Krzywa wieża grozi zawaleniem?

dodano: 2007-11-11 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Krzywa wieża ratusza jest tak naturalnym elementem szprotawskiego krajobrazu jak kamienice, średniowieczny kościół czy bloki z czasów PRL-u.



Jednak ostatnio na murach wieży powstały spore szczeliny i ludzie zaczynają się zastanawiać, czy nie grozi jej katastrofa!

- Puściłem w obieg legendę, która niedawno do mnie wróciła - opowiada burmistrz Franciszek Sitko. - Że majster, który budował ratusz powiesił się na wieży, gdy dostrzegł, że jest krzywa. A wtedy wieża jeszcze bardziej się skrzywiła...

Ucierpiały od pożarów

Zdaniem wielu mieszkańców problem jest poważny - wschodnia wieża ratusza coraz bardziej odchyla się od pionu. - Możemy mieć katastrofę budowlaną - ostrzega Maciej Boryna.

- Niedawno w murze pojawiły się spore pęknięcia!
Szprotawski ratusz jest wyjątkowy w skali całego kraju nie tylko ze względu na tę krzywiznę. Także dlatego, że posiada dwie wieże! Fakty te są eksponowane w przewodnikach turystycznych, przy okazji wspomina się w nich beztrosko, że "nie wiadomo, ile krzywa wieża jeszcze wytrzyma” (patrz strona internetowa Towarzystwa Bory Dolnośląskie).

Wschodnia wieża została zbudowana w latach 1536-1587, a wieżę zachodnią wzniesiono na początku XVII w. Obie poważnie ucierpiały podczas pożarów w 1672 i 1702 roku i trzeba było je odbudować. Mistrzowie murarscy jednak nie ustrzegli się błędów - zachodnia runęła zaraz po odbudowie, a wschodnia do dziś pozostaje krzywa. Tę pierwszą znów odbudowano, a druga do dziś nie doczekała się poprawek...

Jednak burmistrz nie jest pewien, czy krzywa wieża... jest krzywa. - Być może to tylko złudzenie. W pobliżu ratusza nie ma jakiegoś punktu, na przykład komina, w odniesieniu do którego można by sprawdzić, czy wieża jest rzeczywiście krzywa. Trzeba wykonać fachowe pomiary - zauważa Sitko.

A w piwnicach woda

- Zrobimy ekspertyzę budowlaną, która wykaże, czy w pęknięciach tkwi niebezpieczeństwo i ewentualnie pokaże, jak temu się przeciwstawić - zauważa Ryszard Barylak, zastępca burmistrza. - Właśnie pracujemy nad korektą przyszłorocznego budżetu, by zarezerwować na to pieniądze.

Podobno w piwnicach pojawiła się woda. Może ratusz się zapada i stąd pęknięcia?
- Nie, to wina źle przeprowadzonych prac melioracyjnych w okolicach rynku - stwierdza burmistrz.

Tymczasem z rynku widać, że w hełmie wschodniej wieży pracują jacyś ludzie. - Na szczycie zamontowano niedawno nową iglicę, a obecnie trwają roboty związane z wymianą poszycia samej kopuły, która ucierpiała podczas styczniowej wichury - tłumaczy burmistrz.

- Stara iglica runęła na ziemię, wyglądało to groźnie - wspomina Boryna.
A co z pęknięciami w murze wieży?

- Założymy odpowiednie plomby, tak by powstrzymać ten proces - obiecuje Barylak.
Wchodzimy na wieżę. Na ścianach w ostatnich partiach murowanych widać rysy, cegły jakby odklejały się od siebie. Dalej konstrukcja jest drewniana, a na samym szczycie jest hełm metalowy - wysoki, składa się z trzech części.

- W pomieszczeniach na wieży mieściły się więzienne cele. O, tutaj są podpisy i daty - wskazuje Boryna nieczytelne litery i wyraźnie napisany rok 1910.

Jak spadnie, to na ratusz

Jeśli dojdzie do zawalenia wieży, gdzie spadną jej szczątki?
- Chyba nie na moją głowę? - pyta z lękiem w oczach urzędniczka. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wieża spadnie właśnie na ratusz. Chyba, że jej krzywizna to złudzenie. Albo krzywi się w kierunku odwrotnym do... krzywizny. Postanowiliśmy o krzywiznę zapytać tak zwanych szarych obywateli, którzy na wieżę nie patrzą od środka, czyli z perspektywy ratusza?

- Jest krzywa! Trzeba ją wyprostować. Póki nie jest za późno - mówi krótko Urszula Kędzierska, która patrzy na wieżę z perspektywy rynku.
- Wszyscy widzą, że jest - dodaje Ania Pawlik.
- Krzywa! Pewnie! Już 12 lat tu mieszkam, a dopiero niedawno syn zwrócił mi na to uwagę - przyznaje Katarzyna Janik.
- Eee tam, zawsze była krzywa - stwierdza starszy mężczyzna - więc jak się nie zawaliła, to pewnie szybko nie runie.
- A może jak się jeszcze nie zawaliła, to jeszcze się zawali? I czemu nie jutro? - pyta retorycznie mieszkaniec kamienicy sąsiadującej z wieżą.


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wprowadzenie ruchu wahadłowego na moście na Młynarskiej

dodano: 2024-10-11 11:39:51, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Kolejne utrudnienie czeka na kierowców poruszających się po Szprotawie. Aktualnie trwa montaż oznakowania, oraz ustawianie słupków wprowadzających ruch wahadłowy na moście na ul. Młynarskiej. Wszystko wskazuje, że nie będzie to chwilowa zmiana.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

W ciągu dwóch lat Ewangelik ożyje

dodano: 2024-10-05 09:30:17, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Od dłuższego czasu mówiło się o rewitalizacji ruin dawnego Kościoła Ewangelickiego w Szprotawie. 4 października 2024 roku podpisana została umowa na przeprowadzenie prac, które jak zapewnia wykonawca mają potrwać niecałe dwa lata.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

19-latek ujął pijanego kierowcę

dodano: 2024-09-25 07:33:03, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Poniedziałkowa przejażdzka nietrzeźwego kierowcy zakończyła się dzięki odpowiedzialnej postawie 19-latka, który kiedy zauważył dziwnie jadący przed nim samochód nie pozostał obojętny.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zderzenie ciężarówki i dwóch osobówek na Kożuchowskiej

dodano: 2024-09-22 15:05:58, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Po zderzeniu ciężarówki i dwóch samochodów osobowych zablokowana była ulica Kożuchowska w Szprotawie. Na miejscu pracowały służby.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.