Biografie mieszkańców
FRIDRICH MAGNUS von der GOES
Wywodził się z westfalskiego rodu, którego siedzibą był Unkum koło Osnabrik. Urodził się 12 października 1753 roku w Dsirkaln w Kurlandii, jako syn ziemianina w stopniu pruskiego podporucznika. W wieku 16 lat mimo skromnej postury (144 cm wzrostu) wstąpił do królewskiego Korpusu Kadetów.
Przeczytaj więcejHEINRICH ROBERT GOEPPERT
Uznawany za twórcę paleobotaniki, dyrektor i założyciel wrocławskiego ogrodu botanicznego. Urodził się 25 lipca 1800 roku w Szprotawie (Sprottau), syn miejscowego aptekarza Heinricha. Pierwsze lata nauki spędził w Szprotawie i Nysie. Początkowo kształcił się w zawodzie ojca, od 1821 r. studiował medycynę we Wrocławiu i Berlinie.
Przeczytaj więcejKARL KELLER
Urodził się w roku 1794 w Szprotawie, znakomity pisarz, kronikarz i dokumentalista. W 1834 r. opublikował dokumentalną powieść „Szaleństwa wiary albo procesy czarownic w Zielonej Górze” („ Wahnglaube oder die hexenprozesse in Grünberg”).
Przeczytaj więcejHEINRICH RUDOLF KONSTANTYN LAUBE
Urodził się 18 września 1806 roku jako jeden z trzech synów szprotawskiego mistrza murarskiego, poeta, dyrektor Teatru Narodowego w Wiedniu. Początkowo kształcił się w tutejszej szkole ewangelickiej, potem w gimnazjum w Głogowie i Świdnicy, w 1826 studiował teologię na uniwersytecie w Halle i Wrocławiu. Krótki czas był nauczycielem domowym w 1832 przybywa do Lipska, aby poświęcić się pisarstwu.
Przeczytaj więcejMISTRZ OŁTARZA Z GOŚCISZOWIC (XV/XVI w.)Nieznany z imienia i nazwiska artysta – rzeźbiarz, malarz działający na Śląsku w okolicach Żagania i Szprotawy. Posiadał duży warsztat, zaopatrujący w malowidła północno - zachodni Śląsk i Wielkopolskę, jednak wpływy jego warsztatu sięgały o wiele dalej, nawet do okolic Drezna i do Brandenburgii. Pierwszym głównym dziełem jego warsztatu jest ołtarz Katarzyny Aleksandryjskiej w Gościszowicach datowany na lata 1499 – 1507.
Przeczytaj więcejFELIX MATUSZKIEWICZ
Urodzony 11 stycznia 1885 r. w Szprotawie (Sprottau). Od 1903 studiował prawo na uniwersytetach w Heidelbergu, Lipsku, Greifswaldzie i Wrocławiu. Pierwszy egzamin prawniczy zdał w roku 1906, a w 1912 r. w Berlinie tzw. duży państwowy egzamin.
Przeczytaj więcejLUDWIK KARL RUDOLF AUGUST HABICHTUrodzony w Szprotawie 23 lipca 1829 r. jako syn tutejszego szewca Karla Gotthelf Habicht i jego małżonki Joanne Christiane z domu von Eden. Po okresie nauki szkolnej pracował jako pomocnik żagańskiej kancelarii adwokackiej.
Przeczytaj więcejKRZYSZTOF PREJBISZ
Znany także pod nazwiskiem Christophorus Preibisius, urodził się w 1580 roku w Szprotawie, gdzie ukończył gimnazjum klasyczne. Następnie opuścił miasto, aby studiować prawo i filozofię. Dzięki nieprzeciętnemu umysłowi zrobił europejską karierę (jako pierwszy szprotawianin) i zyskał sławę jednego z najznakomitszych uczonych XVII wieku.
Przeczytaj więcejJAKOB NICKELZ pochodzenia Ślązak, przez większą część życia związany ze Szprotawą, gdzie pracował jako kuśnierz, z zamiłowania był bartnikiem. W 1568 roku w Zgorzelcu wydano jego książkę poświęconą pszczelarstwu Pt. „Grundlicher Unterricht von den Bienen und ihrer wartung, in Glogischen Furstenhumb, aus warer erfahrung zusammmen geragen von Nickel Jacob”. Jego książka była podręcznikiem sztuki bartniczej, bardzo potrzebnym na Dolnym Śląsku, gdzie postępował rozwój pszczelarstwa (ze względu na potrzebę wosku do produkcji świec).
Przeczytaj więcejJONAS SCULTETUSUrodził się w Szprotawie w roku 1603 jako syn miejscowego nauczyciela. Kształcił się w Szprotawie i Legnicy. W latach 1622 – 25 studiował prawo we Frankfurcie i Lipsku. W tym okresie furorę robiła nowa dziedzina wiedzy użytkowej – kartografia. J. Scultetus postanowił osobiście wykorzystać ten trend, okazało się, że posiada on talent kartograficzny.
Przeczytaj więcejKARL FREIDRICH ADOLF KONRAD BARTSCH
Urodzony 25 lutego 1832 jako syn porucznika i konduktora Karla Bartscha. Od 1849 studiował klasyczną filologię we Wrocławiu, zmienił jednak kierunek na germanistykę i romanistykę. Mieszkał przejściowo w Berlinie, Londynie, Paryżu o Oksfordzie.
Przeczytaj więcejKLAUS HAENSCH
Urodził się 15 grudnia 1938 r. w Szprotawie. Miał dwójkę rodzeństwa siostrę, Ursulę i brata Rainera. Rodzina zamieszkiwała w budynku, który zachował się do dziś (naprzeciw bocznego wejścia do kościoła - Rynek40). Ojciec pracował jako murarz, a matka była ekspedientką w pobliskim sklepie.
Przeczytaj więcejROBERT ROESZLERUrodzony 1 marca 1838 w Grossburgu, doktor filozofii. W lutym 1880 zostaje dyrektorem gimnazjum w Szprotawie, gdzie umiera 20 maja 1883. W roku 1885 na jego domie miasto umieściło płytę pamiątkową (Wilhelmstrasse 4).
Przeczytaj więcejGUNTER BLOBEL
Wybitna postać wywodząca się z naszych stron. Laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1999 roku. G. Blobel urodził się 21 maja 1936 roku w Waltersdorf (Niegosławice – powiat szprotawski), w wielodzietnej rodzinie tamtejszego weterynarza.
Przeczytaj więcejMARIAN RAJCHEL (1925 – 2003)Jego życiorys to barwne, dramatyczne i pracowite dzieje jednego z przedstawicieli Kolumbów. Urodził się w 1925 roku w Dębicy na Rzeszowszczyźnie, w rodzinie kolejarza. Gdy miał 14 lat zapisał się do Szkoły Lotniczej w Warszawie, jednak edukacji nie rozpoczął ze względu na wybuch wojny. Cała jego rodzina próbowała uciec przed Niemcami do Przemyśla, udało im się dotrzeć do Jarosławia, gdzie dopadli ich niemieccy żołnierze.
Przeczytaj więcejMICHALINA KURC
Urodziła się 1 października 1916 roku w Chruszczowie, woj. Stanisławskie. Gdy nastały trudne czasy hitlerowskiej okupacji Michalina Kurc pracowała w aptece pani Groszkowej w miasteczku Dolina.
Przeczytaj więcejKONRAD GOLDBACHUrodzony w 1853 r. w Szprotawie; był znanym chemikiem, geologiem, mineralogiem.
W 1918 r. w Schwarzwald odkrył uran.
Przeczytaj więcej