Buczyna Szprotawska

Zajmuje on powierzchnię 155 hektarów i jest największym w dawnym województwie zielonogórskim. Z drzewostanu dominuje buk, drzewostany lipowe jako domieszka. Ponadto można spotkać wiele modrzewi, sosen, świerków liczących sobie kilka metrów wysokości.




Wjazd do rezerwatu


Dojazd do rezerwatu nie jest trudny. Jadąc drogą do Jeleniej Góry należy za Lesznem Dolnym tuż na początku lasu skręcić w lewo w drogę z namalowanymi niebieskimi znakami. Jadąc tą samą drogą od strony Jeleniej Góry skręcamy w prawo tuż przy końcu lasu za miejscowością Leszno Górne. Dalej jedziemy leśną drogą tak jak nas prowadzą znaki niebieskie. Po kilku kilometrach docieramy do rezerwatu. Dojazd drogą w stronę Głogowa jest prostszy. Za Szprotawą jadąc od strony Szprotawy należy skręcić w prawo w miejscu gdzie stoi znak parking skręt. Samochód zostawiamy na parkingu i dalej pieszo lub rowerem docieramy idąc lub jadąc cały czas prosto do rezerwatu.

Co ciekawego można zobaczyć w rezerwacie? Oprócz okazałych drzew liczących sobie kilkaset lat napotkamy także starą leśną wiatę wypoczynkową z miejscami siedzącymi pod którą można odpocząć. Została ona zbudowana ponad 100 lat temu. Niedaleko wiaty znajduje się pomnik głaz wystawiony z okazji 50 lecia lasów państwowych. W pobliżu ławki i miejsca do palenia ognisk. Na terenie rezerwatu znajdują się także pomniki upamiętniające szprotawskich leśniczych. Przy wjeĽdzie do rezerwatu od strony Szprotawki znajduje się kamienny drogowskaz do Piotrowic.

Na szczególną uwagę zasługuje występowanie na terenie rezerwatu popielicy (chronionego, rzadkiego gatunku nadrzewnego gryzonia (Myoxodon glis)).

Uwaga!!! Przebywając w rezerwacie należy się stosować do regulaminu, tablice z regulaminem stoją przy obu wjazdach. Do lasu nie wolno wjeżdżać pojazdami mechanicznymi. Najlepiej więc wybrać się tam rowerem. Dodatkowe informacje. Z rezerwatu poprowadzono kilka szlaków turystycznych. Jeden z nich prowadzi do pomnika przyrody Dębu Chrobrego koło Piotrowic. Szlak ten zaczyna się koło wyjazdu z rezerwatu w stronę Szprotawki.




Wiata wypoczynkowa