Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie obserwują lokalny samorząd

dodano: 2009-06-15 08:27:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Młodzi ludzie z ZSZ zaangażowali się w samorząd uczniowski. Żeby dobrze rozwijać tę działalność podpatrują starszych. Dlatego z zainteresowaniem śledzą sprawy związane z rządzeniem gminą Szprotawa.Zespół Szkół Zawodowych słynie z działaczy samorządowych. I nie chodzi nam teraz o mocno walczących na sesjach nauczycieli - radnych, ale o uczniów tej szkoły.

Od dwóch miesięcy zaangażowali się oni w projekt unijny "Jak działa moja gmin@”. - To idea samorządu szkolnego. Działający w nim uczniowie postanowili pójść o krok dalej i wgłębić się w mechanizmy samorządu gminnego - wyjaśnia dyrektor ZSZ Andrzej Skawiński, który jest także radnym gminy Szprotawa.
"Jak działa moja gmin@” to projekt dla szkół ponadgimnazalnych, który od 1 stycznia tego roku do 31 stycznia 2010 realizowany jest przez Polską Fundację im. Roberta Schumana.

Projekt dla 58 szkół działa przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Natomiast pieniądze pochodzą z budżetu państwa, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Obserwują radę

Z jedynym tego typu w województwie projektem, postanowiła się zmierzyć opiekunka samorządu szkolnego Renata Nadolna. - To bardzo istotny element nauki, który znacząco uzupełnia wiadomości lekcyjne - zapewnia nauczycielka przedmiotów ekonomiczno - administracyjnych Irena Konopka.

Uczniowie i nauczyciele analizują wyniki wyborów, sporo pracują z symulacjami internetowymi. Także w praktyce poznają samorząd od kuchni. Bezpośrednio przyglądają się poczynaniom władz - radnym i burmistrzowi Szprotawy.

Zainteresowaną młodzież można spotkać na obradach rady miejskiej w szprotawskim ratuszu. - Jeżeli porządek obrad jest naprawdę ciekawy, to nie nudzimy się tutaj - wyjaśnia uczennica szkoły policealnej o kierunku administracyjnym Jowita Baranowska, którą z koleżankami spotkaliśmy na jednej z sesji.

Mała ojczyzna

Uczniowie pracują także nad ankietami wśród mieszkańców, na przykład z pytaniem - czy burmistrz zrealizował swoje obietnice wyborcze.

Zapytaliśmy się uczniów, czy dla nich to wszystko, to nie za duża dawka lokalnej polityki? Okazuje się, że nie. Młodzi ludzie zaangażowali się w projekt. - Zainteresowałem się pracami rady i burmistrza. Ciekawy jestem jaki będzie wynik podczas sesji absolutoryjnej - powiedział kilka tygodni Konrad Woźniak, który dał dowód, że opanował słownictwo związane z samorządem gminnym.

Działacze gminni pochwalają prowadzony w szkole projekt. - Takie zaangażowanie na pewno będzie procentowało w przyszłości - podkreśla radny, a zarazem sołtys Witkowa Stanisław Wypasek i chwali dbanie młodzieży o ich małą ojczyznę. - To dobre, szczególnie gdy ciągle spada frekwencja w wyborach samorządowych, państwowych, czy unijnych - dodaje.

autor Zbigniew Janicki

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Marysia Szymczak zdobyła złoto Mistrzostw Polski

dodano: 2023-09-25 09:38:36, autor: Redakcja, źródło: 90minut.pl

Podczas odbywających się w weekend 23-24 września 2023 roku Mistrzostw Polski U16 w Słubicach reprezentantka szprotawskiego Uczniaka - Marysia Szymczak zdobyła złoty medal w biegu na 600 m.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Co słychać na rozbudowie NORDa?

dodano: 2023-09-25 09:11:23, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Powoli do końca zblża się rozbudowa zakładu Nord Systemy Napędowe Sp. z o.o. zlokalizowanego w Wiechlicach koło Szprotawy. Na jakim etapie jest aktualnie rozbudowa? Prezentujemy kilka zdjęć ilustrujących postęp prac.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Minth rozpoczął produkcję

dodano: 2023-09-07 11:19:56, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Nowy inwestor rozpoczął w Szprotawie produkcję podzespołów samochodowych.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szykuje się rozbudowa obwodnicy

dodano: 2023-08-29 12:18:04, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

GDDKiA ponawia postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest m.in. opracowanie dokumentacji niezbędnej do rozbudowy obwodnicy Szprotawy w ciągu drogi krajowej nr 12.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.