W Pstrążu powstanie nowy most

dodano: 2023-04-04 10:44:27, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Szykuje się przebudowa mostu kolejowego nad rzeką Bóbr niedaleko miejscowości Pstrąże.Żelbetonowa przeprawa nad Bobrem leżąca na terenie powiatu bolesławieckiego (niedaleko gminy Szprotawa) jest dobrze znana mieszkańcom Szprotawy. Obiekt powstał przed 1939 rokiem na potrzeby armii niemieckiej, która korzystała z pobliskiego poligonu wojskowego oraz koszar położonych w dzisiejszym Pstrążu.

W 1945 roku wysadzono część drogową mostu, tak by utrudnić przekroczenie rzeki nacierającym wojskom radzieckim i polskim. Zachowała się jedynie część kolejowa. Po 1945 roku obiekt w Pstrążu zajęli żołnierze wojsk radzieckich, którzy nie byli zainteresowani odbudową części drogowej (miało to utrudniać dostawanie się w ten rejon osób niepowołanych) - pojazdy przekraczały rzekę mostem pontonowym położonym poniżej obiektu kolejowego. Wykorzystywano jednak część kolejową.

Po wycofaniu się Rosjan w 1992 roku obiekty wojskowe w Pstrążu częściowo zajęto na potrzeby wojsk polskich, pozostała część koszar popadła w ruinę i została rozebrana. Drogowa część obiektu nie została odbudowana do dzisiaj, nadal wojsko korzysta z części kolejowej. Most pontonowy rozebrano kilka lat temu ze względu na pogarszający się stan techniczny.

Teraz Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Zielonej Górze ogłosił postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej i uzyskanie decyzji administracyjnych oraz wykonanie robót budowlanych realizowanych w ramach zadania nr 24024 pn. Przebudowa mostu kolejowo-drogowego na rzece Bóbr i dróg dojazdowych w ciągu Świętoszów w m. Pstrąże.

Zadanie będzie polegało na zaprojektowaniu i budowie wiaduktu kolejowego wraz z odcinkami dojazdowymi toru oraz uzyskaniu wymaganych prawem decyzji, oraz pozwoleń na budowę. Most kolejowy w ciągu WBK 609 Pstrąże, przeznaczony jest do przeprawiania się przez rzekę Bóbr i stanowi łącznik kolejowy między punktem ładunkowym a linią kolejową nr 275 Wrocław Muchobór - Gubinek w kilometrze 112,526.

Zakres rzeczowy zadania:
- usługa projektowa obejmująca opracowanie dokumentacji projektowej rozbiórki istniejącego mostu i budowy nowego obiektu mostowego wraz z dojazdami,
- rozbiórka istniejących wiaduktów – kolejowego i drogowego z uszkodzonym odcinkiem nurtowym,
- budowa wiaduktu kolejowego nad rzeką Bóbr,
- przebudowa linii kolejowej na odcinku wynikającym z dowiązania toru na obiekcie mostowym do istniejącej bocznicy przed i za obiektem,
- pełna rekultywacja terenów zajętych przez zaplecza techniczne i socjalne, plac budowy, drogi tymczasowe – po zakończeniu robót,
- utylizacja materiałów z rozbiórki włącznie z ich rozkruszeniem, posortowaniem i przygotowaniem do składowania a następnie przekazania do utylizacji lub materiały nadające się do powtórnego wbudowania na hałdach w wyznaczonych i oznakowanych miejscach.

Na wykonanie zadania potencjalny wykonawca będzie mieć 28 miesięcy liczonych od dnia podpisania umowy.

Oprócz mostu kolejowego planowana jest także odbudowa mostu drogowego. Tym zadaniem będzie się zajmować Starostwo Powiatowe w Bolesławcu.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zaginął 29-latek ze Szprotawy

dodano: 2024-05-16 16:46:59, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Szprotawscy policjanci prowadzą poszukiwania zaginionego 29-letniego Dariusza Stachowskiego ze Szprotawy, który ostatni raz nawiązał kontakt z rodziną wieczorem 15 maja 2024 roku.

[Aktualizacja] Zaginiony mężczyzna został już odnaleziony.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kierowcy uważajcie na Kożuchowskiej

dodano: 2024-05-15 15:39:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Dnia 15 maja 2024 roku w Szprotawie na skrzyżowaniu ulic Kożuchowskiej i Kolejowej doszło do zdarzenia z udziałem motocyklisty. Aktualnie ma miejscu pracuje ekipa pogotowia ratunkowego, policja oraz straż pożarna. Chwilogo droga jest zamknięta i tworzą się korki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mirosłąw Gąsik prawomocnie oczyszczony

dodano: 2024-05-11 06:52:13, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Można powiedzieć, że to koniec ponad czteroletniej batalii obecnego burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika o odzyskanie dobrego imienia. 22 kwietnia 2024 uprawomocnił się wyrok uniewinniający.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyjazd z Targowej jest już otwarty

dodano: 2024-04-27 10:59:03, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku zniknęły barierki zamykające wyjazd z ulicy Targowej w kierunku Głogowskiej. Samochody mogą więc już przejeżdzać nowowybudowanym odcinkiem jednak są pewne utrudnienia.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.