Epidemia w mieście

dodano: 2007-02-01 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Lekarze mówią już o prawdziwej epidemii glisty ludzkiej. Badania laboratoryjne wykrywają obecność pasożyta u 20-30 procent dzieci w wieku przedszkolnym.Do redakcji wpłynął list pani Marzeny ze Szprotawy, która "ostrzega wszystkie matki tych dzieci, u których Centralne Laboratorium w Szprotawie wykryło glisty”.

Ale po kolei... Od kilku lat dzieci pani Marzeny mają problemy z pasożytami układu pokarmowego. Ich obecność stwierdzono podczas badań w przedszkolu. "Moje przerażenie było ogromne. Nie mamy żadnych zwierząt domowych. Skąd te pasożyty?” - pisze kobieta.

Leczenie nie przyniosło efektu. W końcu pani Marzena postanowiła przebadać kał w Żaganiu, Nowej Soli, Żarach i Zielonej Górze. Nowe badania nie potwierdziły wyników zrobionych w Szprotawie.

Laboratorium jest czyste

Dalej kobieta pisze: "skontaktowałam się z innymi matkami mającymi ten sam problem, co ja. Okazało się, że i one zmieniły laboratorium i już od dawna zaprzestały leczenia.”

Pojechaliśmy do szprotawskiego szpitala. W laboratorium przyjęła nas kierowniczka, Stanisława Jurkowska. - Każde laboratorium, by mogło prowadzić badania, otrzymuje specjalny certyfikat - tłumaczy. - Podlega szczegółowym kontrolom. Nasze należy do najlepszych w województwie. Mamy wykwalifikowaną kadrę i nowoczesny sprzęt.

"GL” przyznaje: w szprotawskim laboratorium jest czysto. Personel pracuje w białych kitlach. Na stołach obok mikroskopów stoją nowoczesne urządzenia do badania krwi, moczu czy kału.

- Wiem z czego wynikają wątpliwości pacjentów - stwierdza Jurkowska. - Cykl rozwojowy glisty ludzkiej jest specyficzny. Nie zawsze można ją wykryć. Badanie na obecność jaj pasożyta w kale trzeba zrobi co najmniej trzy razy w odstępie 2-3 dni. Czasem i to nie wystarczy.

Szprotawscy diagności laboratoryjni zauważyli, że na dziesięciu przebadanych pacjentów
- przedszkolaków, obecność glisty ludzkiej stwierdzają u 2-3.

Kuracja trwa kilka lat

- Kiedyś mieliśmy do czynienia z podobną epidemią owsików - przypomina Jurkowska.
- Glista jest znacznie większa, bo sięga 12 centymetrów długości. I znacznie trudniejsza w zwalczaniu. Leki bowiem nie likwidują jaj, tylko osobniki dorosłe. Często kuracja trwa kilka lat.

By sprawdzić obecność jaj pasożytów w kale, bez skierowania od lekarza rodzinnego, trzeba zapłacić około 5 złotych. - Nie są więc drogie - mówi kierownik laboratorium. - Krzywdzące są dla nas także oskarżenia o nierzetelność. A wynikają ze słabej znajomości choroby. Leki nie są jedynym czynnikiem decydującym o powodzeniu kuracji.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Skradziony skuter, lewe tablice i 4 sądowe zakazy

dodano: 2024-06-18 07:26:42, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

"Pechowym" okazał się ubiegły czwartek 13 czerwca 2024 roku dla 42-letniego mieszkańca gminy Niegosławice, którego jazdę skuterem przez Gościeszowice przerwali policjanci z żagańskiej drogówki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Uwaga! Zamknięcie ul. Słowackiego

dodano: 2024-06-06 10:25:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W piątek 7 czerwca 2024 roku w godzinach 7:00 -15:00 planowane jest czasowe zamknięcie skrzyżowania ulic Koszarowej i Słowackiego w Szprotawie. Co to oznacza dla mieszkańców?
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Pobili mężczyznę, a następnie próbowali go porwać

dodano: 2024-06-04 13:17:33, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Do scen jak z gangsterskiego filmu doszło w nocy z 29 na 30 maja 2024 w Małomicach. Trzech mężczyzn pobiło pałką teleskopową i drewnianą 44-letniego mężczyznę. Następnie poszkodowanego chcieli wciągnąć do samochodu i wywieźć do lasu. Na szczęście zostali spłoszeni przez przypadkowego przechodnia, który zawiadomił policję.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wandale grasowali na Wyspie Skarbów

dodano: 2024-06-04 07:41:50, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Szprotawa wzbogaciła się o nowe place zabaw oraz miejsca wypoczynku. Nie każdemu się to jednak podoba - co pokazali wandale na Wyspie Skarbów.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.