Historia
Turystyka
Przyroda
Miasto
Wokół miasta
Biblioteka
MKS Sprotavia

Okazy drzew


W parkach miejskich oraz na skwerach rośnie kilka rzadko występujących okazów drzew. Niektóre są uznane za pomniki przyrody. Inne wprawdzie nimi nie są, ale zasługują na uwagę. Poniżej opisujemy najciekawsze z nich w nadziei, że zainteresują one mieszkańców Szprotawy.






Dereń jadalny (Cornus mas)

Położenie park nad Szprotką niedaleko pomnika upamiętniającego 1000 lecie Państwa Polskiego. Jest to w zasadzie krzew wysoki i szeroki, dopiero stare okazy potrafią wyrosnąć do 9 metrów. Kwitnie w marcu zanim wypuści liście, w kolorze żółtym. Kwiaty o nieprzyjemnym zapachu, drobne, zebrane w małe baldaszki. Owoce koloru czerwonego lub wiśniowego są jadalne. Rozmnaża się z pestek pochodzących z owoców. Dobrze nadaje się na formowanie i przycinanie. Pień ciężki i twardy jest ceniony w tokarstwie. Owoce nadają się do wyrobów dżemów, galaretek, win i nalewek.



Dereń jadalny


Cis pospolity (Taxus baccata)

Rzadko spotykany w Europie tylko jako cis pospolity. Cis znajduje się pod ochroną w rezerwatach i jako pomnik przyrody. Drzewo to może rosnąc nawet kilka tysięcy lat. Zawiera on trujący alkaloid taksynę. Korony młodych drzew stożkowe, z wiekiem coraz bardziej rozłożyste. Kora cienka, złuszczająca się. Rozwój kwiatów drzewa następuje w marcu i kwietniu przed rozwojem iglastych liści. Kwiaty męskie łatwe do zauważenia (dolna część gałązek), są koloru żółtego. Żeńskie zaś trudne do wykrycia. Nasiona opadające po pierwszych przymrozkach są pokarmem dla niektórych ptaków. Wymagania glebowe niewielkie. Cierpią w wyniku silnych mrozów, szybko jednak regenerują szkody. Znakomicie nadają się do formowania, mogą więc służyć jako drzewa ozdobne.



Dąb szypułkowy odmiana stożkowa.

Liczy sobie ponad 100 lat i jest jednym z nielicznych w okolicy. Znajduje się w parku nad Szprotką.



Dąb szypułkowy odmiana stożkowa



Daglezja zielona.

Można ją spotkać w kilku miejscach w naszym mieście. Pochodzi z Ameryki Północnej. Niektóre jej gatunki występują w Chinach oraz Japonii. Zimozielone drzewo osiągające wysokość od 30 do 100 metrów. Jest ona bardzo długo żywotna. W sprzyjających okolicznościach dożywa nawet 1000 lat. Należy do najszybciej rosnących drzew iglastych. Niekiedy jest mylona ze świerkiem. Igły miękkie, po roztarciu zapachem przypominają jabłka. Charakterystyczne szyszki, które we wrześniu wypuszczają nasiona. Jest to drzewo odporne na mrozy, sadzi się je przede wszystkim dla ozdoby.



Daglezja zielona



Jesion wyniosły.

Jeden z egzemplarzy znajduje się w parku nad Szprotką niedaleko derenia jadalnego. Jest to jedyny gatunek Jesionów występujących w Polsce. Drzewo może osiągnąć nawet 40 metrów wysokości. Korona szeroka, dość luźna, osadzona wysoko. Drewno z jesionu jest twarde, służyło m. in. do produkcji beczek. Często otaczano je kultem, wieszano przeróżne kapliczki, krzyże itd. Gałęzie miały chronić przed piorunami. Obecnie drewno jesionowe jest wykorzystywane w przemyśle meblarskim.



Kasztanowce.

Na świecie występuje 25 gatunków kasztanowca. Potrafi dorastać do 30 metrów wysokości i 600 cm obwodów. Najbardziej ozdobne gatunki przywieziono z Wiednia. Kasztanowce mają pąki grube i duże do 2, 5 cm ciemnobrązowe i lepkie. Kwiatostan zebrany w wiechy stożkowate o długości 20 - 30 cm. Owoce to zielone torebki, w których znajduje się 1 lub 2 nasiona. Jest drzewem wymagającym zarówno w odniesieniu do gleby jak i oświetlenia. Kora, pączki, liście oraz nasiona są wykorzystywane w farmakologii. Między innymi produkuje się z nich leki na żylaki, hemoroidy także stosowane przy biegunkach. Zewnętrznie leczy się nimi pęknięcia skóry i owrzodzenia. Nasiona ze względu na dużą ilość krochmalu są wykorzystywane do produkcji kleju.




Kasztanowce w parku nad Szprotką

Dęby z Alejki Biczy w parku Słowiańskim.
Są to genetycznie modyfikowane okazy dębów sadzone w latach 30 tych. Składały się one z dwóch zrastających się części, które wyglądem przypominały rękę trzymającą bicz. W Szprotawie w parku za Bobrem rosło kiedyś wiele okazów tego drzewa. Alejka, na której rosły była nazywana Aleją Biczy. Obecnie pozostał już tylko jeden okaz.


Serwis miejski www.szprotawa.org.pl & www.szprotawa.org
ZESPÓŁ SZPROTAWA.ORG.PL 2005-2015
Wykorzystywanie materiałów za zgoda autorów strony!!!