Bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych XXX

dodano: 2005-07-21 02:58:31, autor: , źródło: Gazeta Lubuska

Bezrobotni mogą zapisać się na bezpłatne szkolenia. W znalezieniu zatrudnienia pomogą im doradca zawodowy, psycholog i pośrednictwo pracy.Marzena Irska z Żagania o szkoleniach dowiedziała się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Choć lato w pełni, nie żałuje, że codziennie przyjeżdża do zielonogórskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego i przez osiem godzin uczy się. Ma za sobą 22 lata pracy i doświadczenie w prowadzeniu sekretariatu. Jest absolwentką technikum gastronomicznego, studium finansów, kursu komputerowego. Teraz złożyła też papiery na socjologię na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wierzy, że szkolenie pt. "Księgowość komputerowa” pomoże jej znaleźć pracę.
Podobnie myśli Magdalena Wnęk z Żagania, która wcześniej pracowała jako sekretarka i kasjerka, a także Monika Huszcza, która do pracy chciałaby wrócić po przerwie, związanej z wychowywaniem dziecka. Uczestniczki kursu podkreślają, że nie tylko zdobywają konkretną wiedzę, ale także cenią sobie rozmowy z psychologiem i doradcą zawodowym.
- Niby to mniej ważne, a jednak pozwala się otworzyć, uświadomić wiele rzeczy, na które zwykle nie zwracamy uwagi - podkreślają. - Poza tym po ukończeniu szkolenia nie tylko dostajemy certyfikat, ale także możemy liczyć na pomoc biura pośrednictwa pracy.

Zapłacą za opiekunkę

Szkolenia w kilku dziedzinach organizuje centrum oraz gorzowski Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego.
- Cały czas przyjmujemy zgłoszenia na kolejne kursy. Zainteresowanie szkoleniem ,,Profesjonalny sprzedawca” było tak duże, że dostaliśmy pieniądze na następną edycję i zapraszamy chętnych do udziału - mówi wicedyrektorka centrum Maria Szerszenowicz. - Inne to: ,,Opiekun osób starszych”, ,,Bukieciarstwo-kwiaciarstwo”, ,,Zarządzanie zasobami ludzkimi” oraz ,,ABC przedsiębiorczości” dla osób, które chciałyby otworzyć własną działalność gospodarczą. Zaczną się w sierpniu i we wrześniu.
Nowe umiejętności dzięki pieniądzom z Phare 2002 zdobędzie ponad tysiąc osób z całego województwa.

Założyli: zakład, sklepik, szkołę...
Z innych funduszy unijnych zostanie zorganizowany kurs dla pracowników zlikwidowanego przedszkola w Sulechowie. Centrum złożyło też wnioski o uruchomienie kursów: grafika komputerowa, projekt dla rolników, a także dla osób pracujących, które chcą podnieść kwalifikacje w zawodzie opiekun osób starszych. Odbyły się już szkolenia dla bezrobotnej młodzieży, absolwentów wszystkich typów szkół oraz dla osób, które nie pracują od dłuższego już czasu. Musiały one nauczyć się m.in. pisania biznesplanu. Miały też szanse na dofinansowanie własnych pomysłów na interes. Jedna z pań założyła firmę jubilerską (podobną prowadzi jej ojciec). Inna osoba, która wiele lat pracowała w kiosku z gazetami, założyła własny sklepik. A absolwentka studiów muzycznych - małą szkołę muzyczną w Zielonej Górze - wylicza doradca zawodowy w centrum Grażyna Radosz-Szulc. - Każda z tych osób dostała 11 tys. zł dofinansowania.

GDZIE SIĘ ZGŁASZAĆ
Zielona Góra
Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego,
ul. Długa 13, tel. (68) 453 01 36, biuro@sukces.lubuskie.pl

Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zbierają podpisy pod petycją

dodano: 2020-09-24 11:30:07, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Władze gminy postanowiły podjąć działania zmierzające do zwrócenia uwagi rządu na konieczność budowy II części obwodnicy Szprotawy.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Zapisy na imprezy biegowe

dodano: 2020-09-22 13:50:55, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Trwają zapisy na imprezy biegowe, które już niedługo odbędą się w Szprotawie.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Boisko w Szprotawie z systemem nawadniania

dodano: 2020-09-22 13:39:02, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Murawa szprotawskiego stadionu miejskiego wzbogaci się o instalację do nawadniania.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.

Burmistrz zaprasza na podwieczorek

dodano: 2020-09-17 10:46:57, autor: Redakcja, źródło: Urząd Miejski Szprotawa

Powrót Mirosława Gąsika do sprawowania funkcji burmistrza oznacza przywrócenie spotkań z mieszkańcami w ramach tzw. Podwieczorku z Burmistrzem Szprotawy i jego gościem.Przeczytaj więcej...
Forum
Brak odpowiedzi na forum w tym temacie

Opcja odpowiadania na forum jest aktualnie niedostępna.