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Za pozostaniem filii jest też burmistrz. – Pomagamy w remontach, poza tym deklarujemy obniżenie wszystkich opłat za bibliotekę na rzecz miasta o połowę – zapowiada Sławomir Kowal.
Żagańscy nauczyciele sprawą chcą zainteresować sejmik województwa – na najbliższym jego posiedzeniu, na początku przyszłego tygodnia. – Cały czas zbieramy podpisy pod inicjatywą społeczną na rzecz utrzymania biblioteki – tłumaczy członek żagańskiego ZNP i radny miejski Lechosław Fechner. – Zainteresowanie jest ogromne, mamy podpisy z wielu szkół, także z terenu połowy powiatu. Podpisali się prawie wszyscy radni i miejscy urzędnicy.
- Nie wyobrażam sobie, że w momencie, gdy w mieście powstają filie wyższych uczelni, likwiduje się bibliotekę pedagogiczną. To nielogiczne – mówi S. Kowal.
- To w moim interesie, żeby ta biblioteka istniała. My nigdy nie zbierzemy takiego księgozbioru. A przecież nikt, kto się uczy, nie będzie kupował drogiej książki na rok nauki – dodaje dyrektorka miejskiej biblioteki Jadwiga Gargula. -Nie mówiąc już o materiałach dla młodych nauczycieli.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.