Świadczenia rodzinne XXX

dodano: 2005-07-19 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Ośrodki pomocy rodzinie wkrótce będą musiały zająć się wypłatą świadczeń rodzinnych. – Już jesteśmy tym przerażeni – mówią zarówno urzędnicy, jak i kilkaset matek starających się o pieniądze.Rok temu przejmowaniu wypłat zasiłków przez gminy od ZUS towarzyszył bałagan, brakowało nawet pieniędzy, na które czekały tłumy matek. – Stałam wtedy cztery godziny – wspomina Katarzyna Holka z Gorzowa. Teraz boi się, że we wrześniu może zostać z dziećmi bez grosza na życie.

Szybciej się nie da

Znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych i ustawa o dłużnikach alimentacyjnych zaczną obowiązywać 1 września. Dopiero po tym terminie będą mogły być wydawane decyzje i wypłacane świadczenia. – Jeśli ktoś chce dostać we wrześniu zasiłek rodzinny z dodatkami na dzieci, wniosek powinien złożyć do końca lipca
– informuje Irena Smuda, naczelniczka wydziału świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Zielonej Górze. Wnioski o przyznanie zaliczek alimentacyjnych trzeba składać u komorników. Ci będą potwierdzali, że alimentów nie udaje się ściągać, i odsyłali dokumenty do gmin też dopiero po 1 września. – Wszystko nam się zwali na głowę, ale nic tu nie można przyspieszyć – mówi Smuda.
Komornik z Gorzowa Jadwiga Staszyńska potwierdza, że zgodnie z ustawą musi poczekać do końca sierpnia z ustaleniem, że ktoś nie dostaje alimentów. Beata Brussy, kierowniczka działu świadczeń rodzinnych ośrodka pomocy rodzinie w Gorzowie, mówi: – Komornicy zasypią nas wnioskami we wrześniu albo jeszcze później. Możemy nie zdążyć z decyzjami, a wtedy matki pretensje będą miały do nas.
W ośrodkach pomocy rodzinie kocioł będzie jeszcze dlatego, że od 1 września przejmują one od ZUS wypłatę świadczeń pielęgnacyjnych, a od małych firm – wypłatę zasiłków rodzinnych z dodatkami.
– Jesteśmy tym wszystkim przerażeni – mówi Helena Kozyra, naczelniczka działu świadczeń rodzinnych Urzędu Miejskiego w Żarach.

Posłowie nie przewidzieli

- Ojciec mojego dziecka mieszka w Niemczech i nie płaci alimentów, bo jest na socjalu. Nie wiem, gdzie zwrócić się po pomoc – mówi Barbara Prażuch z Barlinka. W ustawie o dłużnikach alimentacyjnych posłowie nie przewidzieli, że tatuś może być za granicą. Komornicy zajmują się tylko „alimenciarzami” krajowymi i nie wystawią zaświadczeń, że nie ściągają ani grosza. Prażuch i setki matek w podobnej sytuacji nie mogą więc ubiegać się o zasiłek alimentacyjny. Ośrodki pomocy zaalarmowały Ministerstwo Polityki Społecznej. Wkrótce luka ma być usunięta. – Od połowy sierpnia zaświadczenia będą wystawiały sądy okręgowe, które zajmują się ściganiem zagranicznych dłużników – informuje Alina Wiśniewska, dyrektor departamentu świadczeń socjalnych w ministerstwie.


Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zbierają podpisy pod petycją

dodano: 2020-09-24 11:30:07, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Władze gminy postanowiły podjąć działania zmierzające do zwrócenia uwagi rządu na konieczność budowy II części obwodnicy Szprotawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zapisy na imprezy biegowe

dodano: 2020-09-22 13:50:55, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Trwają zapisy na imprezy biegowe, które już niedługo odbędą się w Szprotawie.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Boisko w Szprotawie z systemem nawadniania

dodano: 2020-09-22 13:39:02, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Murawa szprotawskiego stadionu miejskiego wzbogaci się o instalację do nawadniania.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Burmistrz zaprasza na podwieczorek

dodano: 2020-09-17 10:46:57, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Powrót Mirosława Gąsika do sprawowania funkcji burmistrza oznacza przywrócenie spotkań z mieszkańcami w ramach tzw. Podwieczorku z Burmistrzem Szprotawy i jego gościem.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.