Głosowanie krzyżykami

dodano: 2006-11-10 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

W zasadzie lokale wyborcze są w tych samych miejscach, gdzie rok temu wybieraliśmy posłów i senatorów oraz prezydenta Rzeczypospolitej.



Zakładamy, że każdy mieszkaniec sprawdził, czy został ujęty w spisie wyborców. Jeśli kogoś tam nie będzie, a na stałe mieszka w gminie, to zostanie dopisany do spisu. Uwaga: w wyborach samorządowych nie ma zaświadczeń o prawie do głosowania. Nie można też głosować poza miejscem swego stałego zamieszkania.

W lokalu wyborczym

Po wejściu do lokalu wyborca zgłasza się do obwodowej komisji, która przeprowadza głosowanie. Prawo mówi, że wyborca ma obowiązek okazania dokumentu poświadczającego jego tożsamość - może to być dowód osobisty, paszport, a nawet prawo jazdy. Jeśli nazwisko wyborcy będzie w spisie, otrzyma on cztery karty do głosowania: białą, żółtą i niebieską oraz różową. Wyborca w Gorzowie i Zielonej Górze dostanie trzy karty (bez żółtej), bowiem nie wybiera rady powiatu. W lokalach będą kabiny lub zasłonki, gdzie w tajemnicy przed innymi można wybrać kandydata. Inaczej mówiąc w kratce przed nazwiskiem osoby, którą wybrał, uczestnik głosowania powinien zrobić znak x.
# W wyborach do sejmiku, rad powiatów oraz miast i gmin powyżej 20 tys. mieszkańców stawiamy x tylko przed jednym nazwiskiem na liście wybranego komitetu. Postawienie x np. przy nazwiskach kandydatów z dwóch komitetów oznacza, że głos jest nieważny, ponieważ uczestnik głosowania nie wybrał.
# W gminach do 20 tys. mieszkańców stawiamy x przed nazwiskami tylu kandydatów, ile jest mandatów w danym okręgu.
# Prezydenta miasta, burmistrza miasta i gminy oraz wójta wybieramy stawiając x przed nazwiskiem tylko jednego kandydata.
Następnie wypełnione karty należy wrzucić do urny.

Liczenie głosów

O 20.00 zostaną zamknięte lokale wyborcze. Pozostaną w nich tylko członkowie komisji, którzy rozpoczną liczenie głosów. Po zliczeniu komisja sporządzi protokoły i wywiesi je na zewnątrz. Będą to oddzielne protokoły z głosowania na burmistrza (wójta i prezydenta), do rady gminy, do rady powiatu i do sejmiku.
O tym, kto zostanie wybrany dowiemy się dopiero po obliczeniu wyników głosowania ze wszystkich obwodów i okręgów.
W gminach do 20 tys. mieszkańców, gdzie głosowanie jest bezpośrednie, wybrany zostanie ten kandydat, który uzyska najwięcej głosów. W gminach większych wybory są proporcjonalne, tak więc najpierw zostaną wskazane komitety, potem ich kandydaci. Podobnie zostaną podzielone mandaty radnych do samorządów powiatów i do sejmiku.
Burmistrzem (prezydentem i wójtem) zostanie ta osoba, która uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli się okaże, że żaden kandydat nie zdobędzie tylu głosów, za dwa tygodnie (26 listopada) odbędzie się druga tura wyborów. Do walki staną dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.

Karty wyborcze:

Biała: do rady gminy i miasta - znak x trzeba postawić w kratce z lewej strony nazwiska wybranego kandydata. W gminach do 20 tys. mieszkańców znaków x stawiamy tyle, ilu radnych trzeba wybrać w danym okręgu. Tego samego koloru są karty w wyborach rad miast na prawach powiatu, czyli w Gorzowie i Zielonej Górze, ale tu x stawiamy tylko przed jednym nazwiskiem kandydata z wybranego komitetu.
Żółta: do rady powiatu - x trzeba postawić w kratce z lewej strony nazwiska tylko jednego kandydata z tylko jednej listy.
Niebieska: do sejmiku - x stawiamy w kratce z lewej strony nazwiska jednego kandydata z tylko jednej listy.
Różowa: na burmistrza (prezydenta i wójta) - x stawiamy w kratce z lewej strony nazwiska wybranego kandydata.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Co słychać na budowie ronda koło Poczty?

dodano: 2024-09-02 14:34:00, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Miesiąc temu informowaliśmy o zmianie organizacji ruchu na przebudowywanym rondzie koło Poczty. Co przez ten czas zmieniło się na aktualnie najbardziej wyczekiwanej inwestycji drogowej w naszym mieście?




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Hubert Trościanka wicemistrzem świata!

dodano: 2024-08-31 15:21:32, autor: Redakcja, źródło: Polski Związek Lekkiej Atletyki

Wychowanek szprotawskiego Uczniaka - Hubert Trościanka - zdobył wicemitrzostwo świata w dziesięcioboju jednocześnie ustanowiając nowy rekord Polski U20! Srebrny medal prosto ze stolicy Peru powędruje do Szprotawy.




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Szprotawskie Magdalenki 2024

dodano: 2024-08-27 07:35:17, autor: Redakcja, źródło: Szprotawski Dom Kultury

Ostatni weekend sierpnia w Szprotawie zapowiada się niezwykle ciekawie. Już w piątek rusza bowiem druga edycja Szprotawskich Magdalenek - imprezy, która miejmy nadzieję na stałe już zagości w corocznym kalendarzu imprez!




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pomóż Bibliotece w przeprowadzcce

dodano: 2024-08-26 07:20:40, autor: Redakcja, źródło: Biblioteka Miejska Szprotawa

Z początkiem września swoją siedzibę zmieni szprotawska Bilbioteka. Nie przemęczając się każdy z nas może pomóc w przenosinach książnicy i jest na to bardzo prosty sposób!




Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.