Od wczoraj chorzy oczekujący m.in. na operację, diagnostyczne badanie czy przyjęcie przez specjalistę są kwalifikowani jako przypadki pilne lub stabilne.
Nakazuje to rozporządzenie ministra zdrowia z 26 września, dotyczące tworzenia list pacjentów oczekujących na udzielenie świadczeń medycznych, które właśnie weszło w życie.
Zasada ta nie dotyczy chorych znajdujących się w stanie nagłym. Pozostali będą dzieleni na dwie grupy (przypadek pilny, przypadek stabilny) w zależności od stanu zdrowia, rokowań co do dalszego przebiegu choroby, posiadanych innych chorób oraz zagrożeń wystąpienia, utrwalenia lub pogłębienia niepełnosprawności.
Nowością, wprowadzoną przez lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, jest to, że skierowany do specjalisty czy na badanie pacjent może być zapisany tylko w jednej kolejce.
Dotąd było tak, że osoba, która dostała od lekarza rodzinnego skierowanie np. do kardiologa, mogła zgłosić się z nim u kilku specjalistów. Potem korzystała z usług jednego, często nie informując pozostałych o rezygnacji. Wydłużało to sztucznie kolejki, a lekarze czekali bezskutecznie na zapisanych pacjentów.
Teraz na skierowaniu umieszczona zostanie np. taka infomacja: „Wpisano na listę oczekujących pod nr 35, termin udzielenia świadczenia 28 grudnia 2005. Przypadek stabilny” (wsparta pieczątką świadczeniodawcy). Pacjent taki nie bedzie mógł być zarejestrowany na liście w żadnej innej przychodni czy szpitalu.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.