Koncert z okazji jubileuszu 35-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szprotawie

dodano: 2008-11-21 13:35:31, autor: , źródło: Szkoła Muzyczna

W najbliższą sobotę 22.11.2008 r. o godzinie 17.00 w Szprotawskim Domu Kultury rozpocznie się uroczysty koncert z okazji jubileuszu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szprotawie.



Szkoła muzyczna w Szprotawie powstała w 1973r., jej pierwszym dyrektorem był mgr Franciszek Kosch. Dnia 1 września 1973r. odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego uświetniona koncertem w wykonaniu muzyków Filharmonii Zielonogórskiej. Naukę rozpoczęło kilkudziesięciu uczniów w klasach fortepianu, skrzypiec, akordeonu, gitary, trąbki i teorii muzyki.

Pierwszy koncert w wykonaniu uczniów można było usłyszeć 23. lutego 1974r. w auli szkolnej. Podczas trzydziestu pięciu lat istnienia szkoła na trwale zapisała się na mapie kulturalnej miasta i regionu. Jej uczniowie są laureatami konkursów muzycznych, absolwenci są przygotowani do odbioru i wykonywania muzyki artystycznej, część z nich kontynuuje naukę w szkołach muzycznych wyższego stopnia. Liczne koncerty odbywające się w mieście i w okolicy są w dużej mierze zasługą tej placówki.

Od 1989 roku dyrektorem szkoły jest pani mgr Longina Rębisz. Dzięki jej staraniom w ostatnich latach udało się wyremontować budynek. Szkoła zyskała nowy dach, izolację termiczną, elewację, szczelne okna, nowe drzwi wejściowe i ewakuacyjne.

W roku szkolnym 2008/2009 naukę rozpoczęło 73 uczniów, zatrudnionych jest 10 nauczycieli oraz pracownicy administracyjni i pracownicy obsługi. Szkoła prowadzi naukę gry na następujących instrumentach: fortepian, skrzypce, flet, gitara, klarnet, saksofon, akordeon, trąbka, waltornia, puzon. Istnieją zespoły kameralne, orkiestra, chór. Uczniowie uczęszczają na zajęcia rytmiki, kształcenia słuchu i audycje muzyczne.

W sobotę podczas koncertu wystąpią uczniowie szkoły, absolwenci, nauczyciele, oraz zaproszeni goście z Niemiec – orkiestra szkoły muzycznej z miasta partnerskiego Spremberg.

Kolejność koncertu

Izabela Sala uczy się szósty rok gry na akordeonie w klasie pani mgr Teresy Karaś-Kret. Iza w zeszłym roku szkolnym brała udział w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Miastku, gdzie otrzymała wyróżnienie. W jej wykonaniu usłyszymy „Bałałajkę” Jurija Pieszkowa.

Maja Jasińska uczy się szósty rok gry na flecie w klasie pana mgr Włodzimierza Tuza. Uczennica brała udział w kilku konkursach muzycznych, w 2005 roku była laureatką II Turnieju Instrumentów Dętych w Gubinie, w 2008 roku otrzymała II nagrodę podczas XVI Poznańskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych. W tym roku szkolnym również przygotowuje się do udziału w konkursach instrumentalnych. Maja podczas swojej nauki w szkole często koncertowała jako solistka i kameralistka. Na swoim koncie ma m.in. koncerty w Niemczech. W jej wykonaniu usłyszymy I cz. Concertino Arifa Melikowa.

Mai a także wszystkim solistom koncertu akompaniować będzie pan Wojciech Zawiślak

Zespół fletowy w składzie: Maja Jasińska, Małgorzata Najdek, Małgorzata Cwalina – flety, Joanna Zawiślak – gitara i Włodzimierz Tuz – wind controller wykona Arię z Suity D-dur Johanna Sebastiana Bacha. Zespół prowadzony przez pana Włodzimierz Tuza w 2006 roku otrzymał drugą punktację podczas Regionalnych Przesłuchań Zespołów Instrumentów Dętych w Zielonej Górze. Na swoim koncie ma liczne koncerty, m.in. w ramach międzynarodowego festiwalu ,,Dni muzyki nad Odrą” w Konzerthalle im. C. Ph. E. Bacha we Frankfurcie nad Odrą, oraz w partnerskim mieście Gevelsberg (Niemcy).
Indywidualnie Małgorzata Najdek oraz Joanna Zawiślak są laureatkami konkursów dla solistów.

