POGODA KOMÓRKA SZUKAJ FORUM KONTAKT PLAN
Historia...
...Z dziejów miasta
...Kalendarium
...Epizody historyczne
...1945 - 1975
...Było, minęło...
...Biografie mieszkańców
...Izba Historii w Szprotawie
Turystyka...
...Charakterystyka
...Zabytki
...PTTK
...Muzea
...Infrastruktura rowerowa
...Szlaki turystyczne
Przyroda...
...Informacje ogólne
...Okazy drzew
...Park Słowiański
...Buczyna Szprotawska
...Dąb Chrobry
...Bory Dolnośląskie
...Stawy Bobrowickie
...Ostoja przyrody
Miasto...
...Władze miejskie
...Położenie
...Ludność
...Miasta Partnerskie
...Symbole Miasta
...Geneza Nazwy
Wokół miasta...
...Koleje
...Harcerstwo
...Komunikacja publiczna
Biblioteka...
...Prasa lokalna
...Książki o Szprotawie
MKS Sprotavia...
...O klubie
...Terminarz ligowy
...Historia
...Archiwum sezonów
Park Słowiański

Park Słowiański jest Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym. Ma 85 hektarów powierzchni i jest zlokalizowany w pradolinie Bobru na południowy-zachód od miasta.






Park posiada udokumentowaną historię sięgającą średniowiecza, kiedy to należał do śląsko-piastowskiej domeny książęcej, a następnie do zakonu Magdalenek. Jego urządzaniem zajęto się pod koniec XIX wieku, a w latach 30-tych XX wieku ogłoszono rezerwatem. Do Parku zbudowano kładkę przez Bóbr, usypano Wyspę Zaręczynową w kształcie serca, posadzono sprowadzane gatunki roślin. Projektanci Zespołu uważają, że historyczny park urządzano z inspiracji Parku Mużakowskiego w Łęknicy.

O każdej porze roku Park Słowiański ma do zaoferowania spacerowiczom niezwykły urok. Do jego atutów należą: świeże powietrze, zabytkowe drzewa (pomniki przyrody), kryjąca tajemnice „Górka Miłości”, szum rzeki, śpiew ptaków, ciekawie poprowadzony szlak turystyczny.






Głównym przedmiotem ochrony są tam zabytkowe grądy, olsy Ľródliskowe i pradolina geologiczna. Ponadto zarejestrowano tu ponad 70 gatunków ptaków, w tym aż 7 gatunków dzięciołów. Osobliwością Parku jest występowanie żółwia błotnego i traszki zwyczajnej w okolicach tzw. Grzęzawiska Chorwackiego.

Przy wejściu do parku z ulicy Parkowej umieszczono tablicę informacyjną, dzięki której każdy chętny może zapoznać się z przebiegiem szlaku i bez problemu odnaleźć najciekawsze obiekty. Szlak oznaczono na drzewach kolorem niebieskim.

O każdej porze roku na spacerowiczów czekają piękne widoki: wiosną wysyp kolorowych kwiatów i budząca się do życia przyroda; latem soczysta zieleń; jesienią złote liście i możliwość przyjrzenia się przygotowaniom zwierząt do zimy; zimą ośnieżone drzewa.