POGODA KOMÓRKA SZUKAJ FORUM KONTAKT PLAN
Turystyka...
...Charakterystyka
...Zabytki
...PTTK
...Muzea
...Infrastruktura rowerowa
...Szlaki turystyczne
Historia...
...Z dziejów miasta
...Kalendarium
...Epizody historyczne
...1945 - 1975
...Było, minęło...
...Biografie mieszkańców
...Izba Historii w Szprotawie
Miasto...
...Władze miejskie
...Położenie
...Ludność
...Miasta Partnerskie
...Symbole Miasta
...Geneza Nazwy
Przyroda...
...Informacje ogólne
...Okazy drzew
...Park Słowiański
...Buczyna Szprotawska
...Dąb Chrobry
...Bory Dolnośląskie
...Stawy Bobrowickie
...Ostoja przyrody
Historia

Powojenna historia klubów sportowych na terenie miasta rozpoczyna się od założonego w 1946 roku klubu TOR, zorganizowanego przy przedsiębiorstwie Technicznej Obsługi Rolnictwa. W wyniku reorganizacji przedsiębiorstwa (1951 r.) klub zlikwidowano. Zawodnicy przeszli więc do nowoutworzonego klubu STAL funkcjonującego przy DZO. Piłkarska sekcja Stali przystąpiła w 1951 roku do rozgrywek mistrzowskich w klasie B, awans do klasy A wywalczyła w 1953 roku.

Rok 1957 był okresem reorganizacji sportu w całym kraju. Powołano do życia federacje sportowe, związki sportowe oraz kluby z osobowością prawną. W Szprotawie po połączeniu kół zrzeszeń sportowych powstał Miejski Klub Sportowy Sprotavia.

Wraz z powstaniem Sprotavii rozpoczęto planową pracę organizacyjną i szkoleniową. Duży wkład w rozwój klubu mieli ofiarni działacze, m.in.: F. Nowicki, J. Koch, S. Małachowski i inni. Rezultaty ich działalności w krótkim czasie przyczyniły się do znacznej poprawy kondycji szprotawskiego sportu.


W latach 1953 - 1970 zespół Sprotavii zajmował czołowe lokaty w klasie A, niejednokrotnie ocierając się o awans do klasy okręgowej
(7 krotnie zajmując 2 miejsce w rozgrywkach). Dopiero w 1970 roku piłkarzom Sprotavii udało się wywalczyć awans do "okręgówki".

Rozwój sekcji piłki nożnej Sprotavii ilustruje tabela:
Sprotavia w ówczesnych latach mogła pochwalić się zdolnymi wychowankami, m.in. Zbigniew Bartosz i Wiesław Wachowiak występowali w reprezentacji Polski juniorów.

W latach 1973 - 1975 Sprotavię opuściło wielu piłkarzy, którzy postanowili zmienić barwy klubowe: R Chaberek, T. Stępiński, Z. Bartosz, W. Wachowiak, T. Babij, A. Skrzyński, co spowodowało słabsze wyniki w rozgrywkach w klasie okręgowej.

W 1984 roku w wyniku utworzenia nowej klasy rozgrywek - IV liga (liga między wojewódzka) - Sprotavia wraz z Pogonią Świebodzin, Budowlanymi Lubsko, Promieniem Żary, Cynkmetem Bytom Odrzański, Cariną Gubin i Kolejarzem Zielona Góra ( miejsca 2-8 klasy okręgowej w sezonie 1983/1984) awansowała.

W IV lidze (sezon 1984/1985) Sprotavia spisywała się dobrze, po 7 kolejce była nawet liderem, ostatecznie zajęła 6 miejsce. Następny sezon przyniósł szprotawskim kibicom rozczarowanie. W wyniku słabej postawy zespół Sprotavii spadł do "okręgówki", w której grał przez następne 14 sezonów. Sprotavia w ciągu 14 lat miała lepsze i gorsze sezony. Znów wielokrotnie ocierała się o awans zajmując 2 miejsce w rozgrywkach (np. w sezonie 1997/1998 i 1998/1999).

Upragniony awans udało się wywalczyć w sezonie 1999/2000. Sprotavia zdystansowała rywali zdobywając 77 punktów (2 w tabeli Unia Żary miała o 14 pkt. mniej). W Sprotavii grali wtedy m.in.
K. Halczuk, M. Kluba, D. Kluba, D. Nowicz, J. Wawruszczak, M. Ekiert, A. Wolak, M. Wolak, M.Kaniuk, R. Piróg, J. Wilczyński, W. Białek.

Grając w IV lidze zespół Sprotavii w sezonie 2000/2001 zajął 8 miejsce. Następny sezon to wielkie rozczarowanie dla kibiców. Sprotavia zajęła w nim ostatnie miejsce i spadła do "okręgówki". Na kolejny awans do IV Ligi trzeba było czekać do sezonu 2007/2008, kiedy Sprotavia zajęła 2 miejsce w lidze okręgowej i uzyskała awans z powyższego miejsca. W sezonie 2011/2012 drużyna zajęła 1 miejsce w IV Lidze i wywalczyła awans do III Ligi Dolnośląsko - Lubuskiej. Było to jak dotąd najwyższe osiągnięcie w historii klubu. Niestety po 1 sezonie i zajęciu przedostatniego miejsca Sprotavia spadła do IV Ligi, gdzie gra do dzisiaj zajmując zazwyczaj wysokie lokaty w tabeli.
Sport...
...IV Liga Lubuska
...Szprotawska Halówka
...Liga Juniorów
...Liga Trampkarzy
...Koszykówka
...Siatkówka
...Tenis stołowy
Społeczności...
Wersje historyczne nie obsługują wtyczek społecznościowych
Lotnisko...
...Informacje ogólne
...Historia lotniska
...Opis obiektów
...Plan lotniska
...Turystyka
...Budowa drogi na lotnisko 2003 rok
...Obiekt specjalny - informacje
...Obiekt specjalny budynki
...Obiekt specjalny plan
...Samoloty
...Samoloty na lotnisku 3 czerwca 2004
...Pomniki samoloty na terenie baz lotniczych ZSRR w NRD
...Lotnisko w 2015 roku
...Obiekt paliwowy Szprotawa
...Lotnisko w 2017 roku
...Zmiany na lotnisku galeria
...Baja Inter Cars 2017
...Przebudowa budynku sztabowego
...Budowa dojazdu do pasa startowego
...Przebudowa DK 12 koło lotniska
...Budowa JRG na lotnisku
MKS Sprotavia...
...O klubie
...Terminarz ligowy
...Historia
...Archiwum sezonów
Praca...
...Oferty Urządu Pracy
Biblioteka...
...Prasa lokalna
...Książki o Szprotawie
Wokół miasta...
...Koleje
...Harcerstwo
...Komunikacja publiczna