Oliwia Wierzejewska jest absolwentką naszej szkoły w klasie skrzypiec mgr Barbary Siudmak, brała udział w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. prof. Zenona Brzewskiego w Łańcucie oraz Turnieju Skrzypcowym w Żaganiu. Od dwóch lat kontynuuje naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żaganiu w klasie skrzypiec mgr Karola Zatheya. Uczennica wykona „Taniec hiszpański” Manuela de Falli.

Olga Tananko uczyła się gry na fortepianie w PSM I st. w Szprotawie w klasach pani mgr Karoliny Czernisz-Tuz oraz pana Wojciecha Zawiślaka. W 2004 roku zdobyła III miejsce podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego Polskiej Muzyki Współczesnej im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie. Na swoim koncie ma liczne koncerty z różnorodnym repertuarem, w 2007 roku występowała w Niemczech w partnerskim mieście Gevelsberg. Kontynuuje naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żaganiu w klasie pani mgr Angeli Stepenko. Ola wykona „Walca” S.Riedikowa.

Daniel Boczniewicz uczył się gry na akordeonie w klasach pana Mariana Koźmińskiego i pani mgr Teresy Karaś-Kret. Kontynuuje naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żaganiu w klasie pana mgr Stefana Wasiaka. Uczeń wykona utwór „Flick – Flack” A.Vossena.

Duet akordeonowy w składzie Daniel Boczniewicz i Paweł Nowak, obaj wykonawcy są absolwentami naszej szkoły w klasie pani mgr Teresy Karaś-Kret, obaj kontynuują naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żaganiu w klasie nauczyciela mgr Stefana Wasiaka. Wykonają „Melodię” A. Grudzińskiego.

Kamil Bucholc uczył się gry na fortepianie w klasie pana Wojciecha Zawiślaka. Naukę kontynuuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żaganiu w klasie pana mgr Waldemara Wolskiego. Kamil wykona „Maple Leaf Rag” Scotta Joplina.

Joanna Zawiślak ukończyła naukę w naszej szkole w klasie pana prof. Piotra Zaleskiego, naukę kontynuuje w klasie u tego samego nauczyciela w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Uczennica jest laureatką kilku konkursów m.in. XVI Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych Sanok 2007 (II miejsce), IX Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego w Kłodzku (II miejsce). W ubiegłych latach była laureatką Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu (III miejsce), konkursu Anna Amalia – Gitarrenwettbewerb fűr Kinder und Jugendliche w Weimarze (wyróżnienie), oraz I Transgranicznego Turnieju Gitarowego w Żaganiu (wyróżnienie).

Oprócz uczestniczenia w konkursach Joasia bierze udział w licznych koncertach z których wymienić można koncert młodych talentów w filharmonii w Kownie (Łotwa), koncerty w Anglii wraz z orkiestra młodzieżową.

W wykonaniu uczennicy usłyszymy następujące utwory: „Danza” e – moll Jorge Morela, oraz „Uciekaj” Marka Pasiecznego.

Karolina Ganczar jest absolwentką naszej szkoły w klasie skrzypiec mgr Barbary Siudmak. Naukę kontynuuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żagani u tej samej nauczycielki. Karolina ma w swoim dorobku nastepujące sukcesy: III miejsce na I Transgranicznym Turnieju Skrzypcowym w Żaganiu w 2005r., IV Lubuskie Spotkania Skrzypcowe Zielona Góra 2008r. II nagroda. W tym roku przygotowuje się do konkursu J.S.Bacha który odbędzie się już za kilka dni w Zielonej Górze.
W jej wykonaniu usłyszymy „Pamiątkę z Moskwy” Henryka Wieniawskiego.

Maciej Danielak uczy sie szósty rok gry na skrzypcach w klasie mgr Barbary Siudmak. Dwukrotnie brał udział w Międzynarodowych Letnich Kursach dla młodych skrzypków w Łańcucie. Szkołę muzyczna w Szprotawie reprezentował z sukcesami na III Turnieju Przyjaźni – Żagań 2006 (wyróżnienie), oraz dwa lata później w starszej grupie wiekowej zdobywając II miejsce. W 2008 roku zdobył wyróżnienie podczas V Ogólnopolskich Dziecięcych Spotkań Skrzypcowych im. Mirosława Ławrynowicza w Płocku. W wykonaniu Daniela usłyszymy „Krakowiaka” R. Statkowskiego.

