Dbają o ciało i o ducha

dodano: 2007-05-19 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Centrum Kształcenia i Wychowania w Wiechlicach od maja ubiegłego roku ma nowego dyrektora. Dzieci przekonują, że wiele się zmieniło. Na dobre.Dorota Szatkowska zarządza internatem i gospodarstwem pomocniczym: - Kiedy zostałam dyrektorem musiałam zadbać o dyscyplinę w administracji i księgowości, ale zwróciłam też uwagę na wyżywienie uczniów. Kazałam urozmaicić menu. Od roku dzieci dostają u nas takie frykasy, jak pierogi czy kopytka. Długo dziwiłam się, że w zlewkach lądują zupy. Próbował, były smaczne. Więc, dlaczego dzieci ich nie jadły? Powód był szalenie prozaiczny. W kuchni była ograniczona ilość sztućców, dzieci były zobowiązane przywozić je z domu. Nie wszyscy jednak to robili. Więc doposażyliśmy kuchnię.

- Teraz mamy nie tylko łyżki i widelce, ale dostajemy też podwieczorki, jakieś batony czy owoce - przyznaje Dawid Kasperski. - Jednak ja bym postulował jeszcze zwiększyć dzienne racje żywnościowe!

- Robimy co możemy - broni się dyrektorka. - Nie tylko chcemy uczyć zawodu, ale dbamy o ciało i ducha podopiecznych. Sama napisałam projekt, dzięki któremu 40 najlepszych uczniów pojechało na wycieczkę do Zakopanego. Przy okazji zwiedzili Oświęcim i Wadowice.

Od jesieni ubiegłego roku w siłowni pojawiło się nowe wyposażenie. Do wyremontowanych świetlic trafiły telewizory. Obecnie poprawiana jest estetyka pokoi.

Do wiechlickiego Centrum Kształcenia i Wychowania uczęszcza 180 uczniów. Przyjechali z całej Polski - z wielkopolskiego, dolnośląskiego czy pomorskiego. W przyszłości będą stolarzami, ogrodnikami, murarzami czy sprzedawcami. - Zauważyłam, że w ostatnim czasie wzrosło zapotrzebowanie na krawcowe - stwierdza D. Szatkowska - I chcę rozwijać u nas tę specjalność.

Na Zachód

Daniel Majka z Kalisza uczy się w Wiechlicach na kucharza, a Dawid Kasperski z Lubniewic na murarza. Obaj po zakończeniu nauki zamierzają wyjechać za granicę. - Kucharz to zawód z przyszłością - zauważa Daniel. - Wystarczy być dobrym, a pracę znajdę i to za konkretne pieniądze. Ale nie w Polsce, tylko na Zachodzie.

Czy nie lepiej uczyć się dalej, w technikum? - Taką możliwość też rozważam - przyznaje przyszły kucharz.

- Ja jestem zdecydowany - ucina Dawid. - W czerwcu kończę szkołę, a na wakacje będę już w Holandii. Pracę mam nagraną.

Dyrektorka placówki jest zaskoczona deklaracjami swoich podopiecznych - Ale co z patriotyzmem? - pyta nieśmiało.

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zaginął 29-latek ze Szprotawy

dodano: 2024-05-16 16:46:59, autor: Redakcja, źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Szprotawscy policjanci prowadzą poszukiwania zaginionego 29-letniego Dariusza Stachowskiego ze Szprotawy, który ostatni raz nawiązał kontakt z rodziną wieczorem 15 maja 2024 roku.

[Aktualizacja] Zaginiony mężczyzna został już odnaleziony.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kierowcy uważajcie na Kożuchowskiej

dodano: 2024-05-15 15:39:20, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Dnia 15 maja 2024 roku w Szprotawie na skrzyżowaniu ulic Kożuchowskiej i Kolejowej doszło do zdarzenia z udziałem motocyklisty. Aktualnie ma miejscu pracuje ekipa pogotowia ratunkowego, policja oraz straż pożarna. Chwilogo droga jest zamknięta i tworzą się korki.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Mirosłąw Gąsik prawomocnie oczyszczony

dodano: 2024-05-11 06:52:13, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Można powiedzieć, że to koniec ponad czteroletniej batalii obecnego burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika o odzyskanie dobrego imienia. 22 kwietnia 2024 uprawomocnił się wyrok uniewinniający.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Wyjazd z Targowej jest już otwarty

dodano: 2024-04-27 10:59:03, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku zniknęły barierki zamykające wyjazd z ulicy Targowej w kierunku Głogowskiej. Samochody mogą więc już przejeżdzać nowowybudowanym odcinkiem jednak są pewne utrudnienia.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.