Niemieckie Studentki w Szprotawie

dodano: 2015-09-09 15:27:05, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Dwie studentki z Uniwersytetu w Cottbus rozpoczęły półroczne praktyki z zakresu pracy socjalnej z dziećmi. Pierwszego dnia spotkały się Zastępcą Burmistrza Szprotawy Pawłem Chylakiem i koordynatorem projektu Jakubem Boryną, którzy oficjalnie powitali gości z Niemiec.Miejsca praktyk zostały zorganizowane w Przedszkolu Komunalnym nr 1 w Szprotawie, w którym studentki będą wykonywać swoje obowiązki pod kierownictwem dyrektor Anny Ciołki. Powyższe praktyki będą trwały od września do lutego 2016 r. Studentki pomogą w pracownikom placówki w pracy pedagogicznej, zapoznają się z zasadami pracy socjalnej z dziećmi oraz będą współorganizować spotkania szprotawskich dzieci z niemieckimi maluchami ze Sprembergu, aby polepszyć umiejętności komunikacyjne dzieci w językach niemieckim i angielskim.
Praktyki, które będą trwały 6 miesięcy stwarzają studentkom także możliwość nauki języka polskiego oraz zapoznanie się, poprzez wspólne mieszkanie w polskich rodzinach, z polską kulturą i obyczajami.

Polsko-niemiecki projekt ze wsparciem unijnym
Gmina Szprotawa uczestniczy wraz z organizacją pożytku publicznego Albert-Schweitzer-Familienwerk z miasta partnerskiego Spremberg (Brandenburgia) (ASF Spremberg) we wspólnym projekcie „Transgraniczne Polsko-Niemieckie Centra Kształcenia i Wymiany w Sprembergu i Szprotawie”. W ramach projektu wyremontowany został w Szprotawie budynek przy ul. Krasińskiego 23.
W centrum są organizowane praktyki studenckie, spotkania międzynarodowe, nauka języków obcych oraz prowadzone szkolenia z zakresu polsko-niemieckiej pedagogiki socjalnej. Obok budynku powstała przystań kajakowa. Stwarza ona warunki zarówno młodzieży jak i dorosłym do kontynuowania dobrych szprotawskich tradycji wodniackich i propagowania turystyki wodnej w naszym regionie. Po niemieckiej stronie powstało bliźniacze centrum z takim samym wyżej wymienionym zakresem zadań.
Koszt projektu wynosi 799 387 Euro i jest w 85% finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013. Partnerem wiodącym projektu jest ASF Spremberg.
W ramach projektu organizowane są w Szprotawie i Sprembergu warsztaty językowe i szkolenia dotyczące pracy socjalnej. Odbywają się także polsko-niemieckie wymiany młodzieżowe, spływy kajakowe i wiele innych ciekawych imprez międzynarodowych.

Kolejne wspólne przedsięwzięcia
Niemieccy studenci będą w Szprotawie uczyć się planować, przeprowadzać i rozliczać powyższe imprezy. Najbliższa odbędzie się już wkrótce. Niemieckie studentki pomogą zorganizować dla szprotawskich dzieci wyjazd na warsztaty językowe do Sprembergu oraz zorganizują podobne zajęcia w Szprotawie, na które będą zaproszone szprotawskie dzieci i goście z Niemiec. Będzie to okazja, aby wspólnie uczyć się języków obcych oraz zapoznać się z obyczajami i kulturą naszych sąsiadów.

Informacji dla osób zainteresowanych współpracą w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i odbywaniem praktyk zagranicznych udziela koordynator projektu Jakub Boryna, ul. Krasińskiego 23, 67-300 Szprotawa, tel. 68 414 53 56, 609 77 26 17, e-mail: centrum@ckiwszprotawa.eu.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Skradziony skuter, lewe tablice i 4 sądowe zakazy

dodano: 2024-06-18 07:26:42, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

"Pechowym" okazał się ubiegły czwartek 13 czerwca 2024 roku dla 42-letniego mieszkańca gminy Niegosławice, którego jazdę skuterem przez Gościeszowice przerwali policjanci z żagańskiej drogówki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.