Szlaki turystyczne >> Zielony szlak PTTK

Zielony szlak PTTK, zaczyna się przy dworcu kolejowym w Szprotawie. Dalej prowadzi przez centrum miasta na Zaborze. Tuż za placem cyrkowym skręca w prawo na ul. Parkową i doprowadza nas do Parku Słowiańskiego. W parku miejskim poprowadzono szlak turystyczny, (którego opis prezentujemy tutaj). Szlak zielony prowadząc przez parkowe alejki doprowadza nas do zachodniej części miasta - dzielnicy Sowiny.

Tam tuż przy rzece znajdują się pozostałości elektrowni wodnej, która produkowała prąd wykorzystywany przez hutę. W 1945 została ona wysadzona i do dzisiaj pozostaje w ruinie. Szlak wkracza na ul. Partyzancką, dalej Wolności, którymi doprowadza nas do mostu na rzece Bóbr. Po przejechaniu przez most, koło krzyża skręcamy w lewo w ul. Hanki Sawickiej. Kierując się tą ulicą dojeżdżamy do ciekawego zabytku architektury. Na górce niedaleko rzeki znajduje się najstarszy zabytek Szprotawy, romański kościółek świętego Andrzeja datowany na XIII wiek. Jest to najstarszy zabytek naszego miasta stanowiący unikat klasy zerowej.

Po zakończeniu zwiedzania kościółka, jadąc dalej zielonym szlakiem, który wkracza do sosnowego lasu można dojechać do miejscowości Małomice. Najciekawszym zabytkiem Małomic jest barokowa kaplica położona przy ul. Kościuszki. W jej pobliżu znajduje się staw, a przy nim niewielki ośrodek wypoczynkowy. Opuszczając Małomice szlak prowadzi dalej w kierunku wsi Rudawica. W Rudawicy gotycki kościół zbudowany z kamienia polnego. Z kościołem sąsiaduje dzwonnica zbudowana z drewna. Za wsią po lewej stronie (jadąc w kierunku Żagania) droga do jazu na rzece Kwisie i miejsca gdzie można rozbić namioty. Kolejna miejscowość na trasie szlaku to Trzebów. Dalej szlak prowadzi do Żagania.

Mapa:Legenda:
1. Początek szlaku dworzec autobusowy Szprotawa.
2. Park Szprotawski
3. Pozostałości elektrowni wodnej.
4. Kościół p.w. św. Andrzeja.
5. Kaplica barokowa Małomice.
6. Kościół z drewnianą wieżą Rudawica.
7. Jaz na Kwisie miejsce do wypoczynku.
8. Łąki Ługowiny.

POWRÓT