W najbliższy piątek 24 kwietnia odbędzie się pierwsza w historii Szprotawy zdalna sesja Rady Miejskiej. Jedną z rzeczy, którymi zajmą się radni będzie podjęcie decyzji w sprawie tzw. pakietu antykryzysowego.
Z powodu zamrożenia części gałęzi gospodarki wywołanej walką z pandemią choroby koronawirusowej COVID-19 duża część przedsiębiorców znalazła się w trudnej sytuacji. Firmom grozi bankructwo, niektóre z nich ratują się zwolnieniami części pracowników.
Gmina Szprotawa podobnie jak inne jednostki samorządu terytorialnego zamierza podjąć działania wspierające, by pomóc przetrwać trudny czas i umożliwić rozruch po zakończeniu obostrzeń.
W tym celu przygotowano pakiet antykryzysowy, w którym zaplanowano następujące działania:
- Zwolnienia z podatku od nieruchomości
Pierwszy pakiet pomocy dotyczy zwolnienia od podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec bieżącego roku gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności handlowej, usługowej, wytwórczej lub budowlanej. Zwolnienie przyznane zostanie przedsiębiorcom mającym problemy z utrzymaniem płynności finansowej w związku z epidemią COVID-19.
- Zniesienie opłaty prolongacyjnej
Kolejne wsparcie dotyczy opłaty prolongacyjnej, która funkcjonuje w gminie na mocy uchwały z 2016 roku, z tytułu rozłożenia na raty lub odroczenia terminu płatności podatków oraz zaległości podatkowych w wysokości 100 % obniżonej stawki odsetek za zwłokę. Zakłada się odstąpienie od prawa naliczania tej opłaty, co oznaczać będzie, że mieszkańcy naszej gminy będą mogli skorzystać z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych bez obciążenia ich dodatkowym kosztem, jakim jest właśnie opłata prolongacyjna.
- Zniesienie opłaty targowej
Kolejnym ważnym punktem jest projekt zniesienia opłaty targowej. To konkretna pomoc dla handlujących na szprotawskim targowisku, którzy zostaną całkowicie zwolnieni z jej uiszczania.
- Indywidualne zwolnienia w trybie pomocy de minimis
Przypominamy, że od marca br. szprotawski samorząd udziela już wsparcia w formie indywidualnych zwolnień w trybie pomocy de minimis. W ramach tego wsparcia udzielana jest ulga w spłacie zobowiązań podatkowych oraz należności cywilnoprawnych, a także możliwe jest odroczenie lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości czy od środków transportowych.
- Odroczenie lub obniżenie czynszu w lokalach miejskich
Na wprowadzony i funkcjonujący już pakiet pomocowy składa się również możliwość odroczenia lub obniżenia czynszu dla najemców lokali użytkowych, zajętych na działalność gospodarczą, których właścicielem jest Gmina Szprotawa.
- Zawieszenie opłaty za śmieci
Kolejna forma obowiązującej już pomocy to zwolnienie z konieczności uiszczania opłaty za śmieci dla przedsiębiorców, którzy czasowo zawiesili działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy składają jedynie, w takiej sytuacji, zerową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Przyjęcie powyższych działań wymaga podjęcia stosownych uchwał, dlatego sprawą zajmie się Rada Miejska na najbliższym posiedzeniu.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.