Udało się odzyskać zabytki

dodano: 2008-10-24 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Udało się odzyskać zabytki warte ponad milion złotych. Do świątyń powróci wiele zabytków pochodzących z okradanych w latach 2003-2006 kościołów na terenie Lubuskiego, Wielkopolski i Dolnego ¦ląska.



Wielu spośród tych skarbów szukano poza granicami kraju.

Wśród odzyskanych przedmiotów znajdują się zabytkowe figurki świętych, elementy ołtarzy, anioły rzeźbione w drewnie. Wartość odnalezionych w Polsce i za granicą skradzionych dzieł oszacowano na ponad milion złotych.

- To efekt prowadzonego dobre dwa lata śledztwa - mówi prokurator Kazimierz Rubaszewski zastrzegając, że nie może podać szczegółów. I dodaje, że w wielu przypadkach potrzebna była współpraca międzynarodowa.

Zabytki wracają bowiem z Polski i z zagranicy. Udało się rozpracować siatkę powiązań i kontaktów, dzięki którym ukradzione skarby trafiały do prywatnych kolekcji. Członkom grupy zarzuty przedstawiono już w ubiegłym roku.

54-letni Piotr N. i dwójka jego wspólników miała obrabować kilkadziesiąt kościołów i cerkwi w Lubuskiem, na Dolnym ¦ląsku i w Wielkopolsce. Piotr N. jest zresztą postacią nader charakterystyczną w światku przestępczym. Znany jest m.in. z tego, że w latach 80. dokonał słynnej kradzieży unikatowych dzieł sztuki z katedry w Gnieźnie, za co został w 1986 roku skazany i spędził 15 lat w więzieniu.

Według prokuratury tym razem miał związki z doskonale zorganizowaną, wyspecjalizowaną i zakamuflowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym. Najbardziej wartościowe ze skradzionych przez niego i wspólników zabytków wywożone były poza granice Polski.

Powrót świętych

Złodzieja ponad rok rozpracowywali śledczy ze Szprotawy. Przed dwoma laty przeprowadzili jednocześnie dwa naloty. Jedna ekipa weszła do mieszkania Katarzyny K. w podżagańskim Tomaszowie, gdzie chwilowo przebywał Piotr N. W tym samym momencie śledczy najechali też jego dom w Jugowie na ¦ląsku.

W pierwszym mieszkaniu znaleziono tylko kilka zabytkowych przedmiotów, ale w położonym nieopodal garażu było ich więcej: m.in. ikony, kielichy i srebrne świeczniki. Druga ekipa w śląskim mieszkaniu podejrzanego znalazła... jego wspólnika Piotra Z. Tam też były najcenniejsze antyki: figury świętych z XIV i XV w.

Historycy nie kryją radości. Rzadko udaje się odzyskać zabytki sztuki sakralnej. Wkrótce powód do radości będą mieli wierni, zabytki wrócą do świątyń, gdzie jest ich miejsce.

autor: Dariusz Chajewski

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wielka woda dotarła do Szprotawy

dodano: 2024-09-17 19:04:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Do Szprotawy dotarła fala powodziowa. Rzeka Bóbr osiągnęła poziom ponad 470 cm. Do historycznego rekordu z 1997 roku brakuje niespełna 20 cm.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

W Szprotawie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

dodano: 2024-09-15 15:42:26, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Powodzie szaleją w południowej części Polski. W wielu miejscach zaczyna być o wiele gorsza niż podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku. Jak kształtuje się aktualna sytuacja na rzece Bóbr w Szprotawie?




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Co słychać na budowie ronda koło Poczty?

dodano: 2024-09-02 14:34:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Miesiąc temu informowaliśmy o zmianie organizacji ruchu na przebudowywanym rondzie koło Poczty. Co przez ten czas zmieniło się na aktualnie najbardziej wyczekiwanej inwestycji drogowej w naszym mieście?




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Hubert Trościanka wicemistrzem świata!

dodano: 2024-08-31 15:21:32, autor: Redakcja, źródło: Polski Związek Lekkiej Atletyki

Wychowanek szprotawskiego Uczniaka - Hubert Trościanka - zdobył wicemitrzostwo świata w dziesięcioboju jednocześnie ustanowiając nowy rekord Polski U20! Srebrny medal prosto ze stolicy Peru powędruje do Szprotawy.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.