Orkiestra połączonych szkół Szprotawa – Spremberg. Pierwszy koncert polsko – niemieckiej orkiestry odbył się 1 czerwca 2008 roku w Szprotawie na scenie w parku obok Szprotawskiego Domu Kultury. Był on poprzedzony półrocznymi intensywnymi próbami po obu stronach granicy. Nauczyciele prowadzący zespoły (Włodzimierz Czernisz i Roland Bartko) uzgadniali repertuar, przesyłali sobie specjalnie zaaranżowane na tę okazję utwory i ćwiczyli z młodzieżą. Wreszcie 30 maja do Szprotawy przyjechała dwudziestosześcioosobowa grupa uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły muzycznej w Sprembergu, która dołączyła do osiemnastoosobowej szprotawskiej orkiestry. Dwa dni trwały wspólne próby a ich efektem był interesujący i efektowny koncert na którego program złożyły się utwory G.F.Haendla, D. Szostakowicza. Drugi wspólny występ miał miejsce 05. września 2008r. z okazji otwarcia nowego mostu granicznego pomiędzy miejscowościami Siedlec i Zelz. Podczas koncertu jubileuszowego usłyszymy Walca D.Szostakowicza, Wasser Musik G.F.Haendla, oraz popularne melodie Czyngis – chan, Bridge over troubled water.

W drugiej części koncertu zaprezentuje sie wraz zespołem absolwent szkoły Marcin Kajper wychowanek mgr Jarosława Knyszki w klasie klarnetu w PSM w Szprotawie, absolwent Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie klarnetu prof. Jarosława Wachowiaka. W roku 1998 rozpoczął edukację na Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w klasie prof. Zdzisława Nowaka, którą kontynuował w klasie saksofonu prof. Jerzego Jarosika na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Rozpoczął swoja karierę artystyczna w orkiestrze Zbigniewa Górnego. Współpracował z artystami polskiej sceny jazzowej takimi jak :Andrzej Przybielski, Zdzisław Babiarski, Piotr Biskupski, Ewa Nawrot, Grzegorz Nadolny, Zbigniew Wrombel.

W roku 2006 zdobył wyróżnienie solistyczne na festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu. Od wielu lat współpracuje z big bandami poznańskimi jako solista. W 2008 roku z zespołem Switch On Quintet zdobył Grand Prix na festiwalu jazzowym w Siofók (Węgry),z tym samym zespołem znalazł się w ścisłej czołówce zespołów na festiwalu jazzowym w Usti nad Łebą(Czechy). Jako solista zdobył pierwsze miejsce siódmej edycji konkursu w Szczecinie – Zmagania Jazzowe.

informacja nadesłana przez Włodzimierza Tuza

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zderzenie dwóch osobówek

dodano: 2024-03-26 09:32:57, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

26 marca 2024 roku po godzinie 9:00 na DK12 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Modernizacja żłobka coraz bardziej widoczna

dodano: 2024-03-25 09:01:41, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Trwają prace modernizacyjne w byłym budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Krasińskiego, gdzie już od sierpnia 2025 roku ma działać miejski żłobek - Chatka Dinusia. Można więc powiedzieć, że historia tego obiektu zatoczy koło.



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Kandydaci na Burmistrza Szprotawy [aktualizacja]

dodano: 2024-03-25 06:53:52, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Do wyborów samorządowych pozostały niecałe dwa tygodnie. Przypominamy wszystkich kandydatów na Burmistrza Szprotawy na których możecie oddać swój głos juz 7 kwietnia 2024 roku.



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Postęp prac przy przebudowie Głogowskiej [film]

dodano: 2024-03-24 13:22:49, autor: Redakcja, źródło: szprotawa.org.pl

Zapraszamy na krótki film przedstawiający postęp prac przy ulicy Głogowskiej w Szprotawie. Mamy nadzieję, że tego typu forma prezentacji przypadnie Wam do gustu!



Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.