POGODA KOMÓRKA SZUKAJ FORUM KONTAKT PLAN
Turystyka...
...Charakterystyka
...Zabytki
...PTTK
...Muzea
...Infrastruktura rowerowa
...Szlaki turystyczne
Historia...
...Z dziejów miasta
...Kalendarium
...Epizody historyczne
...1945 - 1975
...Było, minęło...
...Biografie mieszkańców
...Izba Historii w Szprotawie
Miasto...
...Władze miejskie
...Położenie
...Ludność
...Miasta Partnerskie
...Symbole Miasta
...Geneza Nazwy
Przyroda...
...Informacje ogólne
...Okazy drzew
...Park Słowiański
...Buczyna Szprotawska
...Dąb Chrobry
...Bory Dolnośląskie
...Stawy Bobrowickie
...Ostoja przyrody
Charakterystyka

Szprotawa to miasteczko położone na malowniczej Równinie Szprotawskiej w bliskim sąsiedztwie Borów Dolnośląskich. Przez miasto przepływają dwie rzeki (Bóbr i Szprotawa) przecinane wieloma zabytkowymi i współczesnymi mostami. Ziemia Szprotawska jest miejscem niezwykle atrakcyjnym turystyczne, gdyż każdy z gości znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki bogatej ofercie miasta i okolicy ciekawie spędzą swój czas turyści szukający spokoju, odkrywcy, badacze, przyrodnicy, a także osoby chcące spędzić urlop aktywnie.

Ziemia Szprotawska to bogactwo zabytków. Do najcenniejszych możemy zaliczyć: jeden z nielicznych w Polsce dwuwieżowy ratusz, z wieży którego dwa razy w ciągu doby można usłyszeć miejski hejnał; dobrze zachowane fragmenty kamiennych fortyfikacji, z dwoma basztami oraz Bramą Żagańską; liczne zabytki sakralne, np. XIII - wieczny kościółek ¦w. Andrzeja lub kościółek w Witkowie (zabytek klasy '0'); najstarszy kamień nagrobny Śląska i wiele innych. Bliskie położenie zabytków daje możliwość ciekawego spaceru po pełnym zieleni mieście.


Mocnym argumentem turystycznym Szprotawy jest przyroda. Zarówno w mieście jak i w okolicy występują rzadkie okazy drzew i liczne pomniki przyrody, z których najcenniejszym jest liczący blisko 730 lat dąb 'Chrobry' w Piotrowicach. Specjalnie przygotowane miejsca biwakowe, bliskość przyrody, liczne gatunki fauny i flory gwarantują Bory Dolnośląskie, rezerwat 'Buczyna Szprotawska' oraz pobliskie Stawy Przemkowskie. Tworzą one bezcenny mikroklimat korzystnie wpływający na zdrowie i kondycję człowieka. Pobliskie lasy są także źródłem wielu smakołyków - jagód i grzybów.


Wielbicieli historii i odkryć na pewno zachęcą do odwiedzenia Szprotawy kryjące tajemnice miejsca związane ze spotkaniem w 1000 roku Bolesława Chrobrego i Ottona III; Wały Śląskie, domniemane grodziska i przejścia podziemne. Wielkie zainteresowanie wzbudzają także obiekty militarne, użytkowane wcześniej przez Niemców i Rosjan. Poradzieckie koszary, lotnisko, obiekt specjalny oraz inne obiekty w mieście i okolicy czekają na zainteresowanych wycieczkowiczów.


Liczne szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, pełne grzybów i zwierzyny lasy, stawy pełne ryb, a także basen i boiska czekają na wszystkich wypoczywających aktywnie. Nie lada gratką jest odbywający się corocznie w maju spływ kajakowy na rzece Bóbr. Ponadto w mieście odbywają się imprezy kulturalne i koncerty (np. festiwal 'Ziemia i Pieśń'). Funkcjonują także biblioteki, muzea i inne placówki kultury. Możliwość spędzenia noclegów na polach biwakowych, w gospodarstwach agroturystycznych lub wygodnych hotelach. Jednym zdaniem: dla każdego coś miłego.

Serdecznie zapraszamy do Szprotawy

Sport...
...IV Liga Lubuska
...Szprotawska Halówka
...Liga Juniorów
...Liga Trampkarzy
...Koszykówka
...Siatkówka
...Tenis stołowy
Społeczności...
Wersje historyczne nie obsługują wtyczek społecznościowych
Lotnisko...
...Informacje ogólne
...Historia lotniska
...Opis obiektów
...Plan lotniska
...Turystyka
...Budowa drogi na lotnisko 2003 rok
...Obiekt specjalny - informacje
...Obiekt specjalny budynki
...Obiekt specjalny plan
...Samoloty
...Samoloty na lotnisku 3 czerwca 2004
...Pomniki samoloty na terenie baz lotniczych ZSRR w NRD
...Lotnisko w 2015 roku
...Obiekt paliwowy Szprotawa
...Lotnisko w 2017 roku
...Zmiany na lotnisku galeria
...Baja Inter Cars 2017
...Przebudowa budynku sztabowego
...Budowa dojazdu do pasa startowego
...Przebudowa DK 12 koło lotniska
...Budowa JRG na lotnisku
MKS Sprotavia...
...O klubie
...Terminarz ligowy
...Historia
...Archiwum sezonów
Praca...
...Oferty Urządu Pracy
Biblioteka...
...Prasa lokalna
...Książki o Szprotawie
Wokół miasta...
...Koleje
...Harcerstwo
...Komunikacja publiczna