Szlaki turystyczne >> Szlak Goepperta

Szlak rowerowy im. Goepperta (niebieski ludzik na rowerze). Wycieczkę tym szlakiem rozpoczynamy spod Muzeum Ziemi Szprotawskiej (ul. Świerczewskiego) i kierujemy się prosto na mosty. Przy pierwszym z nich warto zobaczyć XIX wieczną figurę św. Jana Nepomucena - patrona mostów. Dalej poruszamy się prosto ul. 3 Maja. Na rozjeździe dróg (koło krzyża) skręcamy w lewo w kierunku wsi Nowa Kopernia. Poruszamy się ul. Kraszewskiego, przy której znajduje się zabytkowy XIX wieczny cmentarz żydowski. Aby do niego dojechać należy skręcić z drogi w lewo (koło ogródków działkowych).

Dalej dojeżdżamy do dzielnicy Puszczyków (dawniej samodzielnej miejscowości). Przy rozjeździe dróg (tam gdzie stoi tablica drogowskaz do kościółka gotyckiego), po lewej stronie znajduje się XIII wieczny krzyż pokutny, a przy ul. Kościelnej znajduje się XIV wieczny romańsko - gotycki kościółek p. w. Zbawiciela świata, który jest przykładem średniowiecznej wiejskiej architektury sakralnej. Następnie wracamy na główną drogę i kierujemy się w stronę Nowej Kopernii. Niedługo przed wsią skręcamy w prawo w drogę polną (tam gdzie górka zaczyna się podnosić). Poruszamy się cały czas prosto. Po prawej stronie mijamy dwa kamienne drogowskazy z XIX wieku (jeden prowadzi do miejscowości Bobrowice, drugi do nieistniejącej obecnie miejscowości Koberbrunn). Jedziemy dalej drogą, na którą wskazuje drogowskaz do Bobrowic. Wracamy na główną drogę (tutaj jest ona drogą gruntową) i poruszamy się przez las do miejscowości Bobrowice. We wsi przy skrzyżowaniu w lewo odchodzą planowane szlaki im. Matuszkiewicza oraz im. Laubego. Szlak Goepperta prowadzi prosto.

Zaraz za miejscowością na początku lasu znajduje się kwatera myśliwska Nadleśnictwa Szprotawa, gdzie można przenocować lub wypocząć. Spod kwatery (w prawo) odchodzi czerwony szlak leśny, który prowadzi w kierunku stawów bobrowickich oraz wiaty wypoczynkowej. Atutem skorzystania z tego szlaku jest piękny gęsty las, świeże powietrze oraz możliwość powrotu do Szprotawy przez śliwnik.

Szlak rowerowy prowadzi prosto przez las w kierunku wsi Sieraków i dalej do Leszna Górnego, gdzie przy moście skręcamy w polną drogę (w prawo). W samym Lesznie tuż koło mostu widoczny jest jaz na Bobrze, oraz budynek Garbarni. Polną drogą mijamy wiadukt kolejowy i wjeżdżamy na wał. Jadąc wałem po lewej i prawej stronie mijamy stawy nadające się do wędkowania oraz kąpieli. Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, jadąc w lewo przez most docieramy do drogi nr 297, gdzie szlak się kończy. Udając się w prawo dotrzemy do miejscowości Buczek leżącej na krańcu województwa lubuskiego. Podziwiać tam piaskowe wydmy - pozostałość po radzieckim poligonie czołgowym.

Mapa:


Legenda:
1.Pomnik Jana Nepomucena.
2. Cmentarz Żydowski, kościół p.w. Zbawiciela Świata.
3. Kamienne drogowskazy.
4. Leśniczówka Bobrowice.
5. Zakład Garbarski Leszno Górne i jaz na Bobrze.
6. Stawy koło wsi Buczek.
7. Miejscowość Buczek.
8. Koniec szlaku skrzyżowanie z drogą nr 297.