Za nami pierwsza, jesienna fala zachorowań na grypę. Czeka nas jeszcze szczyt zachorowań, który zwykle przypada na luty. -Mimo znacznego wzrostu zachorowań nie można mówić o epidemii – twierdzi Beata Szyszka Jędrachowicz - kierownik oddziału epidemiologii lubuskiego sanepidu.
W sezonie grypowym do końca stycznia zgłoszono 1073 zachorowania na grypę, w tym 452 zachorowania u dzieci do lat 14. Porównawczo w sezonie grypowym 2006/2007 w analogicznym okresie zarejestrowano 71 zachorowań na grypę, w tym 14 zachorowań u dzieci do lat 14. Grypa jest ostrą, wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową na przykład przez kaszel czy kichanie, dlatego jeden chory może szybko zarazić nawet kilkadziesiąt osób.
Przebieg kliniczny grypy zależy od właściwości wirusa, wieku pacjenta, jego statusu immunologicznego, współistniejących chorób, stanu odżywienia. Charakterystyczne objawy to szybko pojawiająca się wysoka temperatura, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, ogólnie złe samopoczucie, objawy ze strony układu oddechowego,
czyli katar i kaszel. Mogą dołączyć się też objawy ze strony przewodu pokarmowego.
Grypa należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych na świecie. Może być groźna z powodu powikłań. Do najczęstszych należą: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha i zatok, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenie mózgu i opon mózgowo–rdzeniowych.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.