Przypomnijmy, żeby wyrejestrować samochód trzeba go wcześniej oddać do wyznaczonego przez wojewodę punktu złomowania czy utylizacji. Tam dostaniemy zaświadczenie, z którym trzeba się wybrać do wydziału komunikacji.
Pozostał jeden punkt
W woj. lubuskim jest ponad 30 punktów, które przyjmują wraki samochodów. Po 1 lipca wszystkie stracą uprawnienia. To konsekwencja wejścia w życie ustawy o recyklingu pojazdów, która jest zgodna z wymogami Unii Europejskiej. Gdzie zatem będzie można oddać stary samochód?
Aneta Polańska-Rybak z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. informuje, że na razie tylko gorzowska firma Moto-Gobex dostała zezwolenie na złomowanie pojazdów po 1 lipca.
- Mamy jeszcze kilka wniosków, które postaramy się rozpatrzyć jak najszybciej - zapewniła.
Zdaniem naszej rozmówczyni firmy zajmujące się dotąd złomowaniem pojazdów nie powinny być zaskoczone utratą uprawnień. O tym, że nowa ustawa wchodzi w życie 1 lipca wiedziano od dawna, było więc dużo czasu, by przygotować i złożyć odpowiednie dokumenty.
Chcą nadal złomować
O przedłużenie uprawnień do złomowania pojazdów wystąpiło lub chce wystąpić większość firm, które obecnie tym się zajmują, np. zielonogórskie spółki ADAT i RPR czy Lech koło Słubic. Szef Lecha Lech Cholewa powiedział, że już złożył odpowiednie dokumenty i oczekuje na wizytę inspektora ochrony środowiska.
- Chcąc spełnić nowe, wyższe wymogi musiałem sporo zainwestować np. w łapacze tłuszczów, separatory, odsysacze olejów i wiele innych urządzeń - wyjaśnił. Nasz rozmówca dodał, że bardziej rygorystyczne wymogi ze strony ochrony środowiska nie powinny nikogo dziwić. - Jesteś- my w Unii. Wymogi te pozwolą na stworzenie profesjonalnych punktów złomowania pojazdów.
Ale zanim większość z obecnych firm zajmujących się złomowaniem aut ponownie uzyska uprawnienia minie co najmniej kilka tygodni. Właściciele starych samochodów, chcący je sprzedać na złom i wyrejestrować, będą mieli z tym problemy.
Do końca 2005 roku w woj. lubuskim ma powstać sieć ośrodków przyjmowania starych aut. Odległość między nimi nie powinna przekraczać 50 km. Ośrodki te będą mogły tworzyć placówki, również przyjmujące auta do złomowania. W każdym powiecie ma być co najmniej jedno takie miejsce.
Na koniec przypominamy właścicielom wraków, że za niewyrejestrowane auta muszą płacić ubezpieczenie OC.
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie
Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.