Nie taki zwykły las

dodano: 2007-04-21 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Mieszkańcy występują o ochronę parku słowiańskiego w Szprotawie



Wyspa zaręczynowa w kształcie serca, ślady wczesnośredniowiecznego grodu, raj dla dzięciołów, łasice, gronostaje, żółw błotny i nietoperze, dąbrowy, no i dywany zawilców - to tylko niektóre z atrakcji Parku Słowiańskiego, który wkrótce ma zostać objęty ochroną.

Z inicjatywą utworzenia parku krajobrazowo-przyrodniczego wystąpiło Towarzystwo Bory Dolnośląskie.

- Nad dokumentacją, która liczy prawie 500 stron pracowało 10 osób, wszyscy społecznie - opowiada Maciej Boryna. - To ogrom pracy! Mamy nadzieję, że podczas najbliższej sesji radni gminy nadadzą parkowi wnioskowany status. To będzie historyczne wydarzenie!

Kres wycinek!

Na terenie dzisiejszego Parku Słowiańskiego rezerwat istniał już w latach 30. ubiegłego wieku. Niestety, od 1945 r. nie jest objęty ochroną przyrodniczą. W ostatnich latach dochodziło tu do kontrowersyjnych wycinek okazałych dębów, co irytowało mieszkańców miasta nad Bobrem, którzy do parku mają sentymentalny stosunek.

- Teraz park przestanie być zwykłym lasem i wreszcie nie będzie narażony na straty - cieszy się Waldemar Jędroszkowiak, który przygotowywał dokumentację fotograficzną przedwojennego rezerwatu.

Przyrodnicy zastanawiali się, czy starać się o utworzenie rezerwatu, czy właśnie zespołu krajobrazowo-przyrodniczego. - Procedura związana z tworzeniem rezerwatu trwałaby bardzo długo i decyzję musiałby podjąć wojewoda - wyjaśnia Boryna. - Wybraliśmy więc prostsze rozwiązanie, a ochrona obiektów przyrodniczych w obu przypadkach jest podobna.
Przyrodnicy mają teraz nadzieję, że do ich inicjatywy pozytywnie odniesie się rada miasta. - Klimat jest dobry - stwierdza krótko Jędroszkowiak.

Siedem gatunków dzięciołów

- Najbardziej charakterystyczny w parku jest ptasi świat - stwierdza Jan Ryszawy. - Reprezentuje go ponad 70 gatunków. Godnym uwagi jest to, że w jednym miejscu i na tak małym obszarze występuje aż siedem gatunków dzięciołów! Gnieździ się tu też myszołów zwyczajny. W nocy można usłyszeć sowę uszatą i puszczyki. Akweny, w tym Bóbr oraz tereny podmokłe są ostoją dla licznego i różnego ptactwa wodnego.

Ale park to nie tylko kwiaty, zwierzęta i dęby.
- To historia miasta - zauważa Boryna. - Na zachodnim krańcu parku, od strony Iławy, spotkali się Bolesław Chrobry i cesarz Otton III. W średniowieczu dysponował nim szprotawski kasztelan. W latach 1508-1721 był własnością klasztoru św. Magdaleny. To dlatego teren nosił do 1945 r. nazwę "Nonnenbusch”, co oznacza w dosłownym tłumaczeniu "busz zakonnic”. W roku 1892 miejscowe towarzystwo upiększania miasta zbudowało kładkę przez Bóbr, łączącą ów busz z resztą miasta, podejmując ponadto szereg przedsięwzięć związanych z urządzaniem i wzbogacaniem listy walorów parku - na wzór innych parków romantycznych.

Będą pieniądze

Dziś park jest daleki od ideału z czasów swojej świetności. Na wyspę zaręczynową nie ma mostu, mieszkańcy narzekają na brak ławek, tabliczek informacyjnych i drogowskazów. Zarastające stawy należy oczyścić...

- Mieszkam w Ohio w Stanach Zjednoczonych, a gdy tylko jestem w Szprotawie idę do parku - opowiada Katarzyna Sawojka. - I sugeruję władzom Szprotawy, by brały wzór z amerykańskich parków, w których są piękne ławki, alejki i nowe nasadzenia rzadkich roślin. Mnie tutaj irytuje nieposprzątana toaleta. Na Boga, niech oni coś z tym zrobią!

- Mieszkam na osiedlu Słonecznym i codziennie jestem w parku, bo jest piękny! - wyznaje Danuta Rożek. - Tutaj cisza, śpiew ptaków i kwiaty. Marzenie! Czekam jednak na czasy, kiedy parkowi zostanie nadany blask, trzeba uwypuklić jego atrakcje!

- Kiedy wreszcie park stanie się zespołem krajobrazowo-przyrodniczym w rozumieniu prawa, będziemy mogli starać się o pieniądze na jego pielęgnację i pracować nad tym, by uzyskał kształt prawdziwie romantyczny, czyli pierwotny - deklaruje Boryna.



DLACZEGO PARK SŁOWIAŃSKI?

- W kronice Thietmara jest informacja o spotkaniu w roku 1000 cesarza niemieckiego Ottona III z władcą polskim Bolesławem Chrobrym w słowiańskiej Iławie - dzisiejszej dzielnicy Szprotawy, która swym historycznym zasięgiem obejmuje teren projektowanego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

Rzeka Bóbr tworzyła wówczas naturalną granicę państwa polskiego na tymże odcinku, a także granicę starszego okręgu plemiennego słowiańskich Dziadoszan (Dziadoszyców). I występujące na terenie parku ziemne obiekty archeologiczne noszą znamiona słowiańskiego rodowodu i osadnictwa.

Ponadto, czego dowodzą szprotawskie annały, omawiany teren był historycznym buszem przynależnym do domeny książęcej w okresie panowania Piastów śląskich - tłumaczy Maciej Boryna.

W parku są trzy ziemne obiekty archeologiczne wymagające szczegółowego przebadania. Towarzystwo Bory Dolnośląskie chce przeprowadzić prace we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim.


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wprowadzenie ruchu wahadłowego na moście na Młynarskiej

dodano: 2024-10-11 11:39:51, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Kolejne utrudnienie czeka na kierowców poruszających się po Szprotawie. Aktualnie trwa montaż oznakowania, oraz ustawianie słupków wprowadzających ruch wahadłowy na moście na ul. Młynarskiej. Wszystko wskazuje, że nie będzie to chwilowa zmiana.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

W ciągu dwóch lat Ewangelik ożyje

dodano: 2024-10-05 09:30:17, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Od dłuższego czasu mówiło się o rewitalizacji ruin dawnego Kościoła Ewangelickiego w Szprotawie. 4 października 2024 roku podpisana została umowa na przeprowadzenie prac, które jak zapewnia wykonawca mają potrwać niecałe dwa lata.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

19-latek ujął pijanego kierowcę

dodano: 2024-09-25 07:33:03, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Poniedziałkowa przejażdzka nietrzeźwego kierowcy zakończyła się dzięki odpowiedzialnej postawie 19-latka, który kiedy zauważył dziwnie jadący przed nim samochód nie pozostał obojętny.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zderzenie ciężarówki i dwóch osobówek na Kożuchowskiej

dodano: 2024-09-22 15:05:58, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Po zderzeniu ciężarówki i dwóch samochodów osobowych zablokowana była ulica Kożuchowska w Szprotawie. Na miejscu pracowały służby.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.