Na mocy sobotniego rozporządzenia w związku z powodzią teren gminy Szprotawa został objęty stanem klęski żywiołowej.
Czym jest stan klęski żywiołowej?Stan klęski żywiołowej jest jednym z trzech stanów nadzwyczajnych przewidzianych w Konstytucji RP, który może być wprowadzony w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia.
Opadająca woda na ulicy 3 Maja
Stan klęski żywiołoej wprowadzony zostaje w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia.
Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości. W przypadku stanu klęski żywiołowej wprowadzony może być na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni. Za zgodą Sejmu może jednak zostać przedłużony.
ulica Młynarska dzień po zejściu wody
Co oznacza wprowadzenie stanu klęski żywiołowej?Wprowadzenie stanu klęski żywiołowj niesie za sobą pewne ograniczenia praw i wolności człowieka:
- obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;
- nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;
- nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
- nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.
Widok na rozlewisko Bobru na Sowinach - widoczny ułożony głównie przez mieszkańców wał z worków z piaskiem
Stan klęski żywiołowej w związku z powodzią we wrześniu 2024 rokuStan klęski żywiołowej został wprowadziny Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w związku z powodzią w południowo–zachodniej części Polski.
Początkowo stanem klęski żywiołowej objęte zostały powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta Wałbrzych i Jelenią Góra w województwie dolnośląskim; powiaty głubczycki, nyski, prudnicki oraz gmina Strzeleczki w powiecie krapkowickim na terenie województwa opolskiego; powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto Bielsko–Biała w województwie śląskim.
Ogrom cięzkiej pracy wykonali Strażacy z lokalnych OSP
Dzień później (17.09.2024) rozszerzony został zakres terytorium objętym stanem klęski żywiołowej o powiaty dzierżoniowski, lubański i świdnicki (woj. dolnośląskie); powiaty brzeski, kędzierzyńsko–kozielski, opolski i krapkowicki (woj. opolskie).
Kolejne rozszerzenie obszaru stanu klęski żywiołowej wprowadzono 20.09.2024 na terenie województwa dolnośląskiego: w powiatach bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.
21.09.2024 stan klęski żywiołowej dotarł do województwa lubuskiego obejmując gminę Szprotawa, miasto Żagań, miasto Małomice i gminę wiejską Żagań. Oobjął również powiat zgorzelecki w województwie dolnośląskim oraz gminy miejską i wiejską Oława w powiecie oławskim, gminę Kąty Wrocławskie oraz gminę Sobótka w powiecie wrocławskim.
Mieszkańcy, Strażacy, Wojsko wszyscy zjednoczyli się w walce z żywiołem
